13-11-2021 22:38

Επική ανατροπή για την Θέτιδα κόντρα στον ΠΑΟΚ με «διαστημικές» Ανθούλη και Ακτάς

Στο καλύτερο ματς, μέχρι στιγμής, στη Volley League, η Θέτις Βούλας πέτυχε απίθανη νίκη με 2-3 στην έδρα του ΠΑΟΚ, καταφέρνοντας να γυρίσει το ματς αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0! «Εξωπραγματική» η Μάρθα Ανθούλη, για δεύτερη φορά φέτος σημείωσε +30 πόντους (33) και μαζί με τον Τσεϊντά Άκταςπου ήταν εκπληκική με 26,  ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Θέτιδας ενώ από πλευράς ΠΑΟΚ, Μερτέκη και Κογιάρ είχαν 24 και 28 πόντους αντίστοιχα ενώ και η Πολυνοπούλου ηταν εξαιρετική με 15

Και τα πέντε σετ τελείωσαν με τη μίνιμουμ διαφορά με τον ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ να προηγείται με 16-9, ωστόσο δεν το «τελείωσε» και η Θέτις κάλυψε τη διαφορά για να το χάσει στις λεπτομέρειες με 26-24. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ολοκληρώθηκε και το δεύτερο σετ που ήταν μάχη πόντο με πόντο μέχρι το τέλος και βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή με 27-25!

Μετά το 2-0 και ειδικά με τον τρόπο που διαμορφώθηκε το σκορ θα περίμενε κανείς οι φιλοξενούμενες να μην έχουν ψυχικές δυνάμεις για να επιστρέψουν αλλά συνέβη το ακριβώς αντίθετο. Αν και κυνηγούσε συνεχώς το σκορ στο 3ο σετ (από κοντινή απόσταση) έκανε την ανατροπή στο φινάλε επικρατώντας με 23-25 και με το ίδιο σκορ επικράτησε και στο 4ο στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ένα γρήγορο 2-0 και διατήρησε το +2 μέχρι το 5-3 που έγινε 5-6 με την Ανθούλη στο σερβίς για να φτάσουμε στο 6-8. και τη Θέτιδα να προηγείται σταθερά μέχρι το 9-11. Με μπλοκ της Κογιάρ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 11-11 και η ίδια έσβησε το πρώτο ματς μπολ των φιλοξενούμενων (14-14), ενώ η Μερτέκη έφερε το πρώτο ματς μπολ για τον ΠΑΟΚ, τιο οποίο χάθηκε από λάθος στο σερβίς της Ηλιοπούλου (15-15).  Το 15-16 έγινε 17-16, αλλά επίθεση της Ανθούλη και μπλοκ της ίδιας στην Κογιάρ διαμόρφωσαν το 17-18. Η Μερτέκη έσβησε κι αυτό το ματς μπολ, για να τελειώσει το ματς με επίθεση της Παπαγεωργίου και μπλοκ της Ανθούλη με τα οποία διαμορφώθηκε το τελικό 18-20.

Η γνώμη του πάγκου

Τάκης Φλώρος (προπονητής ΠΑΟΚ): «Συγχαρητήρια στη Θέτιδα είχε ένα πολύ καλό ματς σήμερα και κέρδισε δίκαια. Νομίζω μετά το δεύτερο σετ ήταν καλύτερη ομάδα στο τερέν. Στον αθλητισμό η ήττα έρχεται από τα λάθη και εμείς τα πληρώσαμε. Θα στεναχωρηθούμε για το αποτέλεσμα σήμερα και αύριο είναι μια άλλη μέρα. Η Τετάρτη θα είναι μια ιστορική μέρα για τον ΠΑΟΚ. Ποιος φανταζόταν πριν τέσσερα χρόνια ότι ο ΠΑΟΚ θα παίζει στην Ευρώπη».

Γιώργος Ρούσης (προπονητής Θέτιδας): «Είναι μια πολύ μεγάλη νίκη για εμάς... Τον τελευταίο μήνα παλεύουμε όλα τα παιχνίδια και αυτό κάναμε κόντρα στον ΠΑΟΚ. Σήμερα έγινε ένα από τα καλύτερα ματς που έχω συμμετάσχει στην καριέρα μου και θα ήθελα να το δει περισσότερος κόσμος. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη κι εμείς συνεχίζουμε την προσπάθεια μας για βελτίωση».

Διαιτητές: Αβραμίδης, Τσιούλα, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Καπλάνης, Βασδέκης, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.

1ο σετ: 8-3, 16-9, 21-16, 26-24

2ο σετ: 7-8, 15-16, 21-20, 27-25

3ο σετ:  8-7, 16-14, 21-20, 23-25

4ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 23-25

5ο σετ: 5-3, 8-10, 11-12, 18-20

Τα σετ: 26-24, 27-25, 23-25, 23-25, 18-20 σε 147'.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ  προήλθαν από 8 άσσους, 75 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας  προήλθαν από 8 άσσους, 71 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 15 (12/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλαντάτζε 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 24 (22/46 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 55% άριστες), Φιντόν 13 (11/36 επ., 2 άσσοι, 55% υπ.-43% άριστες), Κογιάρ 28 (25/56 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λι Ντ. 2 (0/3 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 71% υπ. - 50% άριστες), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 2 (2/6 επ., 40% υπ.-40% άριστες), Τσιόγκα 1 (1 μπλοκ).

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 7 (5/18 επ., 2 μπλοκ), Ανθούλη 33 (27/66 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Αποστολάκη 10 (7/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 23% άριστες), Άκτας 26 (24/68 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 32% άριστες), Παπαγεωργίου 12 (7/14 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 27% υπ. - 18% άριστες), Δραγουμάνου, Παναγοπούλου.