24-06-2018 19:33

Μεσογειακοί Αγώνες: Πρώτη νίκη για την Εθνική, 3-0 την Πορτογαλία (video)

Την πρώτη της νίκη στον Α΄ όμιλο του τουρνουά βόλεϊ των 18ων Μεσογειακών Αγώνων που φιλοξενούνται στην Ταραγόνα σημείωσε η Εθνική Ανδρών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε άνετα 3-0 σετ (25-20, 25-18, 25-20) την Πορτογαλία και πλέον περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα της Δευτέρας ανάμεσα στην Ιταλία και την Πορτογαλία για να μάθει αν θα προκριθεί στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Με κατάκτηση ενός μόνο σετ από την Ιταλία, η εθνική προκρίνεται στα προημιτελικά.. Με νίκη των Πορτογάλων με 3-0 σετ και οι τρεις ομάδες θα έχουν ίδιες νίκες, ίδιους βαθμούς και ίδια σετ. Στα προημιτελικά θα προκριθούν οι 2 πρώτες του ομίλου σύμφωνα με τα κριτήρια ισοβαθμιών που έχουν ορίσει οι διοργανωτές.

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς της στατιστικής, είχε πάντα τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ και με τοπ σκόρερ τον Νίκο Ζουπάνι έφθασε στην επικράτηση.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-18, 25-20) σε 75'

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 4 άσσους, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Πορτογαλίας προήλθαν από 3 άσσους, 28 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 16 (13/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 2 (2/10 επ., 75% υπ. - 50% άριστες), Πελεκούδας 11 (8/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Δαλακούρας 5 (3/13 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. - 24% άριστες) / Ζήσης (λ, 57% υπ. - 43% άριστες), Δαρίδης (λ), Παπαδόπουλος Π. 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 9% άριστες), Στιβαχτής, Τακουρίδης, Παπαδόπουλος Ηρ. 1 (1/2 επ.)

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Μορέιρα): Βιέρα 4 (4/21 επ.), Ανιτσέτο 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Σίλβα 5 (3/11 επ., 2 μπλοκ, 70% υπ. - 38% άριστες), Φράνκο 2 (2 άσσοι), Ρόσα 15 (11/31 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 61% υπ. - 22% άριστες), Περέιρα 2 (2/6 επ.) / Μορέιρα (λ, 71% υπ., 43% άριστες), Πίντο 3 (2/12 επ., 1 μπλοκ), Γκιέρα, Καβαλκάντι 2 (2/6 επ.)

Το πρόγραμμα:

Σάββατο 23 Ιουνίου
Ιταλία - Ελλάδα 3-0 (25-20, 25-19, 25-23)

Κυριακή 24 Ιουνίου

Ελλάδα - Πορτογαλία 3-0 (25-20, 25-18, 25-20)

4. ο συντελεστής των κερδισμένων και χαμένων πόντων όλων των αγώνων

5. ο συντελεστής των κερδισμένων και χαμένων σετ μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν

6. ο συντελεστής των κερδισμένων και χαμένων πόντων μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν