29-09-2013 21:17

Στην ΑΕΚ η... κούπα στη Νέα Πέραμο

Την πρώτη θέση του τουρνουά της Νέας Περάμου κατέκτησε η ΑΕΚ με την νίκη 3-1 επί της Κύζικου που απέσπασε θετικα σχόλια από όλες τις ομάδες.

Η Κύζικος κράτησε επαφή στο σκορ και μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες της ΑΕΚ. Το 16-17 έγινε 20-17, ενώ στο τέλος είχε την ψυχραιμία με τον Ζαχαρόπουλο και τον Βαρδή να στέκονται στο ύψος τους για το 24-22 και το 25-23

Στο δεύτερο σετ με πρωταγωνιστή τον Ηρακλή Παπαδόπουλο, η ΑΕΚ πήρε ένα προβάδισμα 15-10. Οι γηπεδούχοι όμως έκαναν την αντεπίθεσή τους και με ένα άουτ του Παπαδόπουλου ισοφάρισε σε 20-20. Κάπου εκεί ο Κρέτσης πήγε στο σερβίς για το 20-23, σκορ που δεν ανατράπηκε.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και πέρασε στη θέση του οδηγού, ενώ η διαφορά έφτασε στους 7 στο 12-19. Η προσπάθεια των γηπεδούχων για επαναφορά έφερε ενθουσιασμό στην κερκίδα, αλλά το έργο ήταν δύσκολο και σταμάτησε στο 17-21 για να πάρει το σετ ο Δικέφαλος με 25-18.

Ντέρμπι είχαμε και στο τέταρτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το τέλος. Όμως ένας άσος του Ρουμελιωτάκη έκανε το 20-23, η ΑΕΚ πήρε σημαντικό προβάδισμα και ο Μαντέκας τελείωσε τον αγώνα.

Tα σετ: 1-3 (25-23, 21-25, 18-25, 22-25)

ΚΥΖΙΚΟΣ (Κουμπλής): Ζαχαρόπουλος, Πλεμμένος, Καρακίτσος, Κούλας, Κατσανεβάκης, Βαρδής  / Λιώτας (λ), Μούλος, Λιώτας Θ, Μπαρμπούνης

ΑΕΚ  (Κλαρούδας): Κρέτσης, Μαντέκας, Ρουμελιωτάκης, Τόρες, Πέτρογλου, Παπαδόπουλος/ Τοκάνης (λ), Παπακυριακού, Παγιάν.