20-01-2016 21:49

Αγκαλιά με την πρόκριση ο Ολυμπιακός

Η Κατερίνα Γιώτα είχε 7 μπλοκ και μαζί με τις Μαλασάι, Τσβετάνοβα οδήγησε τον Ολυμπικαό στη νίκη με 3-0 απέναντι στο Βουκουρέστι σε αγώνα που έγινε στο κλειστό του Ρέντη για την φάση των «16» του Τσάλεντζ Καπ.

Οι Ρουμάνες ήταν ανταγωνιστικές μόνο στο πρώτο σετ και ο Ολυμπιακός πήρε μια εύκολη νίκη που του δίνει το ισχυρό πλεονέκτημα για την πρόκριση στην 8άδα της διοργάνωσης. Ο επαναληπτικός θα γίνει στις 27 Ιανουραίου στο στο Βουκουρέστι και οι ερυθρόλευκες προκρίνονται με οποιαδήποτε νίκη και με ήττα με 3-2. Σε περίπτωση που χάσει με 3-0 ή 3-1, η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Στο πρώτο σετ οι Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο αλλά η ομάδα του Βουκουρεστίου παρέμενε πάντα κοντά στο σκορ, ισοφάρισε στο 19-19 αλλά η Τζίνα Λαμπρούση απάντησε άμεσα δίνοντας ξανά το προβάδισμα σε «ερυθρόλευκα» χέρια. Η συναρπαστική εξέλιξη συνεχίστηκε αλλά ο Ολυμπιακός με άσσο της Γιώτα πήρε το πρώτο σετ 25-23 και απέκτησε το προβάδισμα.

Από κει και πέρα η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς πάτησε το πόδι στη «γκάζι» ανέβασε κατακόρυφα τον ρυθμό και οι φιλοξενούμενες δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν.

Διαιτητές: Ντεμίρ, Ριστόβσκι

1ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-23
2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-10, 25-16
3ο σετ: 8-3, 16-6, 21-9, 25-11

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 41 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Βουκουρεστίου προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-16, 25-11)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβις): Γιώτα 15 (4/11 επ, 4 άσσοι, 7 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 9 (9/25 επ, 64% υπ - 45% άριστες), Μαλασάι 13 (12/22 επ, 1 άσσος, 23% υπ - 15% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (3/5 επ, 2 μπλοκ), Τσβετάνοβα 13 (11/30 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 70% υπ - 50% άριστες), Κωνσταντίνου, Βλαχάκη 1 (1/2 επ), Τέζα

ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ (Πολ): Βάτσις 9 (8/36 επ, 1 άσσος), Τατάρου, Μαγστόροβιτς 7 (5/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ - 50% άριστες), Φάλες 4 (2/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρακάσεβα 5 (5/11 επ, 30% υπ - 19% άριστες), Πιχλαγαμάκι 4 (4/7 επ) / Ρουτζίνι (λ, 33% υπ - 33% άριστες), Ρόσκα 1 (1/1 επ), Πιντσεράτο 1 (1/1 επ), Καρμπουνεάνου 3 (3/8 επ, 44% υπ - 33% άριστες), Σούσιτς