11-08-2021 14:36

Eurobeachvolley: Πρεμιέρα με ήττα για Βίκυ, Πένυ

Την ήττα με 2-0 (21-15, 21-16) γνώρισαν οι Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη από τις Μπίενεκ, Σνάιντερ (Γερμανία) στον πρώτο αγώνα του 6ου ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Βιέννη.

Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε σε 36 λεπτά σ' ένα παιχνίδι όπου και στα δύο σευ πλήρωσε τα νεκρά διαστήματα που είχε μετά τον 10ο πόντο.

Στο πρώτο σετ το ελληνικό δίδυμο ξεκίνησε εξαιρετικά έχοντας από την αρχή ένα προβάδισμα 1-2 πόντων (1-3, 3-5, 5-7, 7-9) με τις Γερμανίδες να ισοφαρίζουν 9-9 και με τυχερό άσο να κάνουν το 9-10. Η Αρβανίτη έκανε το 10-10 αλλά εκεί δεχθήκαμε ένα νέο σερί 0-3 για το 10-13. Στο 11-13 χάθηκε διπλή κόντρα να μειώσουμε στον πόντο με το σκορ να ξεφεύγει στο 11-17 (2-10 το σερί των Γερμανίδων) και το σετ να κλείνει στο 15-21.

Στο δεύτερο σετ και πάλι προηγήθηκαμε γρηγορα με 2-0, για να προσπεράσουν οι Γερμανίδες με 3-4 και να υπάρχει απόλυτη ισορροπία μέχρι το 11-11 που έγινε 11-13 με άουτ της Αρβανίτη σε δύσκολη προσπάθεια μετά από άμυνα.

Με εξαιρετικό πέρασμα της ίδιας ισοφαρίσαμε 15-15, αλλά εκεί οι Γερμανίδες πήραν την αλλαγή και με άσο ξέφυγαν πάλι με 15-17 για να ακολουθήσει άουτ της Πένυς και κόντρα επίθεση για το 15-19 και να τελειώσει το σετ στο 16-21.

Στο άλλο ματς του ομίλου οι Κάιζερ, Μέπελινκ επικράτησαν με 2-0 (21-18, 21-13) των Φριντλ, Πφέφερ (Αυστρία) και οι τελευταίες θα είναι η αντίπαλος μας στο καθοριστικό ματς (ακόμη δεν έχει γίνει γνωστό το πότε θα διεξαχθεί) που θα κρίνει αν θα συνεχίσουμε στη φάση των νοκ .άουτ.