03-02-2019 01:13

Μουαγκουτούτια και αλλαγή Γκόρτσανιουκ έβγαλαν άβρεχτο τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι με τον Ηρακλή

Φτιαγμένος για πολύ υψηλές πιέσεις είναι ο νέο ΠΑΟΚ και αυτό το απέδειξε απόψε στο σούπερ ντέρμπι με τον Ηρακλή. Με τον Αμερικανό Μουγκουτούτια να σηκώνει στις πλάτες του την ομάδα και τον Γκόρτσανιουκ να είναι η χρυσή αλλαγή στη θέση του μέτριου Σαφράνοβιτς η ομάδα του Σάκη Ψάρρα πήρε τη νίκη με 3-1 στην κατάμεστη Μίκρα αφήνοντας τους γηπεδούχους να έχουν παράπονα για την τελευταία φάση του αγώνα.

Ο Ποπόφ κάρφωσε με δύναμη αλλά ο Νώντας Γεροθόδωρος έδωσε άουτ κλείνοντας το σετ 25-23 και τον αγώνα με 3-1 υπέρ του ΠΑΟΚ. Οι οπαδοί και οι παράγοντες του Ηρακλή εξέφρασαν παράπονα υποστηρίζοντας πως ήταν μπλοκ άουτ ενώ επικαλέστηαν στιγμιαία υπόδειξη της επόπτριας που υπέδειξε μπλοκ άουτ αλλά υπερίσχυσε η άποψη του έμπειρου διεθνή ρέφερι.

Ο Ηρακλής με εξαίρεση κάποια κενά στην υποδοχή έδειξε πολύ βελτιωμένος και απείλησε τον ΠΑΟΚ όμως ο δικέφαλος μετά την αναβάθμιση του απέδειξε πως είναι ικανός για μεγάλα πράγματα και μάλιστα σε συνθήκες υψηλής πίεσης. Εκτός του Μουαγκουτούτια κορυφαία εμφάνιση έκανε ο Φιλίποφ, ενώ η «χρυσή» αλλαγή ήταν ο Γκόρτσανιουκ που την κατάλληλη στιγμή πήρε τη θέση του Σαφράνοβιτς. Θετικός για άλλη μία φορά ο Τακουρίδης σε μπλοκ και σερβίς.

Προβάδισμα με Μουαγκουτούτια

Το σερβίς του Τακουρίδη και οι επιθέσεις του Μουαγκουτούτια έδωσαν προβάδισμα 10-7 για τον δικέφαλο που στη συνέχεια του αγώνα διατήρησε το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα. Ο Ηρακλής μείωσε 17-16 αλλά αυτή τη φορά ήταν το σερβίς του Μουαγκουτούτια που έδωσε αέρα στον ΠΑΟΚ με 20-17. Ο Ηρακλής το παλεψε και πάλι και με τον Ντίνα να βγαίνει νικητής σε μεγάλες μονομαχίες ισοφάρισε 22-22. Ο Μουαγκουτούτια έκανε το 23-22 αλλά ο Σαφράνοβιτς έχασε το σερβίς (23-23). Ο Ηρακλής έχασε το σερβίς με τον Μαυροβουνιώτη (23-24) και ο Μουαγκουτούτια έκλεισε το σετ 25-23.

Ισοφάριση του Ηρακλή

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής περιόρισε τα λάθη του και με το φλοτ σερβίς του Ντίνα ξέφυγε 11-7 και 14-11. Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και ισοφάρισε με μεγάλη ισχύ στην επίθεση του και ύστερα από συγκλονιστικές μάχες στο φιλέ. Ο Ηρακλής με τον Ποπόφ ξέφυγε πάλι με +3 (22-19) και 24-21. Ο ΠΑΟΚ δεν το έβαλε κάτω. Με τον Φιλίποφ στο σερβίς και με τους Γκόρτσανιουκ, Τακουρίδη έδωσε μεγάλες μάχες και με σερί 4-0 προσπέρασε 25-24 και είχε την ευκαιρία για 2-0. Ομως το σετ είχε πολύ δρόμο και ο Ηρακλής ισοφάρισε με τον Ποπόφ και πήρε και προβάδισμα με τα δύο λάθη του Κλαπβάικ (26-25) και (27-26). Ο Ολλανδός διαγώνιος του ΠΑΟΚ πέτυχε το 27-27 αλλά ο Ηρακλής με την επίθεση του Ποπόφ και το μπλοκ του Φέργκιουσον τελείωσε το σετ 29-27 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από του οπαδούς του «γηραιού».

Αντεξε στην πίεση

Παρά τη μεγάλη πίεση που άσκησε ο Ηρακλής ο ΠΑΟΚ άντεξε και απέδειξε πως είναι φτιαγμένος για τα δύσκολα. Ο Μουαγκουτούτια στο σερβίς χάλασε την υποδοχή του Ηρακλή και οι Γκόρτσανιουκ, Όκολιτς και οι υπόλοιποι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν σερί 6-0 για το 12-5. Η διαφορά έφτασε και στο +9 (20-11) με τον Κλαπβάικ και τον Τακουρίδη και το σετ έκλεισε με την επίθεση του Μουαγκουρούτια 25-16 για το 2-1 σετ.

Η φάση του αγώνα ήταν η τελευταία...

Το σούπερ ντέρμπι κορυφώθηκε στο 4ο σετ όπου έγιναν μεγάλες μάχες. Το 9-7 για τον ΠΑΟΚ έγινε 10-9 για τον Ηρακλή με ρεσιτάλ του Ποπόφ και νέα απάντηση από τον Μουαγκουτούτια για το 14-12. Ο Ηρακλής ισοφάρισε 19-19 και 23-23 με τον Ποπόφ. Ο Κλαπβάικ έκανε το 24-23 ενώ στην επόμενη φάση ο Ποπόφ κάρφωσε με δύναμη, ο Νώντας Γεροθόδωρος έδωσε «άουτ» αλλά οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για μπλοκ άουτ επικαλούμενοι στιγμιαία υπόδειξη της επόπτριας για μπλοκ - άουτ αλλά ο πρώτος διαιτητής πήρε την απόφαση πάνω του.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Θεμελής.