08-04-2021 20:47

Ο Φοίνικας πήρε τη νίκη και ο Ολυμπιακός το πρωτάθλημα!

Πρωταθλητή και μαθηματικά έβγαλε τον Ολυμπιακό,το αποτέλεσμα της σκληρής μονομαχίας της Σύρου ανάμεσα στον Φοίνικα και τον Παναθηναϊκό που έληξε με 3-2 , υπέρ της νησιωτικής ομάδας για την 3η αγωνιστικής των πλέϊ οφ της Volley League.  Ο πόντος που απέσπασαν οι «πράσινοι» απο τους «Πειρατές» ήταν καθοριστικός για να στέψουν και τυπικά πρωταθλητή τον Ολυμπιακό, ενω έδωσε χαρακτήρα γοήτρου στο ντέρμπι των «ερυθρόλευκων» με τον ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι», το οποίο ακολούθησε χρονικά το ματς της Σύρου.

Ο Φοίνικας με τη νίκη αυτή έφτασε τους 35 βαθμούς έναντι 29 του Παναθηναϊκού και έχει τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης.

Σοβαρό επεισόδιο Ράνγκελ-Μπράουν

Μετά το τέλος του αγώνα, ξέσπασε σοβαρό επεισόδιο μεταξύ των δύο κεντρικών, του Βραζιλιάνου Λούκας Ρανγκέλ από τον Παναθηναϊκό και του Καναδού, Αντρέ Μπράουν του Φοίνικα. Τελικά με την επέμβαση των ψυχραιμότερων η κατάσταση εκτονώθηκε και αποφεύχθηκαν τα χειρότερα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Αγωνιστικά οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με την διάθεση να πιέσουν στο σερβίς και ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 11-11. Ο Στερν έφερε τους γηπεδούχους στο + 3 (15-12) με τον Πελεκούδα να μειώνει 15-13. Στη συνέχεια στη θέση του σερβίς πέρασε ο Παπαγγελόπουλος, οι “πειρατές” έτρεξαν ένα μεγάλο σερί 7-0 φτάνοντας στο 22-13 κατακτώντας το σετ 25-17 με επίθεση του Κωστόπουλου.

Στο δεύτερο σετ του αγώνα ο Παναθηναϊκός απο την αρχή πήρε ένα μικρό προβάδισμα με το οποίο έφτασε μέχρι το 11-9. Ο Φοίνικας ισορρόπησε προσωρινά το παιχνίδι ισοφαρίζοντας 11-11, με τον Ράπτη να δίνει ξανά “αέρα” δύο πόντων στην ομάδα του 17-15.Οι γηπεδούχοι μείωσαν 18-17 όμως αυτή ήταν και η τελευταία φορά που πλησίασαν, καθώς ο Παναθηναϊκός με μπλοκ και κόντρα επίθεση εκτόξευσε τη διαφορά στο +6 (23-17) κατακτώντας το σετ 25-21 με τον Πελεκούδα.

Οι δύο ομάδες στο τρίτο σετ πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 12-12. Ανδρεόπουλος και Ραγκέλ έφεραν το τριφύλλι στο 15-12, ενώ στην εξέλιξη λάθος του Μαρούλη διαμόρφωσε το 20-16. Ο Φοίνικας φανερά εκτός ρυθμού υπέπεσε σε αρκετά λάθη με τον Παναθηναϊκό να κατακτά το σετ 25-21 με σερβίς στο φιλέ από τον Ράντκε.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο τέταρτο σετ μπαίνοντας σε «θέση οδηγού» 12-9 με επίθεση του Μπράουν και άουτ του Ράπτη. Ο Παπαγγελόπουλος και πάλι από τη θέση του σερβίς «πλήγωσε» τον Παναθηναϊκό δίνοντας με άσσο προβάδισμα πέντε πόντων 18-13. Οι γηπεδούχοι στην εξέλιξη κράτησαν το προβάδισμα, και πήραν τελικά το σετ 25-18.

Στο τάι μπρέικ o Φοίνικας ξεκίνησε εντυπωσιακά και με πιεστικό σερβίς προηγήθηκε 7-2. Ο Παναθηναϊκός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας προσπέρασε 11-10. Οι Συριανοί έβγαλαν πείσμα και έφτασαν σε ματς μπολ σε δύο περιπτώσεις 14-13 και 15-14 με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει. Η τρίτη ευκαιρία ήταν και η φαρμακερή καθώς ο Πρωτοψάλτης με μπλοκ στον Ράπτη διαμόρφωσε το 17-15.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Κυριοπούλου. Παρατηρητής: Ανδρονικίδης. Επόπτες: Συρίγος, Μπαρμπούνης, Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-13, 25-17

2ο σετ: 8-7, 15-16, 17-21, 21-25

3ο σετ: 6-8, 14-16, 16-21, 18-25

4ο σετ: 8-5, 16-13, 21-15, 25-18

5ο σετ: 5-2, 10-7, 11-12, 17-15

*Οι πόντοι του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 6 άσσους, 63 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-17, 21-25, 18-25, 25-18, 17-15) σε 137'

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 16 (13/19 επ., 3 μπλοκ), Ράιτς 15 (14/30 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 16 (13/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 36% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (4/4 επ., 4 άσσοι), Ράντκε 3 (3/6 επ.), Στερν 15 (15/38 επ., 40% υπ. - 10% άριστες) / Γκαράς (λ, 59% υπ. - 41% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 56% υπ. - 33% άριστες), Μαρούλης, Κωστόπουλος 1 (1/2 επ.), Μήλης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Μούχλιας 9 (6/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 10% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (9/14 επ.), Ανδρεόπουλος 13 (11/23 επ., 2 άσσοι, 55% υπ. - 27% άριστες), Ράπτης 20 (17/42 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (7/14 επ., 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 61% υπ. - 26% άριστες), Συναδινός (λ), Μπαρμπούνης, Μάρκου, Πανταλέων.