11-12-2022 23:35

Σούπερ Άθλος και στην Ορεστιάδα νίκησε 3-1 τον Ο.Φ.Η.

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα Volley League 2022-23 και την πρώτη νίκη στην έδρα του και μάλιστα με τρίποντο πανηγυρίζει ο Άθλος Ορεστιάδας. Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιαβόρ Γκένοφ νίκησε τον Ο.Φ.Η. 3-1 σετ σε αγώνα που ολοκλήρωσε την 7η αγωνιστική και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας με 8 βαθμούς προσπερνώντας τον Πήγασο Πολίχνης.

Ο Ο.Φ.Η. κατάφερε να γίνει ανταγωνιστικός από το 3ο σετ όταν και γύρισε το ματς παρότι έχανε με 26-25. Ο Σικούκου και ο Τζάρβις σημείωσαν από 12 πόντους αλλά γενικά η ομάδα της Κρήτης υστέρησε στην υποδοχή και στην επίθεση και περιορίστηκε στην τελευταία θέση μαζί με τον Αριστοτέλη με 3 βαθμούς.

Αμφίρροπος ήταν ο αγώνας στο ξεκίνημα. Μέχρι το πρώτο μισό του 1ου σετ και συγκεκριμένα μέχρι το 13-13 οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Με τον Κάιο Ντε Πρα εκτελεστή και τον Ριζόπουλο να χαλάει την υποδοχή των κρητικών από το σερβίς, ο Άθλος έκανε το πρώτο του σερί 4-0 και ξέφυγε 17-13. Στο 21-17 άλλο ένα σερί 3-0 από επιπολαιότητες των παικτών του ΟΦΗ έσπρωξαν τον Άθλο στην κατάκτηση του 1ου σετ με 25-18.

Ακριβώς ίδια εικόνα είχε και το 2ο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 12-12. Για την ακρίβεια προηγήθηκε ο ΟΦΗ με 12-11 με επίθεση του Χήρα. Ισοφάρισε ο Ριζόπουλος 12-12, ο Αλγκούλ με δύο μπλοκ και ένα λάθος των κρητικών έδωσαν συνολικό σερί 4-0 για τον Άθλο ξεφεύγοντας με 15-12. Ο Αμπράο το πάλεψε για τον ΟΦΗ μειώνοντας σε 16-15 αλλά εκεί οι κρητικοί έπαθαν μπλακ άουτ. Με τον Κάι Ντε Πρά να διαλύει την υποδοχή των αντιπάλων του και τους Γκένοφ, Γκλαντστόουν να "πυροβολούν" σε "πέναλτι" και κόντρα επιθέσεις ο Άθλος έκανε συνολικό σερί 7-0 για το 23-15 και κάπως κρίθηκε το 2ο σετ 25-17 με επίθεση του Ριζόπουλου.

Ντέρμπι έγινε στο 3ο σετ με τον Άθλο να ξεφεύγει 12-8 με τον Αλγκούλ. Ο Αμπράο και ο Βαϊόπουλος κράτησαν στον αγώνα τον ΟΦΗ και με προσωπικές τους ενέργειες και έναν άσσο του πρώτου ισοφάρισε 13-13. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο μέχρι το 23-24 που έγινε με λάθος του Ριζόπουλου. Ο Γκένοφ και ο Αλγκούλ έβαλαν μπροστά τον Άθλο 25-24. Η ακριτική ομάδα είχε και δύο ευκαιρίες σε κόντρα επιθέσεις να τελειώσει τον αγώνα αλλά με μπλοκ του Σικούκου στον Ριζόπουλο έγινε το 26-26 και ο Αμπράο σε κόντρα επίθεση έκανε το 27-26. Το σετ τελείωσε με άουτ επίθεση του Γκένοφ. Ο ΟΦΗ κρατήθηκε ζωντανός και μείωσε σε 2-1 σετ.

Όλα κρίθηκαν στο 4ο σετ με τον Άθλο να κάνει τη διαφορά στο φιλέ με τους πολύ δυνατούς Αλγκούλ, Γκένοφ και ξέφυγε 7-3. Ο Ριζόπουλος ξαχτύπησε στο σερβίς και με άσσο και έμεσους πόντους άνοιξε τη διαφορά στο 17-11. Ο ΟΦΗ δε μπόρεσε να ακολουθήσει καθώς η υποδοχή του ήταν μέτρια ποιοτικά και οι επιθετικοί του δε μπορούσαν να σκοράρουν εύκολα. Έτσι ο αγώνας έκλεισε 25-17 και 3-0 με τη διπλή προσπάθεια του Αλγκούλ εν μέσω αποθέωσης από τους φίλους του Άθλου Ορεστιάδας.

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Γεωργιάδης Εμμ., Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βαγγέλογλου, Μέκιος, Γραμματεία: Σαρδάνη.

1ο σετ: 6-8, 16-13, 21-15, 25-18
2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-15, 25-17
3ο σετ: 8-4, 16-15, 21-20, 26-28
4ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-17

*Οι πόντοι του Άθλου προήλθαν από 10 άσσους, 58 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 5 άσσους, 27 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 25-17, 26-28, 25-17) σε 106'

Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλάντστοουν 12 (7/11 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κάιο 12 (8/26 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (4/5 επ.), Αλγκούλ 16 (11/15 επ., 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (7/16 επ., 3 άσσοι, 80% υπ. - 20% άριστες), Γκένοφ 24 (31/30 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ. - 22% άριστες) / Βελούδης (λ, 70% υπ. - 15% άριστες), Τσολακίδης, Μποζίδης.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Τζάρβις 12 (6/17 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Χήρας 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σικούκου 12 (9/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αντάμι 1 (1/2 επ.), Βαϊόπουλος 8 (4/11 επ., 4 μπλοκ), Αμπράο 7 (5/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 36% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ. - 27% άριστες), Καφαντάρης, Μπαρντακτζιάν, Αραμπόπουλος, Τσαλικιάν.