24-10-2022 18:45

Σερβίς και Χιντάλγκο έφεραν το 3-0 του Ολυμπιακού στην έδρα του Μίλωνα

Με όπλο το σερβίς που απέφερε 11 άσσους και κορυφαίο τον Χιντάλγκο ο οποίος ήταν και πρώτος σκόρερ με 16 πόντους ο Ολυμπιακός νίκησε το Μίλωνα με 3-0 σετ στη Σμύρνη και ξεκίνησε ιδανικά το 55ο πρωτάθλημα Volley League. Οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς, είχαν πολλές λύσεις απέναντι στο μαχητικό Μίλωνα που παρά το ότι η υποδοχή του βρέθηκε σε κακή μέρα κατάφερε να το παλέψει και να κυνηγήσει το σκορ και στα τρία σετ.

O Oλυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με μίνι σερί 3-0 από Παγιένκ και Στερν και τον Χιντάλγκο στο σερβίς προηγήθηκε 10-5. Ο Μίλωνας απάντησε με το σερβίς του Ανδρεάδη και δικό του σερί 4-0 και με την επίθεση του Μολίνα ισοφάρισε 11-11. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο μέχρι το 20-20 οπότε ο Νανόπουλος έχασε το σερβίς (20-21), ο Εφραιμίδης έκανε λάθος επίθεση (20-22). Ο Χιντάλγκο με επίθεση διαμόρφωσε το 20-23 και ο Γιορντάνοφ με νέο λάθος έδωσε στον Ολυμπιακό πολύτιμο προβάδισμα 24-20 ύστερα από σερί 4-0. Ο Μολίνα με προσωπικούς πόντους από σερβίς και επίθεση μείωσε για τον Μίλωνα 22-24 και ο Στερν έκανε με επίθεση του 25-22 και το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Ο Μίλωνας μπήκε δυνατά στο 2ο σετ με προβάδισμα 7-3 αλλά οι τεσσερις συνεχόμενοι άσσοι του Χιντάλγκο εκ των οποίων οι 3 ήταν άσσοι έφεραν το ματς στα ίσια (7-7). Ο Μίλωνας προηγήθηκε πάλι 9-7 με άσσο του Μολίνα και λάθος του Στερν, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 14-14 με μπλοκ του Παγιένκ και με νέο ρεσιτάλ του Χιντάλγκο στο σερβίς (2 συνεχόμενοι άσσοι) και ένα μπλοκ του Παγιένκ έκανε σερί 4-0 για το 17-14 υπέρ του Ολυμπιακού. Η διαφορά του +3 διατηρήθηκε έως το τέλος και ο Στερν έκλεισε το σερ πάλι 25-22 για το 2-0.

Αμφίρροπο στο ξεκίνημα του ήταν και το 3ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 9-9. Το νέο σερί 3-0 του Ολυμπιακού με τον Λινάρδο αυτή τη φορά άνοιξε το σκορ στο 14-10 ενώ ο 6ος άσσος του Χιντάλγκο έκανε το 17-12 και το μπλοκ του Παγιένκ το 18-12. Κάπου εκεί κρίθηκε ο αγώνας ο οποίος έκλεισε με επίθεση του Κουβανού του Ολυμπιακού με 25-22 και συνολικό σκορ 3-0 σετ.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Σαμοθράκης, Βέντρας, Γραμματεία: Καλιγέρη.

1ο σετ: 5-8, 16-15, 20-21, 22-25
2ο σετ: 8-7, 14-16, 17-21, 22-25
3ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 22-25

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 6 άσσους, 32 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 33 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 22-25, 22-25) σε 86'

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ), Μολίνα 14 (10/24 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 21% άριστες), Εφραιμίδης 8 (6/13 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. - 17% άριστες), Χερ 1 (1/2 επ.) / Χανδρινός (λ, 56% υπ. - 44% άριστες), Δημητούλης, Νανόπουλος 2 (2/3 επ.), Στράτος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτσο Τζιουλάνι): Πάγενκ 10 (5/9 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στερν 12 (11/17 επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 29% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 μπλοκ), Λινάρδος 9 (5/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χιλντάγκο 16 (9/14 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 76% υπ. - 53% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 47% υπ. - 35% άριστες), Χανδρινός.