03-11-2018 21:43

Ιστορικό διπλό για τον Ολυμπιακό με 30αρη του Σμιτ

Μετά από αγώνα διαφήμιση για το πρωτάθλημα της Volley League, ο Ολυμπιακός νίκησε στη Μίκρα τον Ηρακλή με 3-2 σετ στο πρώτο τηλεοπτικό ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής σημειώνοντας και ένα εντυπωσιακό ρεκόρ.

Η ομάδα του Πειραιά σημείωσε την 33η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα της Volley League σπάζοντας το ρεκόρ του 32-0 που είχε ο Ηρακλής από το 2006. Eπίσης ήταν ο πρώτος τηλεοπτικός αγώνας κανονικής περιόδου που επισήμως καθιερώθηκε το «βίντεο ρέφερι».

Με πρώτο σκόρερ τον Καναδό Σμιτ που με επίθεση του τελείωσε και ο αγώνας ο Ολυμπιακός επικράτησε δίκαια απέναντι σε έναν μαχητικό αντίπαλο που πάλεψε σαν… Ηρακλής και μάλιστα προηγήθηκε και 9-7 στο 5ο σετ. Τ

ο μπλοκ του Ολυμπιακού αλλά και η αποτελεσματικότητα του Καναδού διαγώνιου του έκαναν τη διαφορά και έκριναν τον αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.Ο Ηρακλής είχε κορυφαίους τους Κλίντι, Αρμενάκη και Μπαμπαλιούτα που έβγαλε φοβερές άμυνες αλλά και ηρωική μορφή τον Προύσαλη που αγωνίστηκε με πόνους στη μέση. που είχε και ιστορική σημασία για τους «ερυθρόλευκους».

Ο Ολυμπιακός είχε λύσεις στην υποδοχή με τις εναλλαγές των τριών έμπειρων ακραίων του Κουμεντάκη, Ράουβερνινκ και Φράγκο με τον πρώτο να κάνει τη διαφορά στην επίθεση. Καθοριστικό σημείο για τον Ολυμπιακό το 2ο σετ όπου προηγήθηκε 24-22 αλλά δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 καθώς ο Αρμενάκης «πυροβόλησε» από το σερβίς και έβαλε τον Ηρακλή στον αγώνσα.

Ο Ολυμπιακός στο 1ο σετ είχε προβάδισμα από την αρχή 8-5 το οποίο και διατήρησε σε όλο το σετ καθώς είχε καλύτερο σερβίς, σταθερή υποδοχή και τους Ραουβερντινκ, Κουμεντάκη να παίζουν χωρίς αντίπαλο στο φιλέ.Η πίεση του Ηρακλή ξεκίνησε από το 2ο σετ όπου ο Ολυμπιακός μέχρι το 9-7 ήταν μπροστά.

Ο Αρμενάκης με το σερβίς του ισοφάρισε 9-9 και ο Σωτηρίου έβαλε μπροστά τον «γηραιό»στο 15-13. Ο Ολυμπιακός με τον άσσο του Ανδρεάδη προσπέρασε και πάλι με +2 20-18. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν το προβάδισμα και είχαν μεγάλη ευκαιρία να τελειώσουν το σετ καθώς με επίθεση του Σμιτ προηγήθηκαν 24-22. Το μπλοκ του Φέργκιουσον στον Κουμεντάκη και ο άσσος του διαγώνιου του Ηρακλή (Αρμενάκης) έκανε το 24-24.

Ο Σμιτ κάρφωσε άουτ βάζοντας τον Ηρακλή μπροστά 25-24 αλλά ο Αρμενάκης έχασε το σερβίς (25-25). Ο Φράγκος έχασε το σερβίς (26-25) και το σετ το πήρε ο Ηρακλής με μπλοκ του Κλίντι 27-25 για το 1-1 σετ.Η μεγάλη μάχη συνεχίστηκε και 3ο σετ.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε 18-16 με άουτ πλασέ του Φράγκου που φάνηκε να είναι μπλοκ άουτ αλλά με το μπλοκ από Μπέμε και Σμιτ ο Ολυμπιακός απάντησε 18-18. Με τον άσσο του Σμιτ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 23-21 αλλά η απάντηση του Αρμενάκη στο σερβίς ήταν άμεση κάνοντας το σκορ 23-23. Ο Κουμεντάκης έφερε σε σετ μπολ τον Ολυμπιακό, αλλά ο Σωτηρίου ισοφάρισε (24-24) και στη συνέχεια έχασε το σερβίς

. Με νέο λάθος των παικτών του Ηρακλή και συγκεκριμένα από άουτ επίθεση του Κλίντι το σετ έκλεισε 26-24 για τον Ολυμπιακό.Ο Ηρακλής έπαιξε τα ρέστα του στο 4ο σετ για να ισοφαρίσει και να κάνει την ανατροπή. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 12-10 αλλά ο Ηρακλής με σερί 5-0 μπήκε στη θέση του οδηγού.

Στο 14-12 δόθηκε διπλή μπαλιά στον Φράγκο και κόκκινη κάρτα στον Τερβαπόρτι, ενώ στο 16-13 ζητήθηκε το μοναδικό διαιτητικό βίντεο αλλά η μπάλα ήταν οριακά αλλά σωστά υπέρ του Ηρακλή μετά από μπλοκ άουτ του Σωτηρίου.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στον πόντο 21-20 με μπλοκ Ανδρεάδη, Τερβαπόρτι στο Σωτηρίου όμως η δύσκολη επίθεση του Αρμενάκη πίσω από τα 3μ. έκανε το 23-21 και έδωσε ψυχολογικό προβάδισμα στην ομάδα του που με το Κλίντι έκανε το 25-22 εν μέσω αποθέωσης.Η φοβερή μονομαχία κορυφώθηκε στο τάι μπρέικ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 5-4 με τον Σμιτ και 7-6 με την κακή επίθεση του Αρμενάκη αλλά ο Ηρακλής απάντησε με σερί 3-0 ύστερα από μπλοκ άουτ του Αρμενάκη και τον πρώτο χρόνο του Ντίνα.

Ο γηραιός δεν αξιοποίησε το προβάδισμα με 9-7 καθώς ο Ολυμπιακός με όπλο το μπλοκ απάντησε με δικό του σερί 3-0 και προσπέρασε 10-9. Ο Σμίτ με κόντρα επίθεση έκανε το 12-10 και ήταν και ο παίκτης που με άλλες δύο προσωπικές του ενέργειες έκλεισε τον αγώνα με 15-13 δίνοντας την πολύτιμη νίκη στον Ολυμπιακό.Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Γεωργιάδης.

1ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 22-25

2ο σετ: 7-8, 16-14, 22-24, 27-25

3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-21, 24-26

4ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-22

5ο σετ: 6-7, 9-7, 7-10, 13-15

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 8 άσσοι, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 70 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων

.Τα σετ: 2-3 (22-25, 27-25, 24-26, 25-22, 13-15) σε 135΄.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 9 (6/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Προύσαλης 5 (4/5 επ., 1 άσσος), Φέργκιουσον 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (13/43 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 24 (20/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. - 24% άριστες), Σωτηρίου 18 (14/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 47% υπ. -31% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 47% υπ. - 21% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Κουκουμάκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Μπέμε 12 (10/15 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (2/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σμιτ 30 (28/41 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (17/31 επ., 1 άσσος, 63% υπ. - 48% άριστες), Ραούβερντινκ 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες) / Δαρίδης (λ, 43% υπ. - 24% άριστες), Στεφάνου (λ, 43% υπ. - 24% άριστες), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Στιβαχτής, Φράγκος 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες).