08-03-2021 22:56

Τρίποντο ηρεμίας και ψυχολογίας για τον Φοίνικα στη Βέροια, όσκαρ ατυχίας ο Φερέλ

Μετά από συναρπαστικό αγώνα που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, ωραίες φάσεις αλλά και ένταση ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε στη Βέροια τον Φίλιππο με 3-1 σετ και επέστρεψε στις νίκες ύστερα από δύο συνεχόμενες ήττες στους αγώνες με Ολυμπιακό και Κηφισιά αλλά και ένα μεγάλο διάστημα απραξίας λόγω κρουσμάτων κορονοϊού.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Φοίνικα ΟΝΕΧ, έκαναν ο Θανάσης Πρωτοψάλτης με 19 ο Ζίγκα Στερν 18 αλλά και ο φοβερός κεντρικό Μπράουν ο οποίος πήρε 10 πόντους από μπλοκ.

Από τον Φίλιππο ξεχώρισαν Μαυροβουνιώτης, Στουντζίνσκι και Γάτσης, ενώ για άλλη μία φορά ο μεγάλος άτυχος ήταν ο Φερέλ ο οποίος τραυματίστηκε και πάλι στο πόδι και έπαθε υποτροπή σε παλαιότερο τραύμα.

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας κυριάρχησε πλήρως στον αγώνα και μετά το 8-8 πήρε διαφορά στο σκορ. Με σερί 4-0 από το μπλοκ του Μπράουν και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις ξέφυγε 16-10. Είχε προηγηθεί κόκκινη κάρτα στον πάγκο του Φιλίππου στο 9-6. Με δύο πόντους του Μπράουν από επίθεση και μπλοκ έκλεισε το σετ 25-16.

Ο Φίλιππος βελτίωσε την υποδοχή του και την ανάπτυξη του στο 2ο σετ. Έγινε μεγάλη μάχη μέχρι το 18-18 αλλά με την επίθεση του Μαυροβουνιώτη και το λάθος του Πρωτοψάλτη ο Φίλιππος ξέφυγε 20-18. Ο Φίλιππος κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα μέχρι που ο Στουντζίνσκι και ο Τζιουμάκας έκαναν τη διαφορά και πήραν το σετ 25-21.

Αμφίρροπο ήταν και το 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 14-14. Στο 8-7 οι δύο ομάδες χρεώθηκαν από μία κόκκινη κάρτα στον Γιούρισιτς και στον Χριστοφορίδη (β΄προπονητής Φιλίππου). Με μπλοκ από Μπράουν, Πρωτοψάλτη ο Φοίνικας ξέφυγε 17-14. Μέχρι το τέλος συντήρησε τη διαφορά και με επίθεση του Ράιτς και μπλοκ του Μπράουν ο Φοίνικας έκλεισε το σετ 25-21 για το 2-1 σετ.

Το πιο συναρπαστικό ήταν το 4ο σετ. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 12-6 και έδειξε πως θα καθαρίσει εύκολα τον αγώνα αλλά ο μαχητικός Φίλιππος επανήλθε και πάλεψε για την ισοφάριση. Με τον Στουντζίνσκι και τον Φερέλ ο Φίλιππος ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε 17-17. Από εκεί και πέρα το ματς πήρε...φωτιά και είχε και αρκετή ένταση. Πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 23-23. Ο Στερν έκανε το 24-23 αλλά με λάθος των φιλοξενουμένων έσβησε το πλεονέκτημα του Φοίνικα. Με επίθεση του Στερν και μπλοκ του Μπράουν τελείωσε το σετ 26-24 και ο Φοίνικας πήρε τον αγώνα με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Χανός, Βένος, Γραμματεία: Ψάρρα Μαρ.

1ο σετ: 7-8, 10-16, 15-21, 16-25

2ο σετ: 8-4, 16-14, 21-19, 25-21

3ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 21-25

4ο σετ: 4-8, 13-16, 19-21, 24-26

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 8 άσσους, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 3 άσσους, 55 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (16-25, 25-21, 21-25, 24-26) σε 112'

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μαυροβουνιώτης 14 (9/17 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 30% άριστες), Γραμμενούδης 1 (1/2 επ.), Γάτσης 8 (5/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 17 (14/36 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στουντζίνσκι 12 (11/28 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. - 32% άριστες), Φερέλ 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 47% υπ. - 18% άριστες), Μιχελάκης (λ), Μπότσης, Αρτακιανός, Βαρβεσιώτης.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 16 (5/6 επ., 1 άσσος, 10 μπλοκ), Ράιτς 12 (11/22 επ., 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 19 (17/29 επ., 2 μπλοκ, 76% υπ. - 33% άριστες), Παπαγγελόπουλος 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ), Ράντκε 5 (4/4 επ., 1 άσσος), Στερν 18 (17/33 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 27% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 45% υπ. - 14% άριστες).