23-03-2021 00:05

Η Κηφισιά επικράτησε του «λαβωμένου» ΠΑΟΚ με 3-1 στο Παλατάκι

Αν και έχασε το πρώτο σετ, η Κηφισιά κατάφερε να επικρατήσει με 1-3 σετ του «λαβωμένου» ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena σε εξ αναβολής αγώνα της 7ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Volley League. Από τον ΠΑΟΚ απουσίασαν λόγω κορονοϊού οι Κουμεντάκης, Μπραμ Βαν ντε Ντρις, Σωτηρίου, Τερζής, Σωτηρίου, Καπετανίδης, Πριγέν, ενώ ο Άγκανιτς έγινε αναγκαστική αλλαγή στο ξεκίνημα. Μάλιστα ο προπονητής του δικεφάλου, ο Νίκολα Ματιάσεβιτς αναγκάστηκε να επιστρατεύσει τον διεθνή λίμπερο Μενέλαο Κοκκινάκη μετά από δύο χρόνια, στην παλιά του θέση του ακραίου.

Από την άλλη η Κηφισιά διατήρησε την καλή παράδοση που έχει στη Θεσσαλονίκη και πήρε τρεις βαθμούς που της εξασφάλισαν και την 5η θέση στην κανονική περίοδο καθώς σε 13 αγώνες ανέβηκε στους 16 βαθμούς, έναντι 15 του Μίλωνα που έχει ολοκληρώσει τους αγώνες του.

Κορυφαία εμφάνιση έκαναν οι Κασαμπαλής, και οι Κωστάκης, Κοντοστάθης στην υποδοχή δίνοντας την ευκαιρία για γρήγορο και οργανωμένο παιχνίδι ενω επιθετικά ο Ζουπάνι ηταν και παλι εντυπωσιακός με 25 πόντους βοήθησε αρκετά και πάλι ο κεντρικός Τσάμπερλεν με 9 πόντους (7/12 επιθέσεις)

Ο ΠΑΟΚ με αυτή την ήττα έμεινε στους 25 βαθμούς και στο -11 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο την πορεία του για την κατάκτηση του πρωταθλήματος  Πρώτος σκόρερ ήταν ο Εβάντρο με 23 πόντους και ακολούθησε ο Μπούτος με 16.

Παρά τις πολλές απουσίες του ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ και πιέζοντας την υποδοχή της «μουδιασμένης» Κηφισιάς προηγήθηκε 7-3 έχοντας «αιχμή του δόρατος» τον Μπούτο ενώ με μπλοκ και με αποτελεσματικότητα στην κόντρα μπάλα έφτασε μέχρι και το +6 (17-11). Η Κηφισιά «έσβησε» το πρώτο με τον Ζουπάνη, όμως οι Θεσσαλονικείς κατέκτησαν το σετ με 25-20 μετά από άουτ σερβίς του Τσάμπερλέιν.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο 2ο σετ. Με καλό σέρβις απο τον Κασαμπαλή και ισχυρό μπλοκ η Κηφισιά προηγήθηκε 5-0  ενώ έφτασε τη διαφορά μέχρι το +10 (18-8) με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Σπυριούνη και τελικά κατέκτησε το σετ με 15-25 με πέναλτι του Κασαμπαλή.

Στο τρίτο σετ του αγώνα ΠΑΟΚ και Κηφισιά πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 4-4. Η ομάδα των βορείων προαστίων με τους Ζουπάνη και Κωτσάκη έτρεξε ένα σερί 5-0 και μπήκε σε «θέση οδηγού» 9-4. Στην εξέλιξη του σετ οι γηπεδούχοι με επίθεση του Εβάντρο μείωσαν 12-9, όμως τα μπλοκ του Μελλέ και του Μπάση έφεραν την Κηφισιά ξανά στο +5 (11-16).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν «στροφές» και με συνεχόμενους πόντους μείωσαν 16-15 μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση του σετ. Ο Ζουπάνης στη συνέχεια τελείωσε κρίσιμες φάσεις, ο Κωτσάκης σταμάτησε στο φιλέ τον Μπούτο και η Κηφισιά πήρε πολύτιμο προβάδισμα 20-16. Η ομάδα των βορείων προαστίων κράτησε το προβάδισμα και έφτασε σε πενταπλό σετ μπολ 19-24 με μπλοκ των Μελλέ και Ζουπάνη. Οι γηπεδούχοι με εξαιρετικό μπλοκ και κόντρα επιθέσεις έτρεξαν σερί 4-0 και έφτασαν στο -1 (23-24). Τελικά η Κηφισιά δεν έκανε «χαρακίρι» καθώς ο Τσάμπερλέιν τελείωσε το σετ με επίθεση 23-25.

Με την ψυχολογία στα ύψη και εκμεταλλευόμενη την κούραση των γηπεδούχων η Κηφισιά ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερο στο 4ο σετ και προηγήθηκε με 7-4. Παπαλεξίου και Κομιτούδης συνεργάστηκαν άψογα και ο δικέφαλος μείωσε 8-7. Τα λάθη των γηπεδούχων σε σέρβις και επίθεση έφεραν ξανά την Αθηναϊκή ομάδα στο +3 (8-11).

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του σετ όμως η Κηφισιά είχε τις απαραίτητες λύσεις. Μάλιστα η ομάδα του Ζηρινείου με άσσο του Κασαμπαλή πήρε σημαντικό προβάδισμα 13-17 και λίγο αργότερα 14-20. Οι «μπλε» δεν έχασαν την ευκαιρία να φύγουν με το «τρίποντο» από το κλειστό της Πυλαίας κατακτώντας το σετ με 25-16 μετά από άουτ επίθεση του Κοκκινάκη.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Αβραμίδης, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Σταυρίδης, Λούμσι, Γραμματεία: Πασπαλά Αικ.

1ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-20

2ο σετ: 3-8, 7-16, 13-21, 15-25

3ο σετ: 4-8, 11-16, 17-21, 23-25

4ο σετ: 5-8, 13-16, 15-21, 16-25

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 51 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 53 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-20, 15-25, 23-25, 16-25) σε 93'

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Κομητούδης 1 (1 μπλοκ), Άγκανιτς, Κοκκινάκης 9 (9/22 επ., 92% υπ. - 69% άριστες), Κανέλλος 2 (2/6 επ.), Εβάντρο 23 (20/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 21% άριστες), Μπούτος 16 (15/31 επ., 1 άσσος) / Αντωνιάδης (λ, 62% υπ. - 29% άριστες), Παπαλεξίου 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 1 (1 μπλοκ).

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνι 25 (23/42 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωτσάκης 13 (10/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 33% άριστες), Μπάσης 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Τσάμπερλεϊν 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Σπυριούνης 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 15% άριστες), Κασαμπαλής 5 (2/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 60% υπ. - 53% άριστες), Σωνάκης, Μελλές 1 (1/2 επ.).