19-06-2022 22:03

European League γυναικών: Χρυσό μετάλλιο για την αήττητη Γαλλία 3-0 την Τσεχία του Αθανασόπουλου

Η Γαλλία κέρδισε τον παρθενικό της τίτλο στο Golden European League γυναικών καθώς στον τελικό που έγινε στο Palais Des Sports Orleans, επικράτησε πολύ δύσκολα της εξαιρετικής Τσεχίας του Γιάννη Αθανασόπουλου με 3-0 ( 25-22, 27-25, 25-14. Οι «τρικολόρ» ολοκλήρωσαν αήττητες το φετινό τουρνουά ενώ η αρχηγός της Γαλλίας Λουσίλ Τξικουέλ ήταν εκπληκτική και αναδείχθηκε MVP της διοργάνωσης, καθώς ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους.

Αγωνιστικά οι γηπεδούχες, πήραν μεγάλο προβάδισμα με 6-1 και 14-8 αλλα η Τσεχία με κλειδί τα σερβίς της Παβλίνκοβα έκανε φοβερό σερί 4-10 και ισοφάρισε σε 18-18. Στη συνέχεια οι Γαλλίδες με όπλο το μπλοκ ξέφυγαν με 22-19, 24-21 και πήραν το πρώτο σετ με 25-22 και έκαναν το 1-0.

Το δεύτερο σετ ήταν ένα μεγάλο θρίλερ. με πολλές ανατροπές και παθιασμένα ράλι. Με αιχμή την Ορβόσοβα η Τσεχία είχε σταθερό προβάδισμα 3-4 πόντων αλλά τελικά η Γαλλία κατάφερε να ισοφαρίσει στο φινάλε με 25-25 και στην παράταση του σετ, επικράτησε στις λεπτομέρειες με 27-25 και έκανε το 2-0 Κορυφαία των τρικολόρη αρχηγός Τζικουέλ η οποία πέτυχε 10 πόντους σε αυτό το κρίσιμο σετ και ήταν καθοριστική στην κατάκτηση του σετ.

Στο τρίτο η Γαλλία με ηθικό και τους φιλάθλους στο πλευρό της ξέφυγε πολύ γρήγορα με 13-5, η Τσεχία με πέντε άσσους της Βάλκοβα, πλησίασε στο σκορ και άγχωσε τις γηπεδούχες. Η συνέχεια ανήκε και πάλι στις «μπλέ» που με μεγάλο σερί πήρε νέα μεγάλη διαφορά και με 25-14 «καθάρισε» την κουρασμένη Τσεχία με 3-0 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Tα σετ 3-0 (25-22, 27-25, 25-14)