Ο Παμβοχαϊκός νίκησε στην Πυλαία γράφοντας ιστορία (φωτο)

Cannot find volleynews.v2/MEN/PAOK/2012-13/pakpamv3os folder inside /var/www/volleynews.gr/images/volleynews.v2/MEN/PAOK/2012-13/pakpamv3os/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:nginx/1.14.0
Client OS:Unknown
PHP:5.6.38
Ο Παμβοχαϊκός επικράτησε με 3-2 σετ του ΠΑΟΚ εκτός έδρας στο πλαίσιο του τρίτου ημιτελικού των playoffτου πρωταθλήματος της Volleyleagueκαι με 3-0 νίκες πήρε την πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία του στην τελική φάση του πρωταθλήματος. Παράλληλα, πρόκειται για την πρώτη νίκη επί του ΠΑΟΚ στην έδρα του Δικεφάλου του Βορρά.

O ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και έδειξε αποφασισμένος να δώσει απαντήσεις για τις δύο ήττες στο Βραχάτι. Τα σερβίς του Σάντος έδωσαν προβάδισμα 3-0 και αργότερα η διαφορά άνοιξε στο +6 από τα αποτελεσματικά σερβίς του Αρμενάκη. Γενικά η υποδοχή του Ολυμπιακού δεν ήταν σε καλή κατάσταση και ο ΠΑΟΚ το εκμεταλεύτηκε για να φτάσει άνετα στο 16-11 και αργότερα στο +9 (23-14) μετά τον πρώτο χρόνο Παντακίδη και το λάθος του Τερζή. Από το λάθος του Πανταλέοντα και την επίθεση του Αρμενάκη τελείωσε το σετ 25-16.

Στο πρώτο σετ ο Ζαλμάς γύρισε την περιστροφή μία θέση και ξεκίνησε με τον Μαντέκα στη θέση «1» αντί του Τερζή, η υποδοχή σταθεροποιήθηκε και με το λάθος του Ντος Σάντος και τα σερβίς του Πανταλέων ξέφυγε 3-0. Ο Παμβοχαϊκός κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 6-4, αλλά με Παντακίδη να κερδίζει δύο καθοριστικούς πόντους και δύο λάθη των κορίνθιων ο δικέφαλος μπήκε μπροστά 9-7, ο Καλντέιρα ισοφάρισε και ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 19-19. Με επίθεση του Γιοβάνοβιτς και μπλοκ των Καραγιάνη, Καλντέρια στον Ντος Σάντος έγινε το 21-19 για τον Παμβοχαϊκό. Με επίθεση αλλά και λάθος του Ντος Σάντος η διαφορά πήγε στο 22-20 πάλι για την ομάδα του Ζαλμά, ο Κανέλλος μείωσε σε πρώτο χρόνο (22-21) κι εκεί έγινε η φάση του αγώνα. Ο Καλντέιρα κάρφωσε άουτ, αλλά ο βραζιλιάνος ζήτησε μπλοκ άουτ, ο επόπτης το έδωσε (μπλοκ άουτ) αλλά ο Α΄ρέφερι (Μιχάλης Θέμελης) πήρε τη φάση πάνω του και έδωσε τη μπάλα στον ΠΑΟΚ για το 22-22. Η πρωτοβουλία του Θέμελη εξόργισε τον Καλντέιρα που άρχισε να διαμαρτύρεται. Δέχτηκε κίτρινη κάρτα (23-22 για τον ΠΑΟΚ), ο Καλντέιρα συνέχισε να φωνάζει και δέχτηκε και κόκκινη που ήταν αποβολή από τον αγώνα.

Η είσοδος του νεαρού Παναγιώτη Παπαδόπουλου βοήθησε για άλλη μία φορά τον Παμβοχαϊκό καθώς με δικό του πόντο έγινε το 23-23, αλλά στη συνέχεια έχασε το σερβίς (24-23). Ο Αρμενάκης με τη σειρά του έχασε και αυτός το σερβίς (24-24) αλλά ο Μαντέκας με ένα μπλοκ άουτ και ένα ατομικό μπλοκ πάνω στον Αρμενάκη έκανε το 26-24 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ με προβάδισμα 6-3, το οποίο διατήρησε μέχρι το 18-15. Ο Παπαδόπουλος κράτησε τον Παμβοχαϊκό ζωντανό και με δύσκολη επίθεση μείωσε 18-16, ο Γιοβάνοβιτς με δύο άσσους έκανε το 18-18 και με επίθεση έδωσε προβάδισμα 19-18 κάνοντας σερί 4-0. Το προβάδισμα του Παμβοχαϊκού κρατήθηκε μέχρι το 24-23 χάρις την επίθεση του Πανταλέοντα αλλά ο Κανέλλος με πρώτο χρόνο ισοφάρισε (24-24), με μπλοκ έβαλε μπροστά τον δικέφαλο (15-14) και ο Ντος Σάντος με «κόντρα» επίθεση έκανε το 26-24.

Στο τέταρτο σετ ο Παμβοχαϊκός όχι μόνο δεν το έβαλε κάτω αλλά μπήκε και πολύ ήρεμος και αποφασισμένος για την ανατροπή. Με ηγέτη τον Πανταλέων, τον Γιοβάνοβιτς να τελειώνει δύσκολες φάσεις και τους Μαντέκα, Παπαδόπουλο να κρατάνε την υποδοχή ο Παμβοχαϊκός από το 4-4 ξέφυγε 8-5, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 13-13 με τους Κανέλλο, Παντακίδη να παλεύουν σε σερβίς και μπλοκ. Οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 20-20, αλλά με δύο λάθη του Μαυροβουνιώτη ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 22-20, ο Ντος Σάντος μείωσε 22-21 αλλά με τρία λάθη των παικτών του δικεφάλου τελείωσε το 25-21.

Στο πέμπτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε πάλι νευρικά και ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε με 4-2, ενώ στο 5-4 με δύο επιθέσεις του Μαντέκα και δύο πόντους του Πανταλέοντα (μπλοκ στον Αρμενάκη και επίθεση) ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 9-4 και κάπου εκεί κρίθηκε και ο αγώνας ο οποίος τελείωσε με επίθεση Παπαδόπουλου.

Διαιτητές: Θεμελής, Παπαδογούλας
Τα σετ: 2-3 (25-16, 24-26, 26-24, 21-25, 08-15)
*Oι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 8 άσοι, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 36 επιθέσεις και του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 2 άσοι, 61 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Καζάζης Στ.): Παντακίδης 11 (7/16, 4 μπλοκ), Πλίκας 4 (3/5, 1 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 2 (2/13, 56%υπ.), , Κανέλλος 17 (11/17, 2 μπλοκ, 4 άσοι), Αρμενάκης 21 (16/34, 3 μπλοκ, 2 άσοι), Ντος Σάντος 16 (13/28, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 77% υπ.) / Παπαδημητρίου (λ.-75% υπ. - 50% άριστες) / Χαραλαμπίδης, Μαυροβουνιώτης 4 (4/7, 75% υπ.), Μπερμούδεζ, Αμπουίλα 1(1 μπλοκ).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 14 (14/29, 58% υπ.), Καλντέιρα 4 (4/13, 54% υπ.), Τερζής 2 (2 μπλοκ), Καραγιάννης 8 (7/14, 1 μπλοκ), Πανταλέων 18 (11/15, 5 μπλοκ, 2 άσοι), Γιοβάνοβιτς 18 (18/38) / Δημητρακόπουλος (λ. - 61% υπ., 45% άριστες), Δρογκάρης, Παπαδόπουλος 6 (6/17, 79% υπ.), Κατσανεβάκης 1 (1/1).