05-01-2022 21:23

Με σοβαρότητα και ροτέισον ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα απο τον Εύοσμο

Με νίκη μπήκε στο νέο έτος ο Ολυμπιακός, ο οποίος μέσα σε 62 λεπτά επικράτησε με 3-0 σετ του Αίαντα στον Εύοσμο.Οι «ερυθρόλευκες» από το πρώτο σερβίς του αγώνα επέβαλαν τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση, με τον Ιταλό τεχνικό Κάρλο Παρίζι να δίνει χρόνο συμμετοχής στην νεοαποκτηθείσα Αμερικανίδα διαγώνια Τέιλορ Άγκοστ, η οποία πέτυχε και 4 πόντους.

Η γνώμη του πάγκου

Κώστας Παπαδημητρίου (Προπονητής Αίαντα):
«Δύσκολη αναμέτρηση για εμάς, θέλαμε να δούμε σε τι κατάσταση είμαστε μετά από την μικρή διακοπή των αναμετρήσεων λόγω διακοπών. Συνεχίζουμε και ετοιμαζόμαστε για την αναμέτρηση με τις Αμαζόνες».

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Συγχαρητήρια στην ομάδα μας για τη νίκη. Ήταν σημαντική νίκη, γιατί παίξαμε ένα ματς μετά από τις 18/12. Τώρα, προετοιμαζόμαστε για το ματς με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ. Θα είναι ένα δύσκολο ματς, θα κάνουμε τα πάντα για να πάρουμε τη νίκη».

Διαιτητές: Μαυρίδης, Τοσουνίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Διονά, Καπλάνης, Γραμματεία: Ιωαννίδου.

1ο σετ: 7-8, 8-16, 8-21, 13-25
2ο σετ: 6-8, 9-16, 11-21, 11-25
3ο σετ: 7-8, 10-16, 16-21, 16-25

*Οι πόντοι του Αίαντα προήλθαν από 4 άσσους, 22 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 10 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (13-25, 11-25, 16-25) σε 62'

Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ (Κώστας Παπαδημητρίου): Πήττα 4 (4/7 επ.), Παπαδοπούλου 7 (6/26 επ., 1 μπλοκ), Χαμαλίδου 8 (6/14, 2 μπλοκ), Νταντούλα 3 (1/5 επ., 2 άσσοι), Θεοδοσίου Λ. 3 (3/12 επ., 20% υπ. - 5% άριστες), Ντράγκοβιτς 5 (2/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 24% υπ. - 12% άριστες) / Θεοδοσίου Β. (λ, 28% υπ. - 17% άριστες), Σαχανίδου, Κλειδωνιάρη, Σταυροπούλου.