09-04-2013 19:33

Νίκησε και ...έριξε το μπαλάκι της παραμονής σε Ηρακλή και ΠΑΟ

Η Νίκη Αιγινίου νίκησε με 3-1 σετ στον Ηρακλή στην Μίκρα στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των play out, εξσφαλίζοντας το πολυπόθητο τρίποντο που της χάρισε την παραμονή της στην κατηγορία καθώς έχει πια 30 βαθμούς και αφήνει πίσω της τον Ηρακλή με 5 βαθμούς διαφορά και τον Παναθηναϊκό με 9.

Η Νίκη Αιγινίου είχε αποτελεσματικό σερβίς, παρουσιάστηκε προετοιμασμένη, πιο ψύχραιμη και με καλύτερη τακτική σε μπλοκ-άμυνα, είχε τον έλεγχο του αγώνα απέναντι στον Ηρακλή που ήταν νευρικός και με μεγάλα κενά στην υποδοχή, λόγω της απουσίας του Παύλου Κουζούνη λόγω τραυματισμού. Το βαρύ φορτίο του λίμπερο κλήθηκε να σηκώσει ο νεαρός Αντώνης Σταυρακάκης, που έκανε φιλότιμες προσπάθειες αλλά η τακτική της Νίκης στα σερβίς ήταν επάνω του.

Μετά το αρχικό προβάδισμα του Ηρακλή με 8-7 η Νίκη έκανε πρώτο σερί με 3-0 χάρη στις επιθέσεις και τα μπλοκ του Γκεοργκίεφ ο ο οποίος έκανε εκπληκτική εμφάνιση. Η Νίκη μετά το 10-8 άνοιξε και άλλο τη διαφορά στο σκορ και ξέφυγε με 18-13 κατακτώντας το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Κράβαρικ άλλαξε την περιστροφή, ξεκίνησε με πλεονέκτημα Τζιουμάκα στο σερβίς και μπήκε δυνατά οικοδομώντας διαφορά από την αρχή. Ο Γηραιός από το +4 του 8-4 κράτησε τη διαφορά με τους Τζιουμάκα, Εφραιμίδη να σηκώνουν το βάρος της επίθεσης κι έτσι ήρθε η ισοφάριση 1-1 σετ.

Από το τρίτο σετ η ψαλίδα των δύο ομάδων άνοιξε υπέρ της Νίκης που έδειξε διάρκεια με περισσότερες λύσεις σε όλους τους τομείς με αποτελεσματικό σερβίς και μπλοκ που μετά το 8-7 έκανε τη διαφορά και έφερε σερί 6-0 για το 16-8. Η διαφορά διατηρήθηκε για να κλείσει στο +10 με το τέλος του σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Κράβαρικ έβαλε τον Εφραιμίδη διαγώνιο στη θέση του Τζιουμάκα αλλά δεν άλλαξε κάτι. Με καλή ψυχολογία και κυρίως καλό ρυθμό η Νίκη πήρε το παιχνίδι απέναντι στον Ηρακλή που εγκλωβίστηκε και έκανε ακόμα περισσότερα λάθη με αποτέλεσμα να μην απειλήσει για την ισοφάριση.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης.
Τα σετ: 1-3 (16-25, 25-21, 15-25, 20-25)

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 2 άσοι, 48 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου: 6 άσοι, 43 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κράβαρικ): Νοβοσέλατς 1 (1/2), Χατζηπαραδείσης 7 (6/9, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (5/10), Κουζούνης 9 (9/24, 91% υπ.), Εφραιμίδης 13 (10/23, 2 μπλοκ, 1 άσος, 73% υπ.), Τζιουμάκας 10 (10/30) / Σταυρακάκης (λ.-51% υπ. – 30% άριστες), Κολτσιάκης 7 (7/9, 50% υπ.), Κυπριανός 1 (1 άσος), Σταυρακάκης.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Παπαδημητρίου 12 (10/14, 1 μπλοκ, 1 άσος, 62% υπ.), Μακλάχλιν 13 (11/26, 1 μπλοκ, 1 άσος, 74% υπ.), Γάτσης 9 (4/11, 2 μπλοκ, 3 άσοι), Ντάμποβιτς 5 (1/2, 4 μπλοκ), Γκεοργκίερφ 19 (12/22, 6 μπλοκ, 1 άσος), Ποτολίδης 6 (5/5, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ. - 92% υπ.,85% άριστες), Παράσογλου.

1ο σετ: 8-7, 12-16, 15-21, 16-25
2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-21
3ο σετ: 6-8, 8-16, 13-21, 15-25
4ο σετ: 6-8, 13-16, 14-21, 20-25