28-09-2019 00:35

Ευρωπαϊκό ανδρών: Η Σερβία «σταύρωσε» την Γαλλία και παίζει τελικό με τη Σλοβενία στο Παρίσι

Ιστορική στιγμή για το Ευρωπαϊκό βόλεϊ καθώς για πρώτη φορά θα αναμετρηθούν στον τελικό δύο ομάδες της πρώην Γιουγκοσλαβίας. Μετά τον άθλο της Σλοβενίας που απέκλεισε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρωσία και την πρωταθλήτρια Κόσμου Πολωνία στον τελικό προκρίθηκε απόψε και η Σερβία η οποία παρουσία 12.500 θεατών στο Ακόρ Οτέλς Αρένα δωσε ρεσιτάλ στο μπλοκ και νίκησε στο Παρίσι την Γαλλία με 3-2 σετ.

Η Σερβία παρότι είχε κακή υποδοχή κατάφερε να επιβληθεί χάρις το κοουτσάρισμα του Σλόμπονταν Κόβατς και το εντυπωσιακό μπλοκ της (16 πόντους) που ειδικά στο 5ο σετ έκανε τη διαφορά.

Στο 5ο σετ η Σερβία προηγήθηκε 5-0 χάρις το σερβίς του Πέτριτς και τα διαδοχικά μπλοκ από τους Ποντρασκάνιν, Ατανασίεβιτς, Κοβάσεβιτς, Γιόβοβιτς. Η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το τέλος και οι Σέρβοι πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη πρόκριση.

Πρόκειται για την πρώτη μεγάλη επιτυχία της Σερβίας η οποία πριν από δύο μήνες άλλαξε προπονητή καθώς απέτυχε να προκριθεί στο Τόκιο από το Προολυμπιακό της Ιταλίας.

Οσο για τη Γαλλία έκανε τραγικά λάθη τακτικής στην επίθεση και ο Λοράν Τιλί κυριολεκτικά κοιμήθηκε όρθιος. Ο αγώνας κρίθηκε στο 3ο σετ που οι Γάλλοι προηγήθηκαν 7-4 αλλά από τα μισά βρέθηκαν πίσω στο σκορ καθώς κόλλησαν σε δύο περιστροφές. Επίσης στο 5ο σετ δεν άλλαξε τον πασαδόρο του και έμεινε δέσμιος μίας 7αδας σε όλο τον αγώνα πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Η Γαλλία αν και άνοιξε την υποδοχή των Σέρβων δεν είχε ούτε μπλοκ ούτε αποτελεσματικότητα στην κόντρα επίθεση με εξαίρεση τις εκρηκτικές στιγμές του Ενγκαπέ που και πάλι ένιωθε μόνος.

Σε κανένα από τα σετ δεν είχαμε ανατροπή στο σκορ με εξαίρεση το 3ο σετ σετ που προηγήθηκε αρχικά η Γαλλία αλλά η Σερβία με το μπλοκ και εκπληκτικές κόντρα επιθέσεις γύρισε τον αγώνα.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-23, 25-21, 17-25, 15-07) σε 135΄.

ΣΕΡΒΙΑ (Σλόμπονταν Κόβατς): Κοβάσεβιτς 18π., Πέτριτς 7, Γιόβοβιτς 3, Ατανασίεβιτς 27, Ποντρασκάνιν 8, Λίσινατς 10 (3 άσσοι) / Μαϊστόροβιτς (λ. - 26%υπ.), Όκολιτς, Πέτκοβιτς (λ), Κρσμάνοβιτς, Ίβοβιτς 2, Τοντόροβιτς.

ΓΑΛΛΙΑ (Λοράντ Τιλί): Τονιούτι, Λινέλ 14, Νάγκμπεθ 29, Λε Ρού 2, Μπογιέρ 19, Λε Γκοφ 1 / Γκρεμπενίκοφ (λ. - 52%υπ.), Πάτρι, Μπρίζαρντ 1, Κλεβενότ, Ροσάρντ 2, Τσινενιέζ 4.

Οι τελικοί στο Παρίσι

Η Σερβία θα αντιμετωπίσει την Σλοβενία στον τελικό της διοργάνωσης που θα γίνει την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου στις 18.30 ώρα Ελλάδας, ενώ το Σάββατο 28 του μήνα στις 19.00 θα γίνει ο μικρός τελικός μεταξύ της Γαλλίας και της Πολωνίας. Η Σερβία στην δεύτερη παρουσία της σε τελικό θέλει να κατακτήσει το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της μετά το 2011 στη Βιέννη, ενώ η Σλοβενία θα έχει επίσης την δεύτερη παρουσία της σε τελικό και θα διεκδικήσει τον πρώτο της τίτλο. Και οι δύο τελικοί το σαββατοκύριακο θα γίνουν στο Ακόρ Οτέλς Αρένα.