Cannot find volleynews.v2/MEN/PAO/2012-13/playoutpaoniki folder inside /var/www/volleynews.gr/images/volleynews.v2/MEN/PAO/2012-13/playoutpaoniki/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:nginx/1.14.0
Client OS:Unknown
PHP:5.6.38
Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Παναθηναϊκός θα αγωνιστεί στην Α2 κατηγορία καθώς υπέστη ήττα με 2-3 σετ από την Νίκη Αιγινίου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των play out. Οι πράσινοι χρειαζόντουσαν καθαρή νίκη για να διατηρήσουν ζωντανή την ελπίδα να περάσουν τον Ηρακλή στον βαθμολογία στην τελευταία αγωνιστική και πλέον και μαθηματικά αποχαιρετούν την Α1!

Τα playout της περιόδου 2012-13 σταματούν καθώς στα δύο τελευταία ματς που απομένουν Νίκη Αιγινίου - Ηρακλής Γ.Σ. και Ηρακλής Γ.Σ. - Παναθηναϊκός δεν θα γίνουν καθώς δεν είναι δυνατόν να ανατρέψουν την διαφορά μεταξύ του 10ου Ηρακλή Γ.Σ. και του 11ου Παναθηναϊκού, ο οποίος υποβιβάζεται μαζί με τον Μίλωνα στην Α2 Ανδρών.

O Παναθηναϊκός υποβιβάστηκε από την στιγμή που έχασε το 4ο σετ με 27-25 από τη Νίκη Αιγινίου καθώς ακόμα σε ισοβαθμία με τον Ηρακλή Γ.Σ. δεν είχε ελπίδες για παραμονή.

Στο πρώτο σετ, η Νίκη Αιγινίου από το πρώτο τεχνικό time out (7-8) ανέβασε στροφές, εκμεταλλευόμενη το καλά στημένο μπλοκ της αλλά και τα λάθη του Παναθηναϊκού, χτίζοντας μια διαφορά μη αναστρέψιμη για τους γηπεδούχους (9-16, 13-21). Η Νίκη Αιγινίου πήρε το πρώτο σετ με 25-16 μέσα στην πιο «ήσυχη» από κάθε άλλη φορά Κυψέλη.

Η εικόνα στο δεύτερο σετ άλλαξε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει επιθετικές λύσεις, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που δέχτηκαν μεγαλύτερη πίεση από τους γηπεδούχους. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν  με +5 στο δεύτερο τεχνικό time out 16-11, μια διαφορά που δεν έχασαν μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε με 25-19.

Με καλό ρυθμό και αυτοπεποίθηση μετά την ισοφάριση, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο τρίτο σετ. Μέχρι το δεύτερο τεχνικό time out (16-13) «κρατούσαν» στην υποδοχή ενώ με τον Γουόκερ εκφραστή πολλών επιθέσεων είχαν λύσεις. Ωστόσο, δυο συνεχόμενες φάσεις με τον δεύτερο διαιτητή να υποδεικνύει φιλέ για τους «πράσινους» και μια επίθεση του Μακλάχλιν μείωσαν το σκορ για τους φιλοξενούμενους (19-17). Ο κόσμος στο κλειστό της Κυψέλης «ζεστάθηκε» και με τους Πρωτοψάλτη, Ιωάννου να δίνουν λύσεις στα κρίσιμα σημεία και το σετ να ολοκληρώνεται 25-23.

Στο τέταρτο σετ «έσπασαν» καρδιές κι ενώ το Αιγίνιο από την αρχή του σετ διατηρούσε μια μικρή διαφορά. Ο Παναθηναϊκός με άσο του Ιωάννου έφερε το ματς στα ίσα 22-22, πέρασε μπροστά με λάθος του Γκεοργκίεφ (23-22) ενώ ο Στίγγας σε πρώτο χρόνο έφερε τους γηπεδούχους σε σετ και ματς μπλοκ (24-22). Οι φιλοξενούμενοι όμως το γύρισαν με τον Γκεοργκίεφ να παίρνει πάνω του τη Νίκη με δυο συνεχόμενους πόντους του. Ο Γουόκερ έφερε και πάλι τον ΠΑΟ μπροστά (25-24) ενώ έχασε το σερβίς στην αμέσως επόμενη φάση (25-25). Ο Στίγγας έχασε την ευκαιρία σε πρώτο χρόνο (25-26) και με μπλοκ ο Ποτολίδης στον Πρωτοψάλτη τελείωσε το σετ (25-27) και μαζί τελείωσαν και οι «ελπίδες» του Παναθηναϊκού για να συνεχίσει τη «μάχη» στα play out.

Το tie break ήταν τυπική διαδικασία με τη Νϊκη Αιγινίου να το κατακτά εύκολα με 15-8.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης-Βουδούρη
Τα σετ:  2-3 (16-25, 25-19, 25-23, 25-27, 8-15)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπακοδήμος): Γουόλκερ 19 (17/45, 2 άσοι, 48% υπ.), Ιωάννου 15 (14/32, 1 άσος), Πρωτοψάλτης 13 (10/28, 1 μπλοκ, 2 άσοι, 83% υπ.), Βόγκελ 14 (10/19, 4 μπλοκ), Λιβαθηνός 1 (1/1), Στίγγας 13 (10/16, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ.- 74% υπ. - 52% άριστες) /  Λιόντας, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Βολουδάκης.
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Παπαδημητρίου 9 (9/26, 64% υπ.), Μακλάχλιν 21 (17/36, 3 μπλοκ, 1 άσος, 56% υπ.), Γάτσης 7 (3/8, 2 μπλοκ, 2 άσοι), Ντάμποβιτς 7 (1/4, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Γκεοργκίερφ 16 (11/33, 3 μπλοκ, 2 άσοι), Ποτολίδης 7 (2/7, 5 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ. - 56% υπ., 56% άριστες), Γεψργόπουλος Β. 4 (4/10), Αναστασιάδης, Γκορίδης 1 (1 μπλοκ), Παράσογλου.