16-02-2020 00:07

Φοίνικας ΟΝΕΧ: «Καθάρισε» τον Παμβοχαϊκό 3-0 με το μυαλό στον Π.Α.Ο.Κ.

Έπαιξε ίσα για να νικήσει με 3-0 σετ ο Φοίνικας ΟΝΕΧ κόντρα στον Παμβοχαϊκό στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής στο Δημήτρης Βικέλας. Η ομάδα της Σύρου πήρε σχετικά άνετα τα δύο πρώτα σετ αλλά στο 3ο σετ χρειάστηκε να γυρίσει το ματς από 22-23 και να πάρει το τρίποντο κάνοντας πρόβα για το ντερμπι με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Με υπεροχή στην επίθεση αλλά και αποτελεσματικό σερβίς απου απέφερε 7 άσσους ο Φοίνικας έφτασε άνετα στη νίκη με εξαίρεση το 3ο σετ που έγινε ντέρμπι όταν ο Παμβοχαϊκός πάλεψε για να πάρει το σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα και μάλιστα προηγήθηκε και 23-22 αλλά με το λάθος του Παπαδόπουλου, την επίθεση του Στερν και το μπλοκ του Χριστόφα ο Φοίνικας έκανε το 25-23 και απέφυγε τις περιπέτειες.

Ο Παμβοχαϊκός έμεινε στους 13 βαθμούς και στην 7η θέση. Μετά τις πρώτες αναγνωριστικές φάσεις που έφεραν τις δύο ομάδεςσ τις 7-7 ο Φοίνικας ξέφυγε 10-7 μετά από σερί 3-0 που συνολικά έγινε με το λάθος του Λάππα και τις επιθέσεις Στερν, Γκονζάλες.

Η υποδοχή του Παμβοχαϊκού πιέστηκε και τα λάθη στην ανάπτυξη δεν επέτρεψαν για κάτι καλό. Ο Φοίνικας με τον Λινάρδο έκανε το 17-13. Οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετά σερβίς αλλά ο Στοΐλοβιτς με επίθεση και άσσο συντήρησε τη διαφορά του +4 (23-19). Ο Ηρακλής Παπαδόπουλος κράτησε τον Παμβοχαϊκό κοντά (23-21) αλλά το μπλοκ του Λινάρδου και η άουτ επίθεση του Ηρακλή έκλεισαν το σετ 25-21.

Ο Φοίνικας μπήκε με γρήγορο προβάδισμα 4-1 στο 2ο σετ αλλά ο Παμβοχαϊκός με τους Πέιν και Μεχία έφερε το ματς στα ίσια (8-8). Με τον Λινάρδο στο σερβίς και τουε Γκονζάλες, Χριστόφα να τελειώνουν τα «πέναλτι» ο Φοίνικας έκανε σερί 6-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στο 14-8. Εκεόι κρίθηκε το σετ το οποίο έκλεισε 25-19 με επίθεση Στοΐλοβιτς.

Το πιο ενδιαφέρον από κάθε άποψη ήταν το 3ο σετ. Ο Φοίνικας έπαιξε με διαγώνιο τον Χήρα στη θέση του Γκονζάλες και ο Παμβοχαϊκός τα έπαιξε όλα για όλα στο σερβίς κι έτσι κρατηθηκε μέχρι το 12-12 και με τρία συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων προσπέρασε 12-15. Η ομάδα του Νεόφυτου ήταν μπροστά και με 17-14. Με τον Στοΐλοβιτς και τον άσσο του Γκονζάλες που επέστρεψε εσπευσμένα (από το 12-14) ο Φοίνικας ισοφάρισε 18-18. Με τον Μεχία και τον Ηρακλή Παπαδόπουλο ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 23-22 αλλά ο τελευταίος έχασε το σερβίς (23-23) και ο Στερν με επίθεση και ο Χριστόφας με μπλοκ στον Ηρακλή Παπαδόπουλο τελείωσε τον αγώνα 25-23 και 3-0 σετ.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά.