07-12-2022 22:43

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο της Κηφισιάς και τώρα... Φοίνικας

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τις εκτιμήσεις και νίκησε με 3-0 σετ τον Α.Ο.Π. Κηφισιάς εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς. Εκεί τον περιμένει ο Φοίνικας ΟΝΕΧ. Ο πρώτος ημιτελικός θα γίνει στη Σύρο και η ρεβάνς στο Ρέντη.
Η επικράτηση του Ολυμπιακού ήταν δίκαιη αλλά καθόλου εύκολη καθώς η Κηφισιά παίζοντας ελεύθερα και με πρωταγωνιστή τον Οκοσάνοβιτς προηγήθηκε 21-18 και 24-22 αλλά δε μπόρεσε να κάνει το 0-1 σετ. Ο Ολυμπιακός με φοβερή ισχύ στην επίθεση και στο σερβίς ο Στερν και Ιντάλγκο έκανε την ανατροπή και πήρε το 1ο σετ 28-26. Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Στερν με 13/16 τελειωμένες επιθέσεις, ενώ από την Κηφισιά είχε πρώτο σκόρερ τουν Οκονσάνοβιτς με 11 πόντους.

Εντυπωσιακή ήταν η «εκκίνηση» για την Κηφισιά στο πρώτο σετ καθώς με ισχυρό μπλοκ και κόντρα μπάλες του Οκοσάνοβιτς προηγήθηκε 5-1. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του και με επιθέσεις του Στερν και λάθος του Τσέιβερς ισοφάρισε 7-7.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν αποτελεσματικές στο side out φτάνοντας μαζί στο 11-11. Στην καλύτερη φάση του σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 12-11 με επίθεση του Παγιένκ, όμως στην εξέλιξη του σετ η Κηφισιά πήρε ξανά τα «ηνία» 16-14 με άσσους των Ρικάρντο και Στιβαχτή. Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να «πατάνε καλύτερα» και με έξυπνο πλασέ του Βραζιλιάνου ακραίου τους πήραν «αέρα» τριών πόντων 18-15. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του σετ όμως υπέπεσε σε αρκετά λάθη στο σερβίς. Η Κηφισιά μετά από εξαιρετική άμυνα του Στιβαχτή και κόντρα του Οκοσάνοβιτς προηγήθηκε 21-17. Ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο 21-20 έχοντας τον Ιντάλγκο στα 9 μέτρα. Η Κηφισιά έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 με τον Οκοσάνοβιτς, όμως ο Ολυμπιακός ισοφαρίζοντας 24-24. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν ούτε την 3η ευκαιρία στο 25-24, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να κατακτά το σετ 28-26 με επίθεση του Παγιένκ.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε με το «γκάζι πατημένο» και πιέζοντας στο σερβίς προηγήθηκε 8-2. Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση και «ροκάνισε» την διαφορά μειώνοντας 10-6 με επίθεση του Τσέιβερς. Αυτή ήταν και η τελευταία αντίδραση της αθηναϊκής ομάδας, καθώς ο Ολυμπιακός με συνεχόμενους πόντους «εκτόξευσε» τη διαφορά στο 16-7 και τελικά έκλεισε το σετ 25-15 με άσσο του Πετσιά «σφραγίζοντας» παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Στο 3ο σετ του αγώνα οι δύο προπονητές πραγματοποίησαν πολλές αλλαγές. Ο Ολυμπιακός με τον Χανδρινό στο σερβίς μετέτρεψε το 3-3 σε 9-3 δίνοντας σαφές προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η Κηφισιά με μπλοκ του Φιλιππακόπουλου και επίθεση του Οκοσάνοβιτς «ροκάνισε» τη διαφορά 12-9, ενώ στην εξέλιξη του σετ με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Παπαδόπουλου πλησίασε ακόμα περισσότερο 13-11. Ο Ολυμπιακός με «αιχμή του δόρατος» τον Χανδρινό πήγε ξανά στο +4 (19-15) όμως η Κηφισιά με τον Οικονομόπουλο στο σερβίς έφτασε σε «απόσταση αναπνοής» 21-20. Ο Ολυμπιακός με μπλοκ του Λινάρδου έφτασε σε τριπλό ματς μπολ 24-21, η Κηφισιά έμεινε «ζωντανή» σε δύο περιπτώσεις, όμως στην 3η ευκαιρία ο Χανδρινός με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 25-23.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Νικάκης, Παρατηρητής: Πολίτης, ΕΠόπτες: Κατσιάρας, Σαμοθράκης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 17-21, 28-26
2ο σετ: 8-2, 16-7, 21-11, 25-15
3ο σετ: 8-3, 16-13, 21-16, 25-23

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (28-26, 25-15, 25-23) σε 79'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Στερν 13 (13/16 επ.), Παπαγγελόπουλος 7 (6/6 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 6 (6/15 επ., 33% υπ. - 28% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 άσσος), Ιντάλγκο 11 (8/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 22% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 64% υπ. - 64% άριστες), Χανδρινός 9 (6/9 επ., 3 άσσοι, 78% υπ. - 44% άριστες), Ζουπάνι 1 (1/5 επ.), Δαλακούρας 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Πετσιάς 1 (1 άσσος), Λινάρδος 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 11 (9/22 επ., 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρέγκο 7 (6/11 επ., 1 άσσος, 45% υπ. - 45% άριστες), Σπηλιώτης 3 (3/5 επ.), Μορέιρα 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Τσάβερς 9 (9/17 επ., 62% υπ. - 46% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 31% υπ. - 23% άριστες), Κοσμάς (λ, 57% υπ. - 43% άριστες), Ρουσσόπουλος, Παπαδόπουλος 4 (3/6 επ., 1 άσσος, 25% υπ. - 25% άριστες), Φιλιππακόπουλος 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Οικονομόπουλος.