11-10-2014 20:16

Δυναμώνει η Κηφισιά

Με πολύ καλή εμφάνιση, απέναντι σε έναν κουρασμένο Παμβοχαϊκό, η Κηφισιά επικράτησε της ομάδας της Βόχας με 3-0 (30-28, 25-18, 25-18, ). Παράπονα του Γιώργου Κλαρούδα από τους παίκτες του, με τον Έλληνα τεχνικό πάντως να πραγματοποιεί αρκετές αλλαγές, σε αντίθεση με τον Κώστα Αρσενιάδη, που δοκίμασε κυρίως το βασικό του σχήμα.

Στο πρώτο σετ, ένας εξαιρετικός Ρουμελιωτάκης κρατούσε στο ματς την Κηφισιά, που βρισκόταν στο μεγαλύτερο διάστημα πίσω στο σκορ. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη ισοφάρισε (20-20), με τις δύο αντιπάλους να πηγαίνουν στη συνέχεια πόντο - πόντο, και το σετ τελικά να καταλήγει στην ψυχραιμότερη Κηφισιά (30-28), που έκανε και τα λιγότερα λάθη στο σερβίς.

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά πήρε από νωρίς το προβάδισμα, με όπλο και το καλό μπλοκ της, και δημιούργησε ένα +5 (13-8, 17-12), το οποίο δε «γύρισε» ποτέ, παρά τις προσπάθειες του Στεβάνοβιτς. Έτσι, με δύο άσσους του Νικολάκη έφερε το ματς στο 24-18, και με τριπλό μπλοκ έκλεισε το σετ (25-18).

Η Κηφισιά ξεκίνησε με Μαντέκα αντί Φερέρα το τρίτο σετ, κι ενώ ως εκείνο το σημείο δεν είχε πραγματοποιήσε άλλη αλλαγή. Το αρχικό προβάδισμα της Κηφισιάς «σβήστηκε» από την επιστροφή του Παμβοχαϊκού (16-16), όμως τότε Γιοβάνοβιτς και Νικολάκης «πήραν μπρος», και με σερί 7-0, χάρισαν το 3-0 στην Κηφισιά.

Με απόφαση των δύο προπονητών παίχτηκε ένα ακόμα σετ, το οποίο κατέκτησε ο Παμβοχαϊκός, μετά και την «κατσάδα» του Κλαρούδα στους παίκτες του, μετά τη λήξη των τριών σετ, με 25-19, κι ενώ ο Αρσενιάδης έκανε δοκιμές σε αυτό το 4ο σετ.

Τα σετ: 3-1 (30-28, 25-18, 25-18, 19-25)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Ρουμελιωτάκης, Νικολάκης, Γιοβάνοβιτς, Παπαγγελόπουλος, Σουλτανόπουλος, Φερέρα / Ταμπουρατζής (λ), Μαντέκας, Κυπριανός, Κόβαλτσουκ, Σούρδι.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κλαρούδας): Τερζής, Νέμεθ, Κανέλλος, Σαρικεϊσογλου, Τσουκ, Βούλιν / Ζήσης (λ), Δρογκάρης, Ασπιώτης, Στεβάνοβιτς, Παπαδόπουλος