08-03-2021 20:44

Άχαστος ο Φρομ και 3-0 σετ του Ολυμπιακού επί του Μίλωνα

Με... άχαστο τον Κρίστιαν Φρομ και τον Χέρμανς Έγκλεσκανς να δημιουργεί πολλά προβλήματα από τη γραμμή του σερβίς, ο Ολυμπιακός επέστρεψε μετά από 20 μέρες με νίκη με 3-0 σετ επί του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής.

Ο Γερμανός ακραίος των ερυθρολεύκων τελείωσε τις 17 από τις 22 επιθέσεις που του δόθηκαν, έχοντας το εντυπωσιακό 77% αποτελεσματικότητα. Ο Έγκλεσκανς είχε 11 πόντους, με τους 5 να προέρχονται από τη γραμμή των εννέα μέτρων, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στους υποδοχείς του Μίλωνα.

Ο Μίλωνας πάλεψε τον αγώνα αλλά ο Ολυμπιακός δεν του επέστρεψε να μπει στον αγώνα. Στο 1ο σετ η ομάδα του Σάκη Ψάρρα κρατήθηκε κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε 12-9 με τον Μιγιαήλοβιτς και στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Φρομ που με δύο επιθέσεις και ένα μπλοκ του Μιγιαήλβοιτς εκτόξευσαν τη διαφορά στο 20-15. Ο Μίλωνας μείωσε με τον Τσαρκάτογλου σε 22-20 αλλά με δύο επιθέσεις του Έγκλεγκαλνς και μία του Φρομ έκλεισε το σετ 25-20.

Ο Μίλωνας πάλεψε και στο 2ο σετ μέχρι το 10-10 αλλά ο άσσος του Εγκλεσκαλνς και το λάθος του Μάζιαρζ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 12-10. Με τον Χαντ ισοφάρισε ο Μίλων 13-13 όμως ο Ολυμπιακός με σερί 5-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο 19-14. Το σερί προήλθε από το σερβίς του Στιβαχτή και κατά ρυπάς επιθέσεις από Φρομ, Εγκλεσκαλνς αλλά και Ανδρεάδη. Το σετ έκλεισε με επίθεση του Φρομ.

Το 3ο σετ είχε ίδια εικόνα με το 2ο σετ. Ο Μίλων κρατήθηκε μέχρι το 12-12 χάρις τους Χαντ, Χανδρινό αλλά ο Ολυμπιακός σταδιακά πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ. Με το σερβίς του Ανδρεάδη έκανε νέο σερί 4-0 και ξέφυγε 18-14. Το σετ έκλεισε 25-18 με δύο λάθη των γηπεδούχων.

Διαιτητές: Πρέντζας, Βελώνης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Ρηγόπουλος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 8-6, 14-16, 15-21, 21-25
3ο σετ: 5-8, 14-16, 15-21, 18-25

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 4 άσσους, 31 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 21-25, 18-25) σε 79'

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μαντέκας 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 39% άριστες), Χανδρινός Σπ. 10 (8/25 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Μάζιαρζ 6 (2/9 επ., 4 μπλοκ), Χαντ 17 (14/31 επ., 3 άσσοι), Δορδοκίδης 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κανελλόπουλος / Δαρίδης (λ, 71% υπ. - 57% άριστες), Δρογκάρης, Χανδρινός Α., Τσαρκάτογλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 18 (17/22 επ., 1 άσσος, 62% υπ. - 50% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 15 (11/18 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 65% υπ. - 47% άριστες), Ανδρεάδης 3 (1/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Έγκλεσκανς 11 (6/20 επ., 5 άσσοι), Όκολιτς 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 75% υπ. - 38% άριστες), Βουλκίδης, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ).