26-04-2023 22:42

Pre League γυναικών: Εκπληκτικές Αμαζόνες «αιχμαλώτισαν» Απόλλωνα και πρόκριση και με 2-3 πέρασαν τελικό πλέι οφ με τα Πεύκα

Την ευκαιρία να διεκδικήσουν την επιστροφή τους στη Volley League γυναικών θα έχουν οι απίθανες Αμαζόνες, οι οποίες μετά από τεράστιο θρίλερ, απέδρασαν με 2-3 σετ από την «κολασμένη» έδρα της Καλαμάτας και 2-1 νίκες, στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ, πέρασαν στον μεγάλο τελικό πλέι οφ της Pre League γυναικών.

Αντίπαλος των Αμαζόνων θα είναι οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων (απέκλεισαν Πορφύρα με 2-0) που έχουν το πλεονέκτημα της έδρας. Η άνοδος θα κριθεί στις δύο νίκες και η σειρά θα ξεκινήσει το Σάββατο από το κλειστό του ΔΑΣΑΛ στο Ρετζίκι.

Όλα κρίθηκαν σε δραματικό τάι μπρέικ. Ο Απόλλωνας με την ψυχολογία στα ύψη και με Τόσι, Φάιλο να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοση τους, και την εξέδρα να παίρνει «φωτιά» μπήκαν πολύ δυνατά και ξέφυγαν με 9-4, 12-8 και 14-10 με καρφί της Φάιλο.

Εκεί η αντίδραση των Αμαζόνων ήταν εκπληκτική, με φοβερή ψυχραιμία και καθαρό μυαλό απάντησαν με 4-0 με δύο πόντους της τρομερής Φακοπουλίδου και δύο λάθη του Απόλλωνα (χαμένο σερβίς της Ζωίδου και άουτ επίθεση της εξαντλημένης Φάιλο), έφτασαν στην ισοφάριση με 14-14.Ακόμη πιο συγκλονιστική ήταν η συνέχεια με τον Απόλλωνα να βρίσκεται σε μπολ... πρόκρισης με την Τόσι με 15-14 και 16-15 αλλά οι εφτάψυχες Αμαζόνες έκαναν απίθανη ανατροπή με «κλειδί» την Σιμανίτσοβα.

Ισοφάρισαν σε 16-16 και με την Σλοβάκα πέρασαν μπροστά με 16-17, η κορυφαία της Μεσσηνιακής ομάδας, Νίκη Κόλλια, ισοφάρισε σε 17-17 αλλά μέχρι εκεί. Η πιο ξεκούραστη και έμπειρη Σιμανίτσοβα έκανε το 17-18 και από άουτ καρφί της Κόλλια, οι Αμαζόνες μέσα σε έξαλλα πανηγύρια πήραν το σετ με 17-19 και με 2-3 σφράγισαν μια επική πρόκριση.

Όσον αφορά το ξεκίνημα του αγώνα οι Αμαζόνες με αστμάτητες, Χριστοδούλου, Εσντέιλ, Φακοπουλίδου και όπλο το μπλοκ, πήραν τα δύο πρώτα σετ με 22-25 και 23-25. Το τρίτο σετ ήταν ντέρμπι, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ αλλά ο Απόλλωνας έμεινε ζωντανός καθώς με Κόλλια, Τόσι, Ζωίδου, επικράτησαν με 26-24και μείωσε σε 1-2 σετ.

Στο τέταρτο ο Απόλλωνας έκανε πάρτι με 25-8 αλλα ο πολύπειρος κόουτς Βασίλης Πανδής που έδωσε ρεσιτάλ κοουτσαρίσματος, παράτησε το σετ, απέσυρε τις βασικές στον πάγκο ρίχνοντας παίκτριες που είχαν μικρό χρόνο συμμετοχής, και ζήτησε από τις παίκτριες του να τα δώσουν όλα στο Χιτσκοκικό πέμπτο σετ, οπου και δικαιώθηκε για την επιλογή του με 17-19.

Απο τις Αμαζόνες έκαναν όλες κατάθεση ψυχής απο τον δυνατο Απόλλωνα που είχε και πολύ άγχος, εκπληκτική η Κόλλια και με ξεσπάσματα οι Τόσι και Φάιλο

Διαιτητές: Κουτσούλας, Γεράνιος, Παρατηρητής: Ράπτης.

Τα σετ 2-3 (22-25, 23-25, 26-24, 25-08, 17-19)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης): Φάιλο, Ζωίδου, Αποστολοπούλου, Τόσι, Κόλλια, Τσομπανίδου / Γιόλλα Ν. (λ), Ξανθη, Μαυροείδη, Γιόλλα Ειρ..

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Βασίλης Πανδής): Βυθούλκα, Φακοπουλίδου, Νικολαΐδη, Εσντέλ, Χριστοδούλου, Καλλή / Γκιαούρη (λ), Τζαφέρη (λ), Σιμανίκοβα, Κορρέ, Γκρέκα, Μαραθοκαμπίτου.

Pre League Γυναικών - Ημιτελικά

Πρώτος αγώνας - Τετάρτη 19 Απριλίου 2023

Απόλλων Καλαμάτας - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες 3-2 (25-17, 22-25, 15-25, 25-14, 15-10)

Δεύτερος αγώνας - Σάββατο 22 Απριλίου 2023

Α.Ο.Ν. Αμαζόνες - Απόλλων Καλαμάτας (1-1 νίκες) 3-1 (25-17, 26-24, 22-25, 25-18)

Τρίτος αγώνας - Τετάρτη 26 Απριλίου 2023

Απόλλων Καλαμάτας - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες (1-2 νίκες) 2-3 (22-25, 23-25, 26-24, 25-08, 17-19)