12-06-2019 19:39

Νίκη-ανατροπή για τις γυναίκες με Στράντζαλη και Βασιλαντωνάκη

Η Εθνική γυναικών επικράτησε στο κλειστό του Βραχατίου «Γ. Τριαντάφυλλος» με 3-1 σετ της Εσθονίας και έκανε το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζεται για να προκριθεί στον τελικό του Silver European League.

Η «γαλανόλευκη» αν και βρέθηκε πίσω στα σετ, με κορυφαία την Όλγα Στράντζαλη που σταμάτησε στους 22 πόντους και την Ανθή Βασιλαντωνάκη που πρόσθεσε άλλους 20, έκανε την ανατροπή που της δίνει την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρώτη θέση στον όμιλο στο παιχνίδι του Σαββάτου στην έδρα της Σλοβενίας.

Παρόλο που βρέθηκε σε κακή μέρα στην υποδοχή (δέχθηκε 16 άσσους), η ομάδα του Γκιγιέρμο Ναράνχο πίεσε στο σερβίς (11 άσσοι της Ελλάδας) και με 43% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (54/127) πήρε το αποτέλεσμα που έψαχνε.
Η νίκη αφιερώθηκε στη μεγάλη άτυχη της φετινής σεζόν, Κατερίνα Γιώτα και όλες οι αθλήτριες της Εθνικής είχαν γραμμένο στο χέρι τους το αρχικό Κ προς τιμήν της διεθνής κεντρικής.

Η ροή του αγώνα

Τα εύκολα δύσκολα έκανε στο πρώτο σετ η Εθνική γυναικών. Με κορυφαίες της Στράντζαλη και Εμμανουηλίδου η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε με 20-16, όμως σε εκείνο το σημείο ήρθε το μπλακ άουτ. Με σερί 4-0 της Εσθονίας το παιχνίδι ήρθε στα ίσια (20-20), αλλά οι αθλήτριες του Γκιγιέρμο Ναράνχο μετά το τάιμ άουτ πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ. Η Ελλάδα έχασε τρεις ευκαιρίες να κατακτήσει το πρώτο σετ (24-22, 24-23, 25-24), όμως δεν εκμεταλλεύτηκε καμία. Οι Εσθονές με την τρίτη τους προσπάθεια πήραν το σετ με 27-25 με άσσο της Χόλας.

Στο δεύτερο σετ, το αρχικό 9-5 της Εθνικής έγινε 9-10 για την Εσθονία, κάτι που ανάγκασε τον Ισπανό ομοσπονδιακό να καλέσει γρήγορα τάιμ άουτ και να αντικαταστήσει τις Χριστοδούλου, Βασιλαντωνάκη με τις Βεργίδου, Βλαχάκη. Οι δύο αθλήτριες έδωσαν λύσεις στην Εθνική ομάδα και με συνεχόμενες επιθέσεις της Βλαχάκη το σκορ έγινε 12-12. Σε εκείνο το σημείο επέστρεψαν στο γήπεδο οι Βασιλαντωνάκη, Χριστοδούλου, οι οποίες πήραν τις απαραίτητες ανάσες και με σέρβερ την Εμμανουηλίδου, η «γαλανόλευκη» έτρεξε σερί 8-0 και το 14-14 έγινε 22-14. Το σετ τελείωσε με 25-18 μετά από άσσο της Στράντζαλη.

Τα σερβίς της Λαμπρούση έδωσαν το σύνθημα στο τρίτο σετ για την Εθνικη γυναικών, χάρη στα οποία οι γηπεδούχες πήραν νωρίς κεφάλι στο σκορ με 4-0. Η Εσθονία έκανε την αντεπίθεσή της μειώνοντας δύο φορές το σκορ στον πόντο (6-5, 10-9), αλλά οι αθλήτριες του Ναράνχο με κορυφαίες τις Εμμανουηλίδου και Στράντζαλη κρατούσα διαφορά ασφαλείας (14-10, 16-12, 18-13). Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να πιέσουν στο σερβίς χωρίς όμως επιτυχία και το σκορ έγινε 2-1 υπέρ της Ελλάδας με 25-20.

Από νωρίς βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο τέταρτο σετ η Εθνική ομάδα (0-4). Ο Ναράνχο κάλεσε τάιμ άουτ, η διαφορά έπεσε στον πόντο με άσσο της Χριστοδούλου, όμως και πάλι οι Εσθονές έφεραν το σετ στο +5 (3-8), αναγκάζοντας τον Ισπανό τεχνικό να καλέσει και το δεύτερό τάιμ άουτ που δικαιούται. Η Εσθονία έφθασε να προηγείται με 6-12, όμως η Ελλάδα με σέρβερ την Βασιλαντωνάκη (είχε και δύο άσσους) έφερε το σετ στα ίσια (12-12, 14-14). Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν και πάλι με 13-16, όμως η Ελλάδα και πάλι βρήκε λύσεις από τα άκρα και με νέο σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 17-16. Με επίθεση της Βασιλαντωνάκη διαμορφώθηκε το 22-20 και το παιχνίδι εληξε λίγο αργότερα με λάθος της Εσθονίας για το τελικό 26-24.

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-20, 27-29
2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-14, 25-18
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-20
4ο σετ: 3-8, 13-16, 21-19, 26-24

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 11 άσσους, 54 επθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Εσθονίας προήλθαν από 16 άσσους, 34 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (27-29, 25-18, 25-20, 26-24) σε 111'

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Στράντζαλη 22 (17/42 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 30% υπ. - 10% άριστες), Μερτέκη 11 (10/26 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. - 10% άριστες), Βασιλαντωνάκη 20 (16/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Εμμανουηλίδου 10 (6/9 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 55% υπ. - 18% άριστες), Ιακωβίδου (λ), Βεργίδου, Κονόμι (33% υπ. - 17% άριστες), Βλαχάκη.

ΕΣΘΟΝΙΑ (Όγιαμετς): Πιτ Ν. 12 (8/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 30% υπ. - 20% άριστες), Μονάκμαε 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουλερκάν 11 (5/10 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Χόλας 5 (2/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ενόκ 3 (3/9 επ., 35% π. - 21% άριστες), Μουρ 13 (11/26 επ., 2 άσσοι) / Νόλβακ (λ, 13% υπ. - 0% άριστες), Μπαχματσέφ, Μίλεν 8 (5/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 20% υπ. - 13% άριστες), Πάγιουλα, Κισκ 2 (2 άσσοι).