26-02-2023 02:00

Ανώτερος ΠΑΟΚ λύγισε 3-1 τον Φοίνικα ΟΝΕΧ και κράτησε την δεύτερη θέση

Την 13η νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ και μάλιστα στο τηλεοπτικό ντέρμπι με τον Φοίνικα ΟΝΕΧ στο Παλατάκι για την 16η αγωνιστική της Volley League. Ο Δικέφαλος επικράτησε με 3-1 σετ έπιασε τους 39 βαθμούς και στις δύο αγωνιστικές που απομένουν με Άθλο στην Ορεστιάδα και τον Ολυμπιακό πάλι στο Παλατάκι θέλει τουλάχιστον 2 βαθμούς για να κλειδώσει την 2η θέση.

Υπό προϋποθέσεις ελπίζει και για την πρώτη θέση αλλά θα πρέπει ο Ολυμπιακός να χάσει βαθμό στον αγώνα με τον ΟΦΗ στου Ρέντη την 17η αγωνιστική. Αντίθετα, ο Φοίνικας ΟΝΕΧ μετά από αυτή την ήττα κινδυνεύει να μείνει εκτός ημιτελικών πλέι οφ καθώς έμεινε στους 27 βαθμούς και στο -4 από τον Μίλωνα που είναι στην 4η θέση με 31. Μάλιστα την 17η αγωνιστική ο Φοίνικας θα υποδεχτεί τον Μίλωνα, ενώ στην 18η αγωνιστική ο Μίλων θα υποδεχτεί τον Άθλο Ορεστιάδας και ο Φοίνικας παίζει στην έδρα του Αριστοτέλη.

Άτυχη στιγμή για τον Φοίνικα ο τρυματισμός του Γιώργου Παπαλεξίου που αντικαταστάθηκε με τον Δημήτρη Χαραλαμπίδη στο 8-12 του 2ου σετ. Ο ΠΑΟΚ με όπλο το σερβίς μπήκε δυναμικά με προβάδισμα 9-5 και 12-8.

Ο Φοίνικας απάντησε με το σερβίς του Κλίνκενμπεργκ που αποδιοργάνωσε την υποδοχή των γηπεδούχων. Με σερί 5-0 ο Φοίνικας προσπέρασε 13-12. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 23-23. Ο Βαν ντε Ντρις με μπλοκ άουτ στον Κλίνκνμπεργκ έκανε το 24-23 και ο Γιόρνα σε κόντρα επίθεση το 25-23 και το 1-0 για τον Δικέφαλο.

Ο Φοίνικας περιόρισε τα λάθη του στο 2ο σετ και με σερί 4-0 από το σερβίς του Ιερεζουέλο ξέφυγε 10-7 και αργότερα 12-8 με τον Φρομμ. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να απαντήσει με Ράπτη, Γιόρνα και να ισοφαρίσει 13-13. Με νέο μίνι σερί 3-0 ο Φοίνικας ξέφυγε πάλι 18-15, διατήρησε τη διαφορά και με επίθεση του Ιερεζουέλο έκλεισε το σετ 25-20 για το 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά και με τον Βαν ντε Ντρις να παίζει μόνος του στην επίθεση και με ένα σερί 4-0 ξέφυγε 13-7. Ο Φοίνικας δεν απάντησε, ο προπονητής του έκανε διαδοχικές αλλαγές με την είσοδο των Γαλιώτου, Παπαδόπουλου (στη θέση του Φρομ) αλλά ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 21-12 και έκλεισε το σετ με δύο πόντους του Βουλκίδη για το 25-13.

Ο Φοίνικας επανήλθε στο 4ο σετ μήπως και καταφέρει να πάρει τον βαθμό που θα τον κρατούσε σε απόσταση βολής -3 από τον Μίλωνα. Προηγήθηκε 9-7 με τον Φρομ αλλά ο ΠΑΟΚ με δικό του σερί 3-0 από τους Ράπτη, Γιόρνα και μπλοκ του Βουλκίδη πέρασε μπροστά 13-10. Ο Φοίνικας όχι μόνο δεν είχε απαντήσεις αλλά πιέστηκε και στην υποδοχή.

Ο Σκρεντάου με μπλοκ έκανε το 18-13 και ο Γουόλς με άσσο το 21-15 και εκεί ουσιαστικά τελείωσε ο αγώνας. Το φινάλε ήρθε με άσσο του Βαν ντε Ντρις για το 25-20.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Κουκουμάκας Π., Σταυρίδης Σ., Γραμματεία: Κουμπλή.

1ο σετ: 8-5, 16-15, 21-20, 25-23 2ο σετ: 7-8, 14-16, 16-21, 20-25 3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-13 4ο σετ: 6-8, 16-12, 21-15, 25-20 * Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν 7 άσσοι, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 5 άσσοι, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 20-25, 25-13, 25-20) σε 108΄

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Γιόρνα 13π. (13/29επ., 70%υπ., 30%αρ.), Γουόλς 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (3/6επ. 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Ράπτης 9 (9/19επ., 33%υπ., 25%αρ.), Σκρεντάου 7 (2/5επ., 5 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 22 (19/41επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. - 74%υπ., 58%αρ.0, Σωτηρίου 2 (2/3επ., 50%υπ., 25%αρ.), Γάτσης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Αλεξάντερ Σένσιτς): Μιχάλοβιτς 18π. (17/39επ., 1 άσσος), Παπαλεξίου 3 (2/4επ., 1 μπλοκ), Ιερεζουέλο 4 (1/4επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 9 (8/21επ., 1 μπλοκ, 28%υπ., 17%αρ.), Τζούριτς 9 (5/8επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Φρομμ 11 (10/25επ., 1 άσσος, 58%υπ., 35%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 67%υπ., 42%αρ.), Χαραλαμπίδης 3 (2/3, 1 άσσος), Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης, Μανωλάκης, Παπαδόπουλος Π.