14-02-2014 19:32

Ντέρμπι σαν «τελικός» στο Αιγίνιο

Άλλη μία αγωνιστική που περιέχει ντέρμπι «επιβίωσης», με την Νίκη Αιγινίου να υποδέχεται την Παναχαϊκή, το Σάββατο στην Πιερία για την 16η στροφή της Volleyleague (15/2, 19.00, Διαιτητές: Παπαδογούλας, Θέμελης).

Η Νίκη βρίσκεται 5 βαθμούς μπροστά από την ουραγό Παναχαϊκή και γίνεται έυκολα αντιληπτό πως και οι δύο ομάδες έχουν ανάγκη από βαθμούς. Με νίκη η ομάδα του Γιάννη Μέλκα θα διατηρήσει τις ελπίδες ακόμα και για την είσοδο στην 8αδα.

Η Νίκη έχει 5 νίκες στο πρωτάθλημα. Σε 7 εντός έδρας αγώνες έχει 3 νίκες και 4 ήττες. Προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη επί του Άρη με 3-2 σετ δείχνοντας πως βρίσκεται σε περίοδο φόρμας. Στον Α΄ γύρο το Αιγίνιο είχε νικήσει στην Πάτρα την Παναχαϊκή με 3-0 σετ στο ντεμπούτο τότε του Γιώργου Λυκούδη.

Οι πατρινοί έχουν να νικήσουν από τις 16 Δεκεμβρίου και μετράνε 5 συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα και αναζητούν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη. Για να καταφέρει να πάρει το πλεονέκτημα της έδρας η Παναχαϊκή πρέπει να νικήσει με 3-0 σετ και πόντους +10 καθώς στον Α΄αγώνα η Νίκη είχε νικήσει στην Πάτρα με 3-0 και με πόντους 75-66.

Αγωνιστικά προβλήματα δεν υπάρχουν ενώ ο Μένιος Ρουμελιώτης που τιμωρήθηκε μόνο με πρόστιμο για ανάρμοστη συμπεριφορά στον αγώνα με τον Φοίνικα θα αγωνιστεί κανονικά.

Μόνο στην Α2 ανδρών

Στο παρελθόν έχουν γίνει 5 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων και η Νίκη Αιγινίου προηγείται στις νίκες με 3-2. Η Παναχαϊκή έχει νικήσει τη Νίκη στο Αιγίνιο μόνο στην Α2 ανδρών

Η ιστορία των αναμετρήσεων Νίκη Αιγινίου - Παναχαϊκή
2013-14
15/02/2014: Volleyleague 16η Νίκη Αιγινίου - Παναχαϊκή
09/11/2013: Volleyleague Παναχαϊκή - Νίκη Αιγινίου 0-3 (21-25, 22-25, 23-25)
2011-12
31/03/2013: Α2 Ανδρών 12η Παναχαϊκή - Νίκη Αιγινίου 1-3 (20-25, 17-25, 25-16, 16-25)
07/01/2012: Α2 Ανδρών Νίκη Αιγινίου - Παναχαϊκή 3-0 (25-21, 25-19, 25-20)
2010-11
26/02/2011: Α2 Ανδρών 15η Νίκη Αιγινίου - Παναχαϊκή 1-3 (19-25, 27-25, 14-25, 17-25)
27/11/2010: Α2 Ανδρών Παναχαϊκή - Νίκη Αιγινίου 3-0 (25-21, 25-13, 25-22)

Πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ 2013-14
 (16η αγωνιστική)

Αιγινίου 19.00 Νίκη Αιγινίου – Παναχαϊκή
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Θέμελης. Παρατηρητής: Αντωνούλης. Επόπτες: Κατσιούλης, Χριστοφορίδης. Γραμματεία: Αναστασίου