06-05-2021 12:10

Continental Cup: Νικηφόρα πρεμιέρα για Αρβανίτη, Καραγκούνη

Την πρώτη ελληνική νίκη στη σειρά των αγώνων με την Τουρκία πανηγύρισαν οι Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη.Η εθνική ομάδα επικράτησε με 2-0 (21-17, 21-10) των Γιουρτσεβέρ, Γκεντίκογλου μέσα σε 31 λεπτά επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα του.
Στο πρώτο σετ Βίκυ και Πένυ μόλις βρήκαν ρυθμό απέκτησαν μια διαφορά 4-5 πόντων, χωρίς ποτέ το τουρκικό δίδυμο να τις απειλήσει, ενώ στο δεύτερο σετ από τους πρώτους πόντους ξέφυγαν στο σκορ φτάνοντας εύκολα στη νίκη.

Αυτήν την ώρα διεξάγεται η δεύτερη αναμέτρηση Μαναβή, Κλέπκου - Τσελεμπί, Γκοκάλπ και εφόσον Δήμητρα και Μαρία επικρατήσουν τότε η Ελλάδα θα περάσει στον τελικό του 2ου υποομίλου και το απόγευμα θα αντιμετωπίσει το νικητή τη σειράς Πολωνία-Λευκορωσία (1-0 προηγείται η Πολωνία).