14-01-2023 23:59

Σούπερ ντέρμπι στη Νέα Φιλαδέλφεια με νίκη στο φινάλε για την Α.Ε.Κ., 3-2 τον Ολυμπιακό

Η ΑΕΚ πέτυχε την 11η συνεχόμενη νίκη της και έπιασε τον Ολυμπιακό στη 2η θέση της βαθμολογίας μετά από ένα θρίλερ διάρκειας 134 λεπτών.
Οι «ερυθρόλευκες» παρά την ήττα, σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Ένωση υπερτερούν καθώς στο παιχνίδι του πρώτου γύρου είχαν νικήσει με 3-1 σετ.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-0, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει εύκολα σε 2-2 και να προηγηθεί με 7-10 στο τάι μπρέικ, ωστόσο η ανατροπή έμεινε στη μέση και η νίκη πήγε στην Ένωση.

Οι ερυθρόλευκες στο πρώτο σετ ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν με 4-9, αλλά η ΑΕΚ ροκάνισε τη διαφορά (7-9, 9-11, 11-12). Όχι όμως για πολύ καθώς ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά με 13-17 και μέχρι το 18-22 είχε ασφαλές προβάδισμα. Το χαμένο σερβίς της Γιώτα έφερε το πρώτο σερί της ΑΕΚ (21-22), που ισοφάρισε με μπλοκ της Κουλίκοβα (23-23) και στο 26-26 λάθος της Γουίντερς και επίθεση της Νίζετίχ έκαναν το 1-0.

Η εξέλιξη αυτή επέτρεψε στην ΑΕΚ να τρέξει ένα σερί 4-0 στις αρχές του β' σετ με τον Ολυμπιακό να ανακάμπτει προσωρινά και να προσπερνά να 9-10, αλλά το 11-12 έγινε 17-13 με συνεχόμενες κόντρα επιθέσεις για να φτάσει σχετικά άνετα στο 2-0.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με πολλές ανατροπές (0-3, 7-5), ωστόσο το 10-10 έγινε 11-16 και 12-20 με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί πλήρως και να μειώνει εύκολα, ενώ κάτι ανάλογο συνέβη και στο δ' σετ. Αρχικά υπήρξαν πολλές εναλλαγές στο σκορ με τον Ολυμπιακό να μετατρέπει το 16-15 σε 16-19 και με επιμέρους σκορ 2-10 να ισοφαρίζει σε 2-2.

Εκεί οι ερυθρόλευκες μετέτρεψαν το 7-8 σε 7-10, όμως η ΑΕΚ πλησίασε άμεσα (9-10) κι ισοφάρισε 11-11 με την Καλντερόν για να ακολουθήσει ένα πραγματικό θρίλερ που ολοκληρώθηκε στο 19-17 με την επίθεση της Σίλβα.

Πριν το πρώτο σερβίς του αγώνα, βραβεύτηκε η Κουβανή ακραία της ΑΕΚ Ροσίρ Καλντερόν για την ανάδειξή της ως KYANA MVP της 11ης αγωνιστικής. Την απονομή έκανε ο Α' Αντιπρόεδρος της ΑΕΚ Σταμάτης Παπασταμάτης.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κουτσούλας, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Πέρρος, Επόπτες: Καπότης, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 4-8, 13-16, 17-21, 28-26
2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-21
3ο σετ: 8-6, 11-16, 14-21, 18-25
4ο σετ: 7-8, 16-15, 16-21, 18-25
5ο σετ: 5-4, 7-10, 11-12, 19-17

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 54 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 67 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (28-26, 25-21, 18-25, 18-25, 19-17) σε 134'

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 14 (14/42 επ., 73% υπ. - 27% άριστες), Καλαντάτζε 10 (5/10 επ., 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλντερόν 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 5% άριστες), Σίλβα 20 (17/48 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουλίκοβα 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 57% υπ. - 33% άριστες), Βλαχάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Γιώτα 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερς 13 (11/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 27% άριστες), Σάλας 13 (13/29 επ., 52% υπ. - 12% άριστες), Κούμπουρα 31 (27/54 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καράρο 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 12 (8/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 30% υπ. - 12% άριστες), Τσιτσιγιάννη 1 (1/2 επ.), Χριστοδούλου, Ζαφειρίου.

Η γνώμη του πάγκου

Γιουνούς Οτσάλ (Προπονητής Α.Ε.Κ.):
«Πήραμε μία μεγάλη νίκη, ωστόσο κάνοντας το -ίσως- χειρότερο παιχνίδι μας από όταν ανέλαβα την ομάδα. Προετοιμαστήκαμε για το παιχνίδι κάτω από δύσκολες συνθήκες. Είχαμε αρκετές παίκτριες άρρωστες ή με τραυματισμούς. Είναι ωραίο να κερδίζεις ένα από τα φαβορί του πρωταθλήματος. Συγχαρητήρια στα κορίτσια μου που ξέρουν πως να κερδίζουν κάτω από οποιεσδήποτε περιστάσεις».