25-02-2023 21:34

Σούπερ Άρης λύγισε στο τάι μπρέικ τον Ολυμπιακό

Μεγάλη νίκη που αύξησε τις πιθανότητες του για να είναι στην πρώτη οκτάδα και τα πλει οφ, πανηγύρισε ο Άρης που επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού στη Μίκρα.

Αυτό ήταν το δεύτερο τάι μπρέικ που έπαιξε ο Ολυμπιακός μέσα σε λίγες ημέρες καθώς και ο πρώτος προημιτελικός του CEV Cup στη Ρουμανία με την Ταργκοβίστε κρίθηκε στα πέντε σετ, με τον Λορέντζο Μιτσέλι να στερείται των υπηρεσιών της Μίλιτσα Κούμπουρα (είχε γίνει αναγκαστική αλλαγή στο 2ο σετ στη Ρουμανία).

Στο πρώτο σετ ο Άρης με τα σερβίς της Τάνη μετέτρεψε το 7-6, σε 10-6 και παρόλο που ο Ολυμπιακός μείωσε άμεσα σε 10-9, οι κιτρινόμαυρες ξέφυγαν και πάλι με 14-9 χωρίς οι φιλοξενούμενες να μπορέσουν να επιστρέψουν ξανά με το σετ να κλείνει στο 25-18.

Στο β' σετ μετά το 10-11 ο Άρης κατάφερε και πάλι να πάρει μια σημαντική διαφορά (14-11, 18-14) την οποία διατήρησε μέχρι το 22-18. Εκεί όμως τα σερβίς της Γιώτα και το καλό μπόκ στην Τσούμπα έφερε το 22-23 για να φτάσουμε στο 25-25, όπου άουτ τη Τσούμπα και κακή υποδοχή της Μπέτσεβα έδωσαν το σετ στον Ολυμπιακό.

Στο γ' σετ ο Άρης και πάλι ξεκίνησε καλύτερα κι έφτασε να προηγηθεί με 11-8. Ο Ολυμπιακός πήρε την αλλαγή και έτρεξε ένα σερί 0-8 (συνεχόμενα μπλοκ) με την Σάλας στο σερβίς για να προηγηθεί με 8-16 και να φτάσει εύκολα στο 18-25.

Στο δ' σετ υπήρχε πολύ μεγαλύτερη ισορροπία χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ μέχρι το 18-18, το οποίο μετατράπηκε σε 23-18 με τα σερβίς της Τάνη και τις κακές υποδοχές της Σάλας που έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Ο Άρης προηγήθηκε με 3-1 στο 5ο σετ, αλλά ένα επιμέρους σκορ 1-6 έφερε τον Ολυμπιακό στο +3 (4-7) το οποίο διατήρησε μέχρι το 7-10. Εκεί ο Άρης έτρεξε το δικό του σερί για το 11-10, με τον Ολυμπιακό να προσπερνά στο 11-12. Αυτός όμως ήταν ο τελευταίος πόντος των ερυθρόλευκων καθώς χαμένο σερβίς της Γουίντερς, κόντρα επίθεση της Τσούμπα, μπλοκ της Μπέτσεβα στη Γενιτσαρίδη και άσος της Τάνη διαμόρφωσαν το τελικό 15-12.

Πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε η Σάρον Τσεπτσούμπα από τον παλαίμαχο διεθνή διαιτητή Σωτήρη Δεληκωστίδη για την ανάδειξη της ως MVP της 15ης αγωνιστικής της Volley League.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Τοσουνίδης, Παρατηρητής αγώνα: Δεληκωστίδης, Παρατηρητής διαιτησίας: Σιδηράς, Αλεξίου, Σταυρίδου, Γραμματεία: Πασπάλα.

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-18
2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-27
3ο σετ: 8-7, 11-16, 16-21, 18-25
4ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 25-19
5ο σετ: 3-5, 7-10, 11-12, 25-12

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 9 άσσους, 60 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού  προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-18, 25-27, 18-25, 25-19, 15-12) σε 113'.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 5 (1/2 επ., 4 άσσους), Απλαδά 12 (3/9 επ., 9 μπλοκ), Τσούμπα 27 (24/54 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Σίλβα 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Αλεξάκου 17 (15/36 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 43% υπ.-33% άριστες), Μπέτσεβα 15 (10/21 επ., 3 άσσους, 2 μπλοκ, 38% υπ.-30% άριστες) / Κακουράτου (λ, 70% υπ.-56% άριστες), Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου, Νταφοπούλου, Καϊσέδο 2 (2/4 επ., 17% υπ.-17% άριστες), Σαλαγκούδη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορένζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 13 (6/11 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Γουίντερς 18 (15/33 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ, 45% υπ.-30% άριστες), Λαμπρούση 2 (0/2 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 13 (10/31 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ, 41% υπ.-30% άριστες), Τσιτσιγιάννη 8 (7/21 επ., 1 μπλοκ), Καράρο 1 (0/2 επ., 1 άσσος) / Κοσμά (λ, 41% υπ.-29% άριστες), Γιώτα 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 16 (15/33 επ., 1 μπλοκ), Ζαφειρίου.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Θέλαμε να κάνουμε μια νίκη απέναντι σε μια από τις ομάδες της πρώτης τετράδας και μακάρι να έρθουν κι άλλες γιατί έχουμε να παίξουμε με ΑΕΚ και Παναθηναϊκό. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που είχε μεν την κούραση από την Ευρώπη, αλλά και την πολυτέλεια να φέρνει πολλές αθλήτριες από τον πάγκο και να αλλάζει τη ροή των σετ. Παρολά αυτά καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη γιατί πραγματικά όλα τα κορίτσια έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Αν ήμασταν πιο προσεκτικοί στο 2ο σετ θα μπορούσαμε και το τρίποντο, αλλά όταν παίζεις με τον Ολυμπιακό είναι πολύ σημαντικό το να καταφέρνεις να τον κερδίσεις.

Λορέντζο Μιτσέλι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Μαραθώνιος και σήμερα, όμως δεν μπορέσαμε να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα. Κάναμε κάποια λάθη σε κρίσιμα σημεία των σετ και το παιχνίδι στρεφόταν εναντίον μας. Χρειαζόμαστε όλες τις παίκτριες μας, για να παλέψουμε για τον στόχο μας. Τώρα, πρέπει να σκεφτούμε τον αγώνα μας για το CEV Cup την Πέμπτη, οι ημερομηνίες των πλέι οφ είναι πολύ μακριά».