16-10-2021 23:10

Με σφραγίδα Σάντος οι Αμαζόνες επικράτησαν 3-0 του Πορφύρα

Τη πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και χωρίς απώλεια σετ πανηγύρισαν στο κλειστό γυμναστήριο «Στέλιος Καλαϊτζής» οι Αμαζόνες, οι οποίες επικράτησαν του Πορφύρα με 3-0 σετ.

Μορφή των νικητριών η πολύπειρη Κουβανέζα Γιανέλι Σάντος η οποία με 17 πόντους οδήγησε την ομάδα της Ν. Ερυθραίας σε καθαρό τρίποντο, κόντρα στον μαχητικό Πορφύρα που τελείωσε το ματς με 23 λάθη και είχε μόνο ένα μπλοκ!

Εκτός από τη Σάντος που δουλεύει σκληρά καθημερινά για να ανεβάσει την απόδοση της, ξεχώρισαν η ενθουσιώδης Γκρέκα με 13, η αρχηγός Χριστοδούλου με 9 και 42% υποδοχή αλλά και η παθιασμένη κεντρική Αρβανιτοπούλου που είχε 8 πόντους και ήταν καθοριστική στο δεύτερο σετ. Από τον Πορφύρα εκπλητική η Βραζιλιάνα Ροντρίγκεζ με 17 ποντους αλλα ήταν κυριολεκτικά μόνη.

Τα δύο πρώτα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Αρχικά οι Αμαζόνες προηγήθηκαν με 22-14 στο πρώτο σετ, ο Πορφύρας με την Ροντρίγκεζ και από λάθη των Αμαζόνων έκανε σερί 8-2 και μείωσε σε 24-22 αλλα η Αμερικανίδα πασαδόρος Γουάτκινς με πλασέ πήρε το σετ με 25-22 και έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ο Πορφύρας ανέβασε την αποδοσή του πήρε σταθερό προβάδισμα στα μέσα του σετ με 15-18, 16-19, 17-20 αλλα δεν άντεξε στην πίεση και το πάθος των γηπεδούχων. Με σερί 5-1 οι Αμαζόνες πέρασαν μπροστά με 22-21 με επίθεση της Χριστοδούλου. Η Ροντρίγκεζ ισοφάρισε σε 22-22. Οι Αμαζόνες πήραν προβάδισμα με 23-22 και με καθοριστική Αρβανιτοπούλου η οποία με κρίσιμο μπλοκ έγραψε το 24-22 και με πρώτο χρόνο τέλειωσε το σετ με 25-23 διαμόρφωσαν το 2-0.

Στο τρίτο σετ και με την ψυχολογία στα ύψη, οι αθλήτριες του Κώστα Γκούντα πήραν προβάδισμα από την αρχή με 14-7, ο Πορφύρας μείωσε με την Μασούρα με 14-11 αλλα και πάλι δεν μπόρεσε να πετύχει κατι παραπάνω και υπέκυψε με 25-16 και 3-0 σετ. Μάλιστα στο φινάλε ολες οι Αμαζόνες έτρεξαν στον πάγκο και αφιέρωσαν τη νίκη στην τραυματισμένη Βραζιλιάνα ακραία Κάρλα Μορέϊρα.

Η γνώμη του πάγκου

Κώστας Γκούντας (Προπονητής Α.Ο.Ν. Αμαζόνες):
«Συγχαρητήρια στα κορίτσια που μέσα από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε και ψάχνοντας να βρούμε τις θέσεις μας, πήραν μία μεγάλη νίκη. Ο τραυματισμός της Βραζιλιάνας Κάρλα Μορέιρα μας άλλαξε τα πλάνα και τον σχεδιασμό που είχαμε κάνει. Αντέξαμε στη πίεση του Πορφύρα και βγάλαμε αγωνιστικότητα και χαρακτήρα. Στην έδρα μας θα είμαστε σκληροτράχηλη ομάδα. Ακολουθεί για εμάς ο Αίαντας και το Μαρκόπουλο, δύο πολύ δύσκολα παιχνίδια γιατί είναι ομάδες με τους ίδιους στόχους με εμάς. Ελπίζουμε να είμαστε υγιείς και να μείνουμε προσηλωμένοι στο πλάνο που έχουμε σχεδιάσει σε συνεργασία με τη διοίκηση. Αξίζουν συγχαρητήρια και στους συνεργάτες μου για την προετοιμασία του παιχνιδιού».

Βασίλης Πανδής (Προπονητής Α.Ο.Φ. Πορφύρα):
«Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι  δεν παίξαμε καλά και δυστυχώς φύγαμε χωρίς να πάρουμε απολύτως τίποτα. Στα δύσκολα σημεία του παιχνιδιού δεν είχαμε αυτοπεποίθηση και κάναμε εύκολα λάθη. Το σέρβις μας ήταν μέτριο και το μπλοκ μας δεν λειτούργησε καθόλου. Λόγω της καθυστερημένης άφιξης των ξένων μας λείπει ακόμη η ομοιογένεια. Ήταν μια ήττα που μας κόστισε πολύ, όμως εξακολουθώ να πιστεύω στις παίκτριες μου και στην δουλειά που κάνουμε και θεωρώ πως σύντομα θα αλλάξει η εικόνα μας και θα έρθουν και τα θετικά αποτελέσματα».
Διαιτητές: Φραγκάκης, Μενεσλής, Παρατηρητής: Παγκοζίδης, Επόπτες: Ρηγόπουλος, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Αντωνίου.

1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-13, 25-22
2ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 25-23
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-16

*Οι πόντοι των Αμαζόνων προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Πορφύρα προήλθαν από 5 άσσους, 36 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-23, 25-16) σε 78'

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Κώστας Γκούντας): Αρβανιτοπούλου 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), Σάντος 17 (16/29 επ., 1 άσσος), Γουάτκινς 1 (1/1 επ.), Κασδοβασίλη 6 (6/9 επ.), Χριστοδούλου 7 (5/14 επ., 2 μπλοκ, 42% υπ.  26% άριστες), Γκρέκα 13 (7/25 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 29% υπ. - 12% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 38% υπ. - 25% άριστες), Μαστοράκη.

Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Βασίλης Πανδής): Σάντε 5 (2/7 επ., 3 άσσοι), Θαλασσινού 3 (3/11 επ., 50% υπ. - 21% άριστες), Ποντικάκη 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 17 (17/38 επ.), Παβλένκο 12 (10/29 επ., 2 άσσοι, 36% υπ. - 18% άριστες), Αλισάνοβα / Μπουσελάκου (λ, 47% υπ. - 33% άριστες), Παγωμένου, Μασούρα 1 (1/1 επ.).