26-10-2013 23:14

«Πειρατικό» στη Μίκρα ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας Σύρου με πρωταγωνιστή τον Γιάνουσεκ που έκανε την καλύτερη του εμφάνιση νίκησε τον Άρη στη Θεσσαλονίκη με 3-1 σετ σημειώνοντας την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα της Volleyleague ΟΠΑΠ αλλά και τη δεύτερη συνεχόμενη. Ηταν το καλύτερο δώρο για τον πρόεδρο του Φοίνικα Δημήτρη Παλιόπορτα και τον προπονητή Δημήτρη Ανδρεόπουλο ανήμερα της ονομαστικής τους εορτής.
Αντίθετα ο Άρης παρά τις προσπάθειες που έκανε δεν απέφυγε την τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες. Ο Άρης αγωνίστηκε χωρίς τους Απόστολο Αρμενάκη και Θάνο Ντίνα, οι οποίοι δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν τον τραυματισμό τους στον τετρακέφαλο και τη μέση αντίστοιχα.Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και με τον Κυριακίδη διαγώνιο προηγήθηκε 11-6 στο 1ο σετ. Ο Φοίνικας αντέδρασε, σίγα σιγά ροκάνισε τη διαφορά και με ένα σερί 6-0 προηγήθηκε με 12-11. Οι νησιώτες δεν έχασαν από εκείνο το σημείο το προβάδισμα και κατέκτησαν το σετ με 25-19.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ. Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν από την αρχή τα ηνία στο προβάδισμα βρέθηκαν μπροστά με 11-8 και 14-9. Ο Φοίνικας κάλυψε τη διαφορά και πέρασε και μπροστά 21-20 αλλά με μπροστάρη τον Κυριακίδη ο Άρης έκανε σερί 4-0 και προηγήθηκε 24-21. Ο Φοίνικας με μπλοκ ισοφάρισε 24-24 αλλά με επίθεση του Ρόλιτς και μπλοκ των Κυριακίδη – Γάτση ο Άρης πήρε το σετ 26-24 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Το 3ο σετ ήταν μονόλογος του Φοίνικα. Στο 4ο σετ ο Άρης άντεξε μέχρι το 14-14. Με σερί 3-0 ο Φοίνικας ξέφυγε και έφτασε στην «καθαρή» νίκη.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου

Τα σετ: 1-3 (19-25, 26-24, 14-25, 21-25)

* Οι πόντοι του Άρη προήλθαν: 55 επιθέσεις ,3 άσσους 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν 58 επιθέσεις, 8 άσσους, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

ΑΡΗΣ (Αντρέι Κράβαρικ): Κυριακίδης 21π(21/33 επ), Παπαδημητρίου 13π(12/16 επ, 1 μπλοκ), Ρόλτζιτς 11π(9/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2π (2/3 επ), Χατζηπαραδείσης 7π (4/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γάτσης 8π (4/10 επ, 4 μπλοκ) /Γκαράς (λ, 73% υπ), Κουτσονίκας, Ναζίρης, Ίλιτς 2π(2/3 επ), Αρμενάκης, Τσομπάνογλου (λ)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ανδρεόπουλος Δημήτρης): Τερζής 4π(1/2 επ, 3 άσσους), Ζας 20π (13/22 επ, 3 άσσους, 4 μπλοκ), Τζάνουσεκ 13π(10/16 επ, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 18π(17/22 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 10π (6/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 12π(10/16 επ, 2 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 86% υπ), Τσέργας, Αρβανίτης, Μαραγκός, Λάππας 1π (1/2 επ), Σφενδυλάκης, Βελουδής (λ)