31-12-2013 22:55

Ηττα από την Λευκορωσία χωρίς Τζούριτς, Φράγκο, Πετρέα

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η Εθνική βόλεϊ ανδρών στο τρίτο και τελευταίο φιλικό με την Λευκορωσία που έγινε στο γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη. Στο τρίτο φιλικό ξεκουράστηκαν οι Φράγκο, Τζούριτς, Πετρέας, ενώ ο Γιώργος Στεφάνου εκτός του προβλήματος που αποκόμισε στο πρώτο ματς (πελματιαία απονεύρωση) ανέβασε το πρωί πυρετό και επίσης δεν αγωνίστηκε καθόλου.
Η ελληνική ομάδα έδειξε καλή εικόνα αλλά θα ήταν απαραίτητη μία ακόμα εβδομάδα για προετοιμασία.

Στο 1ο σετ οι Λευκορώσοι ξέφυγαν 22-16. Τα σερβίς του Πρωτοψάλτη που πήρε και 3 άσσους μείωσαν σε 22-21 αλλά η ομάδα του Σιντέλνικοφ πήρε το σετ με επίθεση του Μπουσέλ.

Στο 2ο σετ το 11-8 για την Λευκορωσία έγινε 14-13 για την ελληνική ομάδα που κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Από το 3ο σετ οι Λευκορώσοι πίεσαν στο σερβίς και στο μπλοκ, ενώ ο Δρίκος έδωσε χρόνο συμμετοχής και στον Δαλακούρα. Η ομάδα του Σιντέλνικοφ πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και η ελληνική ομάδα μπαίνει στην τελική ευθεία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος που θα γίνουν στο Πόπραντ 3-5 Ιανουαρίου 2014.

Τα σετ: 23-25, 25-20, 21-25, 20-25

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Προύσαλης 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 5 (4/14 επ., 1 άσο, 82% υπ. – 73% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (12/23 επ., 3 άσοι, 62% υπ. – 46% άριστες), Σουλτανόπουλος 9 (5/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 7 (7/11 επ.), Τζιουμάκας 25 (21/45 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ.-50% υπ. – 36% άριστες), Φιλίποφ, Πετρέας, Δαλακούρας 8 (6/22 επ., 2 μπλοκ, 69% υπ. – 56% άριστες).

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Σιντέλνικοφ): Ράντζιουκ 16 (13/27 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 45% άριστες), Μπούσελ 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ), Άκουλιτς 14 (14/35 επ.), Άχρεμ 21 (14/32 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Χαραμίκιν 2, Μαρόζοφ 13 (9/13 επ., 4 μπλοκ) / Λίχαραντ (λ.- 43% υπ. – 29% άριστες), Σαράποβιτς 2, Άπλεβιτς, Βας.