12-11-2021 23:18

Λιγκ καπ: Ιστορική πρόκριση του Μίλωνα στα ημιτελικά με 3-0 κόντρα στον Φίλιππο

Την πρώτη πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς πανηγυρίζει ο Μίλων. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα σημείωσε και δεύτερη νίκη με 3-0 σετ στον επαναληπτικό αγώνα της Α΄φάσης που έγινε στο γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης της Νέας Σμύρνης και είναι η πρώτη ομάδα που πήρε θέση για τα ημιτελικά. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ ή τον Ολυμπιακό.

Παρά το τελικό σκορ η επικράτηση του Μίλωνα κάθε άλλο παρά εύκολη ήταν καθώς ο Φίλιππος πάλεψε τα δύο πρώτα σετ τα οποία κρίθηκαν στον πόντο. Οταν έγινε το 2-0 σετ η πρόκριση κρίθηκε και ο Φίλιππος πέταξε λευκή πετσέτα.

Πρώτος σκόρερ του Μίλωνα ήταν ο Καϊσλασάλο με 15 πόντους και από τον Φίλιππο ο Στουτζίνσκι με 13. Στο 1ο σετ έγινε μεγάλη μάχη πόντο πόντο μέχρι το 16-16. Ο Μούχλιας με επίθεση και ο Ματσίει με άσσο ο Μίλωνας προηγήθηκε 18-16, ενώ ο Καϊσλασάλο έκανε το 20-17. Ο Φίλιππος μείωσε τη διαφορά σε 24-23 με μπλοκ του Κυρίδη και με χαμένο σερβίς του Στουντζίσκι έγινε το 25-23 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Μίλωνας ξέφυγε μετά το 7-7 χάρις των σερβίς του Ούρτσεβιτς που έδωσαν σερί 4-0 και προβάδισμα 11-7. Η διαφορά άνοιξε και στο +7 (16-9).Ο Φίλιππος ροκάνισε τη διαφορά και με τον Στουντζισκι να ρισκάρε σε επίθεση και σερβίς η ομάδα της Βέροιας έκανε δύο σερί 3-0 και μείωσε σε 20-18. Ο Βαρβεσιώτης έχασε όμως το σερβίς για τον Φίλιππο (21-18), ακολούθησε το μπλοκ του Ματσιέι και ο άσσος του Χανδρινού για το 23-18. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας. Ο Φίλιππος μείωσε με το φλοτ σερβίς του Προύσαλη  σε 24-22 και ο Καϊσλασάλο λύτρωσε το Μίλωνα με επίθεση για το 25-22 και το 2-0 σετ.

Από εκεί και πέρα ο αγώνας είχε τυπικό χαρακτήρα καθώς η πρόκριση είχε κριθεί. Με σερί 5-0 από τα σερβίς του Ούρτσεβιτς ο Μίλωνας ξέφυγε 19-12 και έκλεισε άνετα το σετ με 25-14 με άσσο του Δορδοκίδη και μπλοκ του Τσαρκάτογλου.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λ. Παρατηρητές: Πέρρος. Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Κατσιάρας, Γραμματεία: Καλιγέρη.

1ο σετ: 7-8, 16-15, 21-17, 25-23

2ο σετ: 8-7, 16-9, 21-16, 25-22

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-13, 25-14

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 6 άσσοι, 32 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του Α.Π.Σ.Φιλίππου Βέροιας: 5 άσσοι, 7 μπλοκ, 24 επιθέσεις, 23 λάθη αντιπάλων

. Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-22, 25-14) σε 82΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μούχλιας 2π. (2/10επ.,  55%υπ., 9%αρ.), Χανδρινός Σπ. 9 (7/16επ., 1 μπλοκ , 1 άσσος, 91%υπ., 36%αρ.), Ούρτσεβιτς 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καϊσλασάλο 15 (13/24επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τσαρκάτογλου 4 (1/2επ., 3 μπλοκ), Ματσιέι 8 (5/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Χανδρινός Άρης (λ. - 60%υπ., 40%υπ.),, Δορδοκίδης 1 (1 άσσος), Σπυριούνης 5 (4/5επ., 1 μπλοκ), , Βελούδης (λ.).

Α.Π.Σ.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Προύσαλης 1π. (1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 3 (1/5επ., 2 άσσοι), Κιρίδης 3 (3 μπλοκ), Τζιουμάκας 6 (5/20επ., 1 άσσος), Σονάρι 8 (5/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στουτζίνσκι 13 (12/22, 1 άσσος, 44%υπ., 19%αρ.) / Μπουράκης (λ. - 53%υπ., 32%αρ.), Στεφανίδης 2 (1/4επ., 88%υπ., 25%αρ.), Αδάμ, Μιχελάκης (λ), Σμιθ, Βαρβεσιώτης, Σιούτης, Κουπατσιάρης.