09-12-2017 23:16

Με μπροστάρη του Ραουβέρντινκ το 7Χ7 του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Ράουβερντικ νίκησε στη Χαλκίδα με 3-0 σετ τον Ηρακλή και πήρε το έβδομο τρίποντο σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα Volley League Πάμε Στοίχημα. Ο Ηρακλής πάλεψε το 3ο σετ αλλά δεν κατάφερε να το κατακτήσει για να μείνει στον αγώνα.
Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος σε όλο τον αγώνα. Στο 1ο σετ και στο 10-9 έκανε σερί 5-0 με διαδοχικές επιθέσεις του Ράουβερντικ και του Χαραλαμπίδη. Η διαφορά άνοιξε στο +6 (15-9), ενώ λίγο αργότερα δύο μπλοκ του Μπέμε έκαναν το 20-11 και έτσι η κατάκτηση του σετ με 25-16 έγινε εύκολη υπόθεση.

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής ισορόπησε τον αγώνα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, ο Ηρακλής προηγήθηκε 10-9 με τον Χαραλαμπίδη, αλλά η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση με τον Πετρέα και τον Οϊβάνεν και με σερί 4-0 προσπέρασε 13-10 και 14-11. Ο Ηρακλής ισοφάρισε 14-14. Δύο πόντοι του Ράουβερντικ έκαναν το 16-14 και ο Ολυμπιακός κράτησε το +2 μέχρι το 19-17. Με ένα νέο σερί 4-0 από διαδοχικές κόντρα επιθέσεις Οϊβάνεν, Μπέμε, Ράουβερντικ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 23-17 και έκλεισε το σετ 25-19.

Πιο μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 6-2 δείχνοντας απειλητικές διαθέσεις. Ο Ολυμπιακός σταδιακά μείωσε τη διαφορά και ισοφάρισε 10-10. Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο, ο Ολυμπιακός ξέφυγε 18-16 αλλά ο Ηρακλής ισοφάρισε 20-20 με τον Τάπια. Ο Αλεξίεφ, ο Οϊβάνεν και το λάθος των γηπεδούχων έδωσε σερί 3-0 στον Ολυμπιακό για το 23-20. Ο Ηρακλής μείωσε με τους Τάπια και Γκελίνσκι, αλλά ο Οϊβάνεν έφερε τους «ερυθρόλευκους» σε ματς μπολ. Ο Μακρυγιάννης που από την αρχή του 3ου σετ πήρε τη θέση του Τσολάκου ισοφάρισε 24-24, αλλά ο Ράουβερντικ έκανε το 25-24. Ο Γκελίνσκι με γρήγορο πέρασμα ισοφάρισε 25-25 και ο αγώνας τελείωσε με δύο επιθέσεις του Ράουβερντικ.

Διαιτητές: Μουλά Λεμονιά - Βουδούρης
Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 10-16, 12-21, 16-25
2ο σετ: 8-7, 14-16, 17-21, 19-25
3ο σετ: 8-5, 14-16, 20-21, 26-28

* Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν αππό 4 άασσους, 35 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 29 λάθη αντιπαλων.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 19-25, 26-28) σε 84΄

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 13 (11/33 επ, 2 άσσοι), Χαραλαμπίδης 5 (4/8 ε, 1 μπλοκ), Μακ Γουΐλιαμ 7 (6/11 επ, 1 άσσος, 39% υπ -4% άριστες), Μότα 12 (10/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ - 23% άριστες), Γκελίνσκι 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ)/ Τσαδήμας (λ, 47% υπ -24% αριστες), Φραγκιαδάκης, Μακρυγιάννης 1 (1/1 επ), Κολτσιάκης 1 (1/2 επ), Αμαριανάκης, Αδάμ αναστασόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 8 (7/20 επ, 1 άσσος), Πετρέας 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Μπέμε 8 (6/9 επ, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 7 (7/16 επ, 29% υπ -14% άριστες), Ραούβερντινκ 19 (18/28 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 44% άριστες) / Στεφάνου (λ, 20% υπ -20%άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης 1 (1/2 επ), Ζουπάνης, Στιβαχτής.