05-12-2022 20:12

Νέα ανατροπή του Παναθηναϊκού με σούπερ Ερνάντεζ, 3-2 τον Π.Α.Ο.Κ. από 0-2

Με τον Ερνάντεζ να πραγματοποιεί το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα του Παναθηναϊκού (36 πόντοι), οι «πράσινοι» έκαναν σπουδαία ανατροπή απέναντι στον Π.Α.Ο.Κ. και με τη νίκη με 3-2 σετ απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Για δεύτερη φορά μέσα σε λιγότερο από δύο εβδομάδες, ο Παναθηναϊκός καταφέρνει να κάνει την ανατροπή σε ντέρμπι. Πριν 10 μέρες ήταν απέναντι στον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα, ενώ σήμερα αν και βρέθηκε με 0-2 πίσω στα σετ, με κορυφαίο τον Κουβανό διαγώνιο έφυγε νικητής από το κλειστό του Αγίου Θωμά.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε σχετικά άνετα με 2-0 σετ, είχε προβάδισμα +5 πόντων στο 3ο σετ με 13-18 αλλά και 20-23 αλλά οι πράσινοι "επτάψυχοι" κατάφεραν να σταθούν όρθιοι και με αντεπίθεση διαρκείας να πάρουν τη νίκη με 3-2 σετ. Ο Ερντάνεζ έκανε την κορυφαία εφετινή του εμφάνιση με 36 πόντους εκ των οποίων οι 6 ήταν άσσοι, και οι 3 από μπλοκ. Ο ΠΑΟΚ είχε πρώτο σκόρερ τον Βαν ντε Ντρις με 27 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και με πίεση στο σερβίς έβγαλε νοκ άουτ την υποδοχή των γηπεδούχων. Με το σερβίς του Βαν ντε Ντρις προηγήθηκε 7-3. Ο Παναθηναϊκός ήταν εκτός ρυθμού και ο Βαν ντε Ντρις με νέο ρεσιτάλ μετά το σερβίς του Γουόλς είχε τους εύκολους πόντους για το 22-17. Οι πράσινοι μάζεψαν τη διαφορά (20-22) με τον Ρανγκέλ και τον Ερνάντεζ και το σετ έκλεισε 21-25 για τον ΠΑΟΚ με το χαμένο σερβίς του Μπάση.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Κόστα να κυριαρχία και τον Ράπτη να κάνει το 4-9 κόντρα στην παλιά του ομάδα. Ο άσσος του Γουόλς και τα δύο μπλοκ του Ράπτη απέναντι σε Κοβάρ και Ερνάντεζ έκαναν το 15-20. Το 16-23 έγινε 19-23 με Ερντάνεζ, Ρανγκέλ, και ο ΠΑΟΚ ξεκούραστα χάρις δύο πόντους του Βαν ντε Ντρις (από επίθεση και άσσο) έκλεισε το σετ 19-25 για το 0-2

. Στο 3ο σετ δεν άλλαξε κάτι. Όλα έδειχναν πως ο ΠΑΟΚ θα πήγαινε σε μία άνετη νίκη 3-0 ειδικά όταν ο Βαν ντε Ντρις με δύο άσσους έκανε το 11-15 για την ομάδα του. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με +5 μέχρι το 14-19 και συντήρησε τη διαφορά μέχρι το 20-23 που έγινε πάλι με τον Βαν ντε Ντρις. Κι εκεί ήρθαν τα πάνω κάτω.

Ο Βέλγος διαγώνιος του ΠΑΟΚ έχασε το σερβίς (21-23), ο Ερνάντεζ με επίθεση και ο Κόβαρ με άσσο ισοφάρισαν 23-23. Ο Κόβαρ έχασε το σερβίς (23-24) αλλά ο Ερνάντεζ ισοφάρισε (24-24) και με νέα επίθεση έκανε το 25-24. Ο Πετρέας με άσσο έδωσε το σετ και το φιλί της ζωής στον Παναθηναϊκό για το 26-24 και το 1-2 σετ.

Από εκεί και πέρα οι ρόλοι άλλαξαν. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να πιέζει και ο ΠΑΟΚ να αμύνεται. Με τον Ερνάντεζ σε μεγάλα κέφια ο Παναθηναϊκός έκανε το 6-4 και λίγο αργότερα το 13-9. Στο 14-11 με τον Ερνάντεζ στο σερβίς ο Παναθηναϊκός έκανε συνολικό σερί 4-0 για το 18-11 και το σετ - όπως και το 3ο - έκλεισε με πόντο του Πετρέα (επίθεση) για το 25-16.

Με κεκτημένη ταχύτητα, καλύτερη ψυχολογία και τον Γιάκομπσεν στο σερβίς ο Παναθηναϊκός μπήκε με προβάδισμα 4-0 στο τάι μπρέικ. Ο Πετρέας με άσσο έκανε το 8-3 και μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι. Το φινάλε ήρθε με την υπογραφή του Ερνάντεζ που με επίθεση έκανε το 15-8 και το 3-2 σετ αφήνοντας τα πάντα ανοικτά στη ρεβάνς της 4ης Ιανουαρίου.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Αρβανίτης, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 21-25
2ο σετ: 3-8, 13-16, 16-21, 19-25
3ο σετ: 3-8, 12-16, 17-21, 26-24
4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-13, 25-16
5ο σετ: 5-1, 10-5, 12-6, 15-8

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 54 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 12 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 19-25, 26-24, 25-16, 15-08) σε 126'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 10 (7/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ. - 41% άριστες), Πετρέας 11 (5/10 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 14 (10/12 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 5 (5/16 επ., 40% υπ. - 20% άριστες), Ερνάντεζ 36 (27/44 επ., 6 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 47% υπ. - 34% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης, Κωστόπουλος.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 12 (11/28 επ., 1 άσσος, 68% υπ. - 42% άριστες), Κόστα 13 (8/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γουόλς 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 12 (7/12 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ράπτης 7 (5/19 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 18% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 27 (19/41 επ., 5 άσσοι, 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 52% υπ. - 39% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/3 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 2 (2/2 επ.).