15-02-2020 23:08

Με οδηγό τον Βαν ντε Ντρις ο Π.Α.Ο.Κ. πέρασε απο την Κρήτη

O ΠΑΟΚ πήρε πολύτιμη όσο και δύσκολη νίκη στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ με 3-0 σετ στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Volley League.

O δικέφαλος παρότι βρέθηκε πίσω σε όλα τα σετ κατάφερε στα τελειώματα να βρει λύσεις σε επίθεση και με πρωταγωνιστή τον Βαν ντε Ντρις που ολοκλήρωσε το ματς με 22 πόντους να πάρει την καθαρή νίκη.

Ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλα κενά στην υποδοχή αλλά πέρασε ανώδυνα από το Ηράκλειο. Μετά τους 3 βαθμούς ανέβηκε στους 30 βαθμούς ενώ ο ΟΦΗ έμεινε στους 11 και στην 8η θέση. Εκτός του Βαν ντε Ντρις πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι Μπιέλιτσα, Μάρσαλ ενώ βασικός πασαδόρος ήταν ο Τερζής.

Παρόλα αυτά η ομάδα της Κρήτης παρουσιάστηκε βελτιωμένη και ανανεωμένη στο ντεμπούτο του Ανέστη Γιαννακόπουλου στον πάγκο, με διαγώνιο τον Λουκούμι στη θέση του Τσούλαφιτς που ήταν εκτός αποστολής και τους Σαρικεΐσογλου, Ρουμελιωτάκη βασικούς ακραίους

.Στο 1ο σετ ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά και με το σερβίς του Καραμπαλί και τις επιθέσεις του Λουκούμι προηγήθηκε 8-5, ενώ με την επίθεση του Λουκούμι ξέφυγε με +4 (15-11). Ο Κομητούδης έχασε το σερβίς και με επιθετικό κρεσέντο του Αμπράο αλλά και σερβίς του Γιάτση ο ΠΑΟΚ μείωσε 15-14 και αργότερα ισοφάρισε 17-17.

Με τον άσσο του Λουκούμι και τις επιθέσεις του Σαρικεΐσογλου ο ΟΦΗ προηγήθηκε 20-17 και είχε το έλεγχο αλλά το χαμένο σερβίς του Λουκούμι και το λάθος του Καραμπαλί έβαλε τον ΠΑΟΚ στον αγώνα και ισοφάρισε 21-21. Ο Βαν ντε Ντρις έχασε το σερβίς (22-21), αλλά ο Τερζής με επίθεση ισοφάρισε (22-22) και με ο Βαν ντε Ντρις έκανε το 22-23. Ο Σαρικεΐσογλου έκανε λάθος επίθεση (22-24) και μετα τον πόντο του Ρουμελιωτάκη (23-24) ο Βαν ντε Ντρις έκανε το 25-23 και έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 1-0 σετ

.Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον ΟΦΗ να μπαίνει εντυπωσιακά και με 3 άσσους του Λουκούμι και επιθέσεις από Ρουμελιωτάκη, Καραμπαλί ξέφυγε 10-6. Οι κρητικοί κράτησαν διαφορά μέχρι το 20-17 που έγινε με τον άσσο του Σαρικεΐσογλου αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με ερί 4-0 που προήλθε από επίθεση και άσσο του Μάρσαλ και πόντο του Τερζή.

Ετσι ο Δικέφαλος προσπέρασε 21-20, ο Λουκούμι ισοφάρισε με επίθεση και ο Καραμπαλί με άσσο έκανε το 22-21 αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ είχε τις λύσεις για να πάρει το σετ. Ο Αμπράο πήρε δύσκολες επιθέσεις και με σερί 3-0 έφερε τομν ΠΑΟΚ σε απόσταση βολής 22-24. Ο Ρουμελιωτάκης με επίθεση και ο Κομητούδης με άσσο ισοφάρισαν 24-24 και το σετ έκλεισε με μπλοκ του Μπιέλιτσα και επίθεση του Βαν ντε Ντρις για το 26-24 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ πέρασε από την αρχή μπροστά με 7-4 χάρις τους Αμπράο, Βαν ντε Ντρις και κρατησε το +3 μέχρι το 12-9. Με ξέσπασμα Ρουμελιωτάκη στο σερβίς και 2 άσσους αλλά και επίθεση του Καρατζή ο ΟΦΗ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 16-15. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες και ράλι στο σκορ μέχρι το 22-22. Ο Κομητούδης έχασε το σερβίς (22-23) και ο Βαν ντε Ντρις με κόντρα επίθεση έκανε το 24-22. Ο Ρουμελιωτάκης όπως και στο 1ο σετ μείωσε 24-23 και ο Μάρσαλ τελείωσε το σετ 25-23 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Διαιτητές: Ονόπας, Νικολόπουλος, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κόκκας, Κανδηλιεράκης, Γραμματεία: Κουνδουράκη, Σπαντιδάκη.

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 23-25
2ο σετ: 8-4, 16-13, 20-21, 24-26
3ο σετ: 8-4, 16-15, 20-21, 23-25*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 12 άσσοι, 43 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 11 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 3 άσσοι, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 24-26, 23-25) σε 80΄

.Ο.Φ.Η. (Ανέστης Γιαννακόπουλος): Ρουμελιωτάκης 12π. (9/19επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 66%υπ 38%αρ.), Κομητούδης 2 (1/1επ., 1 άσσος), Λουκούμι 19 (14/25επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Καρατζάς 6 (5/8επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Καραμπαλί 9 (5/9π., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 11 (9/16επ., 2 άσσοι, 71%υπ., 54%αρ.) / Γκαράς (λ. - 73%υπ., 45%αρ.), Κοσκινάς.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 9π. (7/14επ., 2 άσσοι, 64%υπ., 50%αρ.), Τερζής 3 (3/3επ.), Μπιέλιτσα 6 (2/5επ., 4 άσσοι), Γάτσης 2 (2/5επ.), Αμπράο 9 (8/16επ. 1 μπλοκ, 54%υπ., 38%αρ.), Βαν ντε Ντρις 22 (18/29επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Στεφάνου (λ. - 65%υπ., 45%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Σωτηρίου, Εφραιμίδης Ν.