14-02-2019 16:17

Επική πρόκριση της Πουατιέ του Κοκκινάκη στους «4» του Τσάλεντζ Καπ με δεύτερο Ονόπα

Την σημαντικότερη ευρωπαϊκή επιτυχία στην ιστορία της πανηγυρίζει η γαλλική Πουατιέ έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μενέλαο Κοκκινάκη και τον Δημήτρη Τζούριτς στην εξέδρα έτοιμο να κάνει ντεμπούτο το Σάββατο κόντρα στη Μοντπελιέ για το γαλλικό πρωτάθλημα.

Η Πουατιέ είχε ηττηθεί στο Ισραήλ 3-0 σετ από την Χάποελ Κφαρ Σαμπά στον πρώτο προημιτελικό του Τσάλεντζ Καπ και το έργο της ήταν πολύ δύσκολο στην χθεσινοβραδυνή ρεβάνς. Ωστόσο μετά από αγώνα θρίλερ η Πουατιέ νίκησε με 3-1 σετ και η πρόκριση παίχτηκε στο «χρυσό» σετ.

Στη ρουλέτα των 15 πόντων η Πουατιέ επικράτησε 15-12 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει την ρωσική Μπελογκόριε η οποία προκρίθηκε επίσης δύσκολα και στο χρυσό σετ απέναντι στη Μπενφίκα Λισαβόνας που απέκλεισε τον ΠΑΟΚ. Στους άλλους δύο διπλούς ημιτελικούς θα αναμετρηθούν η πορτογαλική Μπαστάρντο Αζόρες και η ιταλική Μόντσα.

Στο Πουατιέ ο αγώνας ήταν πραγματικό θρίλερ με τους Ισραηλινούς να έχουν συνέχεια το προβάδισμα στα δύο πρώτα σετ αλλά η Πουατιέ την τελευταία στιγμή έκανε μεγάλες ανατροπές. Στο 1ο σετ η Κφαρ προηγήθηκε 23-21 και η Πουατιέ με σερί 4-0 γύρισε το σετ. Στο 2ο σετ η Κφαρ ξέφυγε πάλι 23-21 αλλά η Πουατιέ ισοφάρισε 24-24. Οι ισραηλινοί προηγήθηκαν 26-25, 27-26 και 28-27 αλλά η ομάδα του Κοκκινάκη με σερί 3-0 επικράτησε 30-28 και έκανε το 2-0 σετ ανοίγοντας το δρόμο για την επική νίκη - πρόκριση.

O Κοκκινάκης σημείωσε 16 πόντους (14/34 επιθέσεις, 1 μπλοκ, 1 άσσος), ο Ελ Γκράουι 29 και ο Κοελέβιν 17.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 30-28, 22-25, 25-21). Χρυσό σετ: 15-12

Να σημειωθεί πως δεύτερος διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Ονόιπας.