Σε περίπτωση που νικήσει την Σασταμάλα με 3-0 ή 3-1 σε δύο βδομάδες θα πάρει τη 3η θέση του Β ομίλου με 8 βαθμούς.
Έτσι θα διεκδικήσει το εισιτήριο της πρόκρισης ως μία εκ των τριών καλύτερων τρίτων των ομίλων. Για την ακρίβεια πλέον έχουν μείνει δύο θέσεις για να διεκδικήσει.
Κι αυτό γιατί η Βελγική Νόλικο Μάσεικ συνέτριψε την Αρκάς στην Σμύρνη, φτάνοντας τις 3 νίκες. Έτσι εξασφάλισε το εισιτήριο τουλάχιστον ως καλύτερη τρίτη, ενώ έχει πιθανότητες για την δεύτερη θέση του Ε ομίλου.
Έτσι για τον ΠΑΟΚ, το ενδιαφέρον στρέφεται στον Γ και τον Δ όμιλο...
Στον Γ όμιλο η Ντιναμό Μόσχας πήρε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση επικρατώντας με 3-1 της Σομόν. Έτσι κράτησε τους Γάλλους στις 2 νίκες αλλά μπήκε και εκείνη στο… κόλπο. Την επόμενη αγωνιστική, η Σομόν υποδέχεται την δεύτερη Σκρα και η Ντιναμό την Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ.
Στον Δ όμιλο, όπως ήταν αναμενόμενο η Καζάν νίκησε την Μπερλίν η οποία έχει δύο νίκες και 6 βαθμούς. Την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται την Γιαστρέμπσκι.
Υπενθυμίζεται ότι στη βαθμολογία μετρούν πρώτα οι νίκες, μετά οι βαθμοί, τα σετ και οι πόντοι.
Α όμιλος
1η αγωνιστική
6/12 Περούτζια (Ιταλία) – Λούμπε Τσιβιτανόβα (Ιταλία) 3-2 (18-30, 20-25, 25-23, 25-19, 15-9)
7/12 Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) – Κνακ Ροζελάρε (Βέλγιο) 1-3 (20-25, 19-25, 25-21, 16-25)
2η αγωνιστική
21/12 Λούμπε Τσιβιτανόβα (Ιταλία) – Κνακ Ροζελάρε (Βέλγιο) 3-0 (25-22, 26-24, 25-22)
20/12 Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) – Περούτζια (Ιταλία) 0-3 (20-25, 21-25, 23-25)
3η αγωνιστική
16/1 Κνακ Ροζελάρε (Βέλγιο) - Περούτζια (Ιταλία) 2-3 (25-21, 25-27,15-25, 25-21, 12-15)
17/1 Λούμπε Τσιβιτανόβα (Ιταλία) – Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) 3-1 (25-22, 25-11, 21-25, 25-12)
4η αγωνιστική
31/1 Περούτζια (Ιταλία) – Κνάκ Ροζελάρε (Βέλγιο) 0-3 (20-25, 19-25, 18-25)
31/1 Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) – Λούμπε Τσιβιτανόβα (Ιταλία) 3-0 (25-16, 25-22, 25-17)
5η αγωνιστική
13/2 Κνακ Ροζελάρε (Βέλγιο) – Λούμπε Τσιβιτανόβα (Ιταλία) 0-3 (16-25, 23-25, 23-25)
15/2 Περούτζια (Ιταλία) – Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)
6η αγωνιστική
28/2 Λούμπε Τσιβιτανόβα (Ιταλία) – Περούτζια (Ιταλία)
28/2 Κνακ Ροζελάρε (Βέλγιο) – Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ | Ομάδα | Ν-Η | Β | Σετ |
1 | Λούμπε | 4-1 | 13 | 14-4 |
2 | Περούτζια | 4-0 | 10 | 12-4 |
3. | Κνακ Ροζελάρε | 1-3 | 4 | 5-10 |
4. | Φενέμπαχτσε | 0-4 | 0 | 2-12 |
Β όμιλος
1η αγωνιστική
7/12: Φριντρισχάφεν (Γερμανία) – Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία) 3-1 (25-14, 25-23, 21-25, 28-26)
5/12: Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) – ΠΑΟΚ 3-2(25-19, 27-29, 33-35, 25-23, 15-11)
2η αγωνιστική
21/12: Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία) - ΠΑΟΚ 3-1 (25-21, 24-26, 25-20, 25-22)
19/12: Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) - Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 0-3 (22-25, 15-25, 15-25)
3η αγωνιστική
18/1: ΠΑΟΚ - Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 2-3 (25-17, 30-28, 14-25, 17-25, 9-15)
17/1: Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία) - Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) 3-0 (25-22, 25-21, 25-16)
4η αγωνιστική
31/1, 21.00: Φριντρισχάφεν (Γερμανία) - ΠΑΟΚ 3-0 (25-22, 25-17, 25-18)
1/2, 19.00: Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) - Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία) 0-3 (21-25, 18-25, 21-25)
5η αγωνιστική
13/2: ΠΑΟΚ - Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία) 3-1 (25-16, 16-25, 26-24, 25-20)
14/2: Φριντρισχάφεν (Γερμανία) - Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) 3-0 (25-15, 25-13, 25-12)
6η αγωνιστική
28/2: Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία) - Φριντρισχάφεν (Γερμανία)
28/2: ΠΑΟΚ - Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ | Ομάδα | Ν-Η | Β | Σετ |
1. | Φριντριχάφεν | 5-0 | 14 | 15-3 |
2. | Χάλκμπανκ | 3-2 | 9 | 11-7 |
3. | ΠΑΟΚ | 1-4 | 5 | 8-13 |
4. | Σασταμάλα | 1-4 | 2 | 3-14 |
Γ όμιλος
1η αγωνιστική
6/12: Σκρα Μπελσάτοφ (Πολωνία) – Σομόν (Γαλλία) 1-3 (25-19, 18-25, 19-25, 27-29)
7/12: Λοκομοτιβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) – Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία) 3-0 (25-23, 25-17, 25-22)
2η αγωνιστική
20/12 Σομόν (Γαλλία) – Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία) 3-2 (22-25, 19-25, 25-22, 25-22, 15-11)
20/12 Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) – Σκρα Μπελσάτοφ (Πολωνία) 3-0 (25-18, 25-18, 25-19)
3η αγωνιστική
17/1 Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία) – Σκρα Μπελσάτοφ (Πολωνία) 2-3(15-25, 25-23, 20-25, 25-23, 12-15)
16/1 Σομόν (Γαλλία) – Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) 2-3 (27-29, 25-22, 25-18, 19-25, 15-17)
4η αγωνιστική
31/1 Σκρα Μπελσάτοφ (Πολωνία) – Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία) 3-1 (25-23, 22-25, 25-22, 25-13)
31/1 Λοκομοτιβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) – Σομόν (Γαλλία) 3-1 (23-25, 25-22, 25-19, 25-18)
5η αγωνιστική
14/2 Ντιναμο Μόσχας (Ρωσία) – Σομόν (Γαλλία) 3-1 (25-16, 19-25, 25-19, 25-18)
13/2 Σκρα Μπελσάτοφ (Πολωνία) – Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) 3-0 (25-19, 25-15, 25-19)
6η αγωνιστική
28/2 Σομόν (Γαλλία) – Σκρα Μπελσάτοφ (Πολωνία)
28/2 Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία) – Λοκομοτιβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ | Ομάδα | Ν-Η | Β | Σετ |
1. | Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ | 4-1 | 11 | 13-6 |
2. | Σκρα Μπελσάτοφ | 3-2 | 8 | 10-9 |
3. | Σομόν | 2-3 | 6 | 10-12 |
4. | Ντιναμό Μόσχας | 1-4 | 5 | 8-13 |
Δ όμιλος
1η αγωνιστική
6/12 Τουλούζ (Γαλλία) – Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) 1-3 (31-29, 20-25, 23-25, 19-25)
6/12 Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) – Μπερλίν (Γερμανία) 3-0 (25-21, 25-19, 26-24)
2η αγωνιστική
21/12 Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) – Μπερλίν (Γερμανία) 3-1 (25-20, 25-19, 25-27, 25-22)
19/12 Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) – Τουλούζ (Γαλλία) 3-0 (25-10,25-21, 25-20)
3η αγωνιστική
17/1 Μπερλίν (Γερμανία) – Τουλούζ (Γαλλία) 3-0 (25-15 28-26, 25-16)
16/1 Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) – Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) 3-0 (25-13, 25-23, 25-12)
4η αγωνιστική
30/1 Τουλούζ (Γαλλία) – Μπερλίν (Γερμανία) 1-3 (20-25, 25-15, 23-25, 18-25)
31/1 Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) – Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) 0-3 (24-26, 20-25, 18-25)
5η αγωνιστική
14/2 Μπερλίν (Γερμανία) – Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) 1-3 (17-25, 20-25, 25-23, 23-25)
13/2 Τουλούζ (Γαλλία) – Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) 2-3 (17-25, 22-25, 25-23, 25-23, 15-12)
6η αγωνιστική
28/2 Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) – Τουλούζ (Γαλλία)
28/2 Μπερλίν (Γερμανία) – Γιαστρέμπσκι (Πολωνία)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ | Ομάδα | Ν-Η | Β | Σετ |
1. | Ζενίτ Καζάν | 5-0 | 15 | 15-3 |
2. | Γιαστρέμπσκι | 3-2 | 8 | 9-8 |
3. | Μπερλίν | 2-3 | 6 | 8-9 |
4. | Τουλούζ | 0-5 | 1 | 4-15 |
Ε όμιλος
1η αγωνιστική
6/12 Αρκάς (Τουρκία) – Κεντζιέρζιν (Πολωνία) 0-3 (23-25, 28-30, 23-25)
5/12 Νόλικο Μάσεϊκ (Βέλγιο) – Τρεντίνο (Ιταλία) 1-3 (17-25, 23-25, 25-23, 17-25)
2η αγωνιστική
20/12 Κεντζιέρζιν (Πολωνία) – Τρεντίνο (Ιταλία) 3-2 (18-25, 24-26, 25-23, 25-16, 15-12)
20/12 Νόλικο Μάσεϊκ (Βέλγιο) – Αρκάς (Τουρκία) 3-2 (25-23, 22-25, 23-25, 25-21, 15-10)
3η αγωνιστική
18/1 Τρεντίνο (Ιταλία) – Αρκάς (Τουρκία) 3-0 (25-22, 26-24, 25-17)
17/1 Κεντζιέρζιν (Πολωνία) – Νόλικο Μάασεϊκ (Βέλγιο) 3-0 (25-22, 25-20, 25-18)
4η αγωνιστική
1/2 Αρκάς (Τουρκία) – Τρεντίνο (Ιταλία) 1-3 (25-22, 9-25, 17-25, 17-25)
30/1 Νόλικο Μάσεϊκ (Βέλγιο) – Κεντζιέρζιν (Πολωνία) 3-2 (26-24, 24-26, 25-20, 22-25, 17-15)
5η αγωνιστική
14/2 Τρεντίνο (Ιταλία) – Κεντζιέρζιν (Πολωνία) 2-3 (25-23, 22-25, 25-27, 25-21, 15-17)
14/2 Αρκάς (Τουρκία) – Νολικο Μάσεϊκ (Βέλγιο) 0-3 (16-25, 21-25, 21-25)
6η αγωνιστική
28/2 Κεντζιέρζιν (Πολωνία) – Αρκάς (Τουρκία)
28/2 Τρεντίνο (Ιταλία) – Νόλικο Μάσεϊκ (Βέλγιο)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ | Ομάδα | Ν-Η | Β | Σετ |
1. | Κεντζιέρζιν | 4-1 | 11 | 14-7 |
2. | Τρεντίνο | 3-2 | 11 | 13-8 |
3. | Νόλικο | 3-2 | 7 | 10-10 |
4. | Αρκάς | 0-5 | 1 | 3-15 |