08-04-2023 21:09

Ο Π.Α.Ο.Κ. έφυγε με τη νίκη από την Μίκρα, 3-2 τον Άρη και όλα ανοιχτά στην ρεβάνς

Μετά από μια μάχη 2 ωρών ο ΠΑΟΚ λύγισε την αντίσταση του Άρη στο κλειστό της Μίκρας και πήρε το προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά της Volley League.
Οι ασπρόμαυρες αγωνίστηκαν και σ' αυτό το ματς χωρίς τις Κάφρεϊ, Βεργίδου, αλλά είχαν την Στράντζαλη ενώ από τον Άρη απουσίαζε η Αλεξάκου, με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για τη Μ. Τετάρτη, όπου ο ΠΑΟΚ προκρίνεται με νίκη ανεξαρτήτου σκορ, ενώ ο Άρης θέλει νίκη 3-0 ή 3-1 και σε περίπτωση που νικήσει με 3-2 όλα θα κριθούν στο «χρυσό σετ».

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε από την αρχή το προβάδισμα (2-4, 5-6) και το 7-8 έγινε 7-10 με τις ασπρόμαυρες να ανοίγουν τη διαφορά (9-14, 10-16) και μέχρι το 12-18 να ελέγχουν τον αγώνα. Η είσοδος της Αποστολίδου και τα σερβίς της έφεραν την ανατροπή με τον Άρη να πλησιάζει στον πόντο (17-18) και να προσπερνά με 22-21. Ωστόσο αυτός ήταν ο τελευταίος κιτρινόμαυρος πόντος με την Κρολ να παίρνει την αλλαγή και με τα δικά της σερβίς ο ΠΑΟΚ με σερί 0-4 πήρε το σετ.

Παρόμοιο σκηνικό και στο β' σετ, αλλά με διαφορετικό φινάλε. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε με τα καλά σερβίς της Ηλιοπούλου να μετατρέψει εοτ 5-5 σε 5-10 και να διατηρήσει μια διαφορά 2-4 πόντων έως το 20-23. Εκεί χάθηκε κόντρα μπάλα κι ο Άρης ισοφάρισε 23-23, αλλά ο ΠΑΟΚ έφτασε σε σετ μπολ (23-24) με τη Μερτέκη να σπαταλά την ευκαιρία (24-24 με άουτ επίθεση) και με νέο άουτ της Κρολ η γηπεδούχος ομάδα προσπέρασε στο σκορ για να διαμορφώσει το τελικό 26-24 η Μπέτσεβα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά και το τρίτο σετ, αλλά αυτή τη φορά συνέχισε στον ίδιο ρυθμό καθώς προηγήθηκε 0-4 κι στο 4-8 τα σερβις της Τερζόγλου δημιούργησαν τεράστιο πρόβλημα στον Άρη με το σκορ να ξεφεύγει στο 4-15 και ο ΠΑΟΚ να κάνει εύκολα το 1-2.

Η απάντηση του Άρη ήρθε στο δ' σετ όπου οι κίτρινες ξέφυγαν νωρίς με 6-2 και συντηρούσαν τη διαφορά. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε σε 19-18 και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, ωστόσο έχασε την κόντρα και δέχθηκε νέο σερί για το 23-18 με τον Άρη να ισοφαρίζει σε 2-2.

Το τάι μπρέικ βρήκε και πάλι τον ΠΑΟΚ να ξεκινά καλύτερα καθώς το 2-2 έγινε 2-5 με τις δύο ομάδες να αλλάζουν γήπεδο στο 4-8. Ο Άρης πλησίασε στους 2 (6-8), όμως άουτ της Μπέτσεβα έφερε και πάλι τον Δικέφαλο στο +4 (8-12) με την Κρολ να τελειώνει τον αγώνα στο 11-15.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Βασιλειάδης, Παρατηρητής αγώνα: Δεληκωστίδης, Παρατηρητής διαιτησίας: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Κουκουμάκας Π., Παπαδοπούλου Χρ., Γραμματεία: Πασπάλα.

1ο σετ: 7-8, 10-16, 20-21, 22-25
2ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 26-24
3ο σετ: 3-8, 5-16, 6-21, 10-25
4ο σετ: 8-4, 16-11, 21-18, 25-21
5ο σετ: 2-5, 7-10, 8-12, 11-15

Τα σετ: 2-3 (22-25, 26-24, 10-25, 25-21, 11-15) σε 119'.

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Απλαδά 11 (5/8 επ., 6 μπλοκ), Τσούμπα 17 (16/55 επ., 1 μπλοκ), Σίλβα 4 (2/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καϊσέδο 11 (10/26 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.-09% άριστες), Μπέτσεβα 25 (23/48 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.-11% άριστες) / Κακουράτου (λ, 54% υπ.-29% άριστες), Πιτσιγκώνη, Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου 1 (1 άσσος), Σαλαγκούδη

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Ηλιοπούλου 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Κρολ 24 (21/48 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στράντζαλη 14 (13/31 επ., 1 άσσος, 57% υπ.-26% άριστες), Μερτέκη 10 (9/28 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.-07% άριστες), Τερζόγλου 8 (1/2 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Μπλάνκο 15 (7/9 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 44% υπ.-22% άριστη), Κλέπκου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 80% υπ.-60% άριστες), Αρμουτσή.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Όταν φτάνει στο τάι μπρέικ όλα είναι πιθανά. Εμείς χάσαμε δύο σετ πολύ εύκολα, αλλά τα δώσαμε όλα για να κάνουμε το 1-0. Ο ΠΑΟΚ παρά τις απουσίες του έχει βάθος στον πάγκο, ενώ κι εμείς είχαμε την απουσία της Αλεξάκου. Τώρα έχουμε μπροστά μας τον δεύτερο αγώνα με τον ΠΑΟΚ να είναι ακόμη πιο δυνατός στην έδρα του, αλλά θα προσπαθήσουμε για την ανατροπή».

Μάρκο Φενόλιο (προπονητής ΠΑΟΚ): «Όπως είπα και πριν το παιχνίδι, τα πλέι-οφ είναι ένα νέο πρωτάθλημα και οι συνθήκες αλλάζουν συνεχώς. Ένα παιχνίδι μπορεί να είναι εύκολο αλλά και περίπλοκο. Σε κάθε περίπτωση κρατάω τη νίκη. Την Τετάρτη παίζουμε στην έδρα μας, οπότε η μοίρα της σειράς βρίσκεται στα χέρια μας. Είμαι πεπεισμένος πως θα κερδίσουμε το παιχνίδι για να φτάσουμε στους ημιτελικούς, όπου είναι και το ζητούμενο».