28-09-2013 21:31

Η Ιταλία με τέταρτη ανατροπή στον τελικό

cev.lu cev.lu cev.lu

Δεύτερη συνεχόμενη (και 10η συνολικά) παρουσία σε τελικό Ευρωβόλεϊ για την Ιταλία που παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ πέτυχε σπουδαία νίκη με 3-1 (19-25, 25-22, 25-15, 25-22) επί της Βουλγαρίας και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών, μετά το 2011 στη Βιέννη.

Η «σκουάντρα ατζούρα» θα μπορούσαμε να πούμε πως το χει σαν ...γούρι να χάνει το πρώτο σετ και στην συνέχεια να ανεβάζει στροφές και να νικάει με 3-1. Το έκανε για τέταρτη φορά σε σύνολο έξι αγώνων ως τώρα στη διοργάνωση.

«Μεγάλη» αλλαγή από τον Μπερούτο που ξεκίνησε με βασικό τον Σαβάνι, αλλά στα τέλη του 1ου σετ πέρασε τον Παρόντι στο ματς με την αλλαγή να μην ...κλείνει ποτέ ως το τέλος του αγώνα.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Βετόρι για τους νικητές, αλλά δεν μπορούμε να παραβλέψουμε την υπερ πολύτιμη βοήθεια του αρχηγού, Μπιραρέλι.

Από την Βουλγαρία ο Σοκόλοφ προσπάθησε τα μέγιστα, αλλά όσο η δική του απόδοση ήταν σε υψηλά στάνταρ η Βουλγαρία ήταν σε ...τροχιά καλής αγωνιστικής εικόνας και νίκης. Μόλις η απόδοση του έπεσε, η ομάδα του Πλάτσι είχε προβλήματα.

Το πρώτο σετ ήταν μονόλογος για τους Βούλγαρους που χωρίς κόπο προηγήθηκαν. Στο δεύτερο και τρίτο η Ιταλία αφυπνίστηκε από το μέτριο πρώτο της σετ και πήρε προβάδισμα με 2-1 χάρη στους Βετόρι και Μπιραρέλι. Στο 4ο σετ οι ανατροπές ήταν πολλές. Η Ιταλία μπήκε με ...φόρα και προηγήθηκε 4-1, όμως οι Βούλγαροι με ...αθόρυβο παιχνίδι πήραν κεφάλι στο σκορ με 6-7. Το 12-14 έγινε 17-14 με 5-0 σερί για τους Ιταλούς με ρεσιτάλ του Βετόρι από τη θέση του σέρβις. Το 22-18 μετατράπηκε σε 23-22 με τον Σοκόλοφ να παίρνει τη Βουλγαρία στις πλάτες του, αλλά ταυτόχρονα να είναι και ο μοιραίος παίκτης αφού στο 23-22 σε κόντρα επίθεση είχε την ευκαιρία για την ισοφάριση, αλλά ...έπεσε πάνω στο μπλοκ του Μπιραρέλι.

Αύριο οι Ιταλοί πάνε για το πρώτο τους χρυσό μετά το 2005, απέναντι στην Ρωσία, ενώ οι Βούλγαροι θέλουν να επαναλάβουν την επιτυχία του 2009, αυτή τη φορά απέναντι στην Σερβία.

Η ομάδα του Μάουρο Μπερούτο θα βρεθεί σε τελικό για 10η φορά στην ιστορία του θεσμού, ενώ μετρά 6 χρυσά και 3 αργυρά μετάλλια.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-22, 25-15, 25-22)

ΙΤΑΛΙΑ (Μπερούτο): Μπερέτα 6,  Βετόρι 21, Μπιραρέλι 15, Ζάιτσεφ 10, Σαβάνι 2, Τράβιτσα 2 / Ροσίνι (λ – 67% υπ), Παρόντι 9, Σαϊτά.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Πλάτσι): Μπρατόεφ 2, Σκρίμοφ 12, Γιοσίφοφ 4, Αλεξίεφ 10, Νικόλοφ 7, Σοκόλοφ 20 / Σαλπάροφ (λ. - 63% υπ.), Μιλούσεφ, Πέντσεφ, Τοντόροφ 1.