26-10-2013 23:13

Διπλό στην Πάτρα με 26άρη Ριζόπουλο

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα πέρασμα της Λαμίας απο την Πάτρα, με την ομάδα του Γιώργου Γιάτση να επικρατεί με 3-1 της Παναχαϊκής, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον εορτάζοντα Δημήτρη Ριζόπουλο με 26 πόντους.
Λαμία αγωνίστηκε χωρίς τον Χρήστο Κιόση ενώ στο 1ο σετ σε μία πτώση τραυματίστηκε στο χέρι και ο Ολλανδός Όλιεμαν και δόθηκε εντολή να μην λαμβάνει επιθέσεις. Πρωταγωνιστής για άλλη μία φορά εκ μέρους της Παναχαϊκής ήταν ο Νίκος Ρουμελιώτης που σήκωσε την ομάδα του στις πλάτες του.

Το γυμναστήριο ήταν κατάμεστο από τους οπαδούς της Παναχαϊκής που δημιούργησαν θερμή ατμόσφαιρα ενώ στο 2ο σετ (14-20) χρεώθηκε με κόκκινη κάρτα ο προπονητής των γηπεδούχων Άρης Αγγελόπουλος.
Στο 1ο σετ το 11-9 για τη Λαμία έγινε 13-12 για την Παναχαϊκή. Ακολούθησαν σκληρές μάχες και στο 17-17 οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 3-0. Με τα σερβίς του Ριζόπουλου η Λαμία ισοφάρισε 21-21. Η Παναχαϊκή με μπλοκ του Ντονά και επιθέσεις του Ρουμελιώτη πήρε το σετ 25-23.

Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 8-8 αλλά στη συνέχεια η Λαμία με τους Ριζόπουλο, Καβαδά άνοιξε τη διαφορά στο 15-10 και πήρε εύκολα το σετ. Εναλλαγές στο σκορ είχαμε και στο 3ο σετ αφού το 6-5 για την Παναχαϊκή έγινε 9-8 για τη Λαμία, οι γηπεδούχοι πέρασαν 12-10 αλλά με σερί από Πετί, Όλιεμαν και Ριζόπουλο η Λαμία πήρε διαφορά +2 πόντων από το 14-12 και την κράτησε μέχρι το τέλος του σετ (25-23).

Στο 4ο σετ η Παναχαϊκή έδειξε μεγάλη μαχητικότητα και με ηγέτη το Νίκο Ρουμελιώτη ξέφυγε 5-2, 15-11 και 17-14. Τα σερβίς του Λαβάγια έφεραν την ισοφάριση 17-17 αλλά η ανατροπή δεν έγινε καθώς Ραντούνοβιτς, Βλαχοστάθης και Νίκος Ρουμελιώτης πήραν τους καθοριστικούς πόντους για την κατάκτηση του σετ με 25-22.

Στο 5ο σετ η Λαμία πήρε δύο καθοριστικά μπλοκ και ξέφυγε 5-3, ενώ στο 7-6 για τους ρουμελιώτες χρεώθηκε κίτρινη ο πάγκος τους. Η κάρτα ευνόησε τη Λαμία που με τον Ριζόπουλο να κερδίζει μπλοκ και άσσο έκανε το 10-6 και ουσιαστικά κρίθηκε ο αγώνας.

Τα σετ: 2-3 (25-23, 19-25, 23-25, 25-22, 09-15)

* Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν: 59 επιθέσεις, 5 άσσους, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν απο: 50 επιθέσεις, 17 άσσους, 11 μπλοκ και 47 λάθη αντιπάλων

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Άρης Αγγελόπουλος): Ντόνας 12π(9/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 12π(11/18 επ, 1 άσσος), Αγγελόπουλος 1π (0/1 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 28π(26/46 επ, 2 άσσους), Ρουμελιώτης Παναγιώτης 13π(8/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Βλαχοστάθης 8π(5/10 επ, 3 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (46% υπ), Χριστιάς, Μουρτζής, Μαυραγάνης, Βασιλάκος 2π(0/1 επ, 2 μπλοκ, 100% υπ), Πεφανής (80% υπ).
 ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Γιάτσης): Πέττυ 16π (16/27 επ), Λαβάγια 16π (7/9 επ, 4 άσσους, 5 μπλοκ), Ολίεμαν 12π(10/26 επ, 2 άσσους), Δημητριάδης 1π(0/1 επ, 1 μπλοκ), Καββαδάς 6π(3/10 επ, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 26π(13/22 επ, 11 άσους, 2 μπλοκ) /Εφραιμίδης (λ, 68% υπ), Καραγάτσος, Αντωνακάκης, Καρβουνής, Μητρόπουλος, Κουκουλής (λ)