17-07-2015 16:51

Στην τελικη ευθεία το ανδρικό ταμπλό στη Σκόπελο

Άμυνες για… σεμινάριο, κόκκινη κάρτα και πολλές «βουτιές» στην άμμο. Η πρεμιέρα του 2ου τουρνουά Masters για το Kυρίως Tαμπλό των Ανδρών, στο πλαίσιο του Πανελληνίου πρωταθλήματος Beach Volley 2015, που διεξάγεται στην Σκόπελο τα είχε όλα!
Με αεράκι τόσο, όσο χρειαζόταν, μουσική και τη θάλασσα στο… κάδρο ολοκληρώθηκαν πριν από λίγη ώρα οι αγώνες της πρεμιέρας του κυρίως ταμπλό των ανδρών.

Την αυλαία άνοιξαν οι Αλεξίου Ι./ Μαμάης Ι. που επικράτησαν των Νίτη Δ./ Ποθητάκη Κ. με 2-0 σετ (21-11,21-14), και ακολούθησε η νίκη του νεοσύστατου ζευγαριού Μαρμαρινό Ν./ Μεσσάλα Α., που είναι και μαζί στην σάλα, με την φανέλα της Δραπετσώνας, επί των Δημούλα Κ. / Παπαθωμόπουλο Θ. με 2-0 σετ (25-23,21-14).

Στο πρώτο ντέρμπι της Παρασκευής, το οποίο ξεπέρασε την μία ώρα, 1.03, οι Εφραιμίδης Ν./ Μπατζιλής Κ. δυσκολεύτηκαν, αλλά έκαμψαν τελικά την αντίσταση των Αλτάνη Χ./ Τσαδήμα Θ. με 2-1 σετ (21-15,19-21,17-15). Στα highlights του αγώνα ήταν η κόκκινη κάρτα που «είδε» ο λίμπερο του Φοίνικα Σύρου, Νικήτας Εφραιμίδης, καθώς πέρασε κάτω από το φιλέ για να δείξει το σημάδι της μπάλα, θέλοντας να αλλάξει την διαιτητική απόφαση για άουτ επίθεση της ομάδας του, στο 18-18 του δευτέρου σετ.

Στη συνέχεια οι Κουρτίδης Σ./ Τσολάκος Θ. νίκησαν τους Μανδηλάρη Α./ Μανδηλάρη Β. με 2-0 σετ (21-17, 21-18), οι Βανδώρος Α./ Μονιάκης Γ. επιβλήθηκαν των Αλεξίου Ι./ Μαμάη Ι. με 2-0 σετ (21-19,21-15).

Οι Μαρμαρινός Ν./ Μεσσάλας Α., πήραν τη δεύτερη νίκη τους μέσα στην ημέρα, στο δεύτερο ματς που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, επί των Καντιώτη Γ./ Τσαλικιάν Α. με 22-20, 15-21, 15-12 και αύριο θα αντιμετωπίσουν τους Βανδώρο Α./Μονιάκη Γ.

Οι Εφραιμίδης Ν./ Μπατζιλής Κ. επικράτησαν των Αργυρόπουλου Γ./ Μπαλοδήμου Β. με 2-0 σετ (21-18, 21-14) και αύριο το πρωί θα αντιμετωπίσουν τους Νιώπα Δ./ Παπαδημητρίου Θ., οι οποίοι νίκησαν τους Κουρτίδη Σ./ Τσολάκο Θ. με 2-0 σετ (21-16,21-19), για μια θέση στα προημιτελικά του κυρίως ταμπλό.
Τα παιδιά από την Χαλκίδα, Μανδηλάρης Α./ Μανδηλάρης Β. επικράτησαν των Αλεξίου Ι./ Μαμάη Ι. με 2-0 σετ (21-19,21-12), και αύριο θα αντιμετωπίσουν τους Καντιώτη Γ./ Τσαλικιάν Α. οι οποίοι με την σειρά τους νίκησαν τους Αλτάνη Χ./ Τσαδήμα Θ. με 2-0 σετ (21-17, 21-14). Τέλος οι Δημούλας Κ./ Παπαθωμόπουλος Θ. χρειάστηκαν τρίτο σετ για να κάμψουν την αντίσταση των Αργυρόπουλου Γ./ Μπαλοδήμου Β. και με 21-18,17-21,15-8 πέρασαν στην επόμενη φάση και αύριο το πρωί θα κληθούν να αντιμετωπίσουν τους Κουρτίδη Σ./ Τσολάκο Θ., οι οποίοι επικράτησαν επίσης στο τάι μπρέικ των
Νίτη Δ./ Ποθητάκη Κ. με 16-21, 21-14 και 15-8.