Στον... Γκραν Γκινιόλ προημιτελικό έχασε από την Τουρκία με 3-2. Ο κόσμος χόρτασε βόλεϊ υψηλού επιπέδου στην Αμβέρσα και οι χρυσές των Ευρωπαϊκών αγώνων του Μπακού έδειξαν τα δόντια τους. Πήραν το τέταρτο σετ στις λεπτομέρειες (25-23) και με το σερβις της Γκοζντέ Γιλμάζ... καθάρισαν και το τάι μπρέικ.
Η Τουρκία στον ημιτελικό θα παίξει με την διοργανώτρια Ολλανδία στο Ρότερνταμ. Η ομάδα του Γκουιντέτι είχε κορυφαίες τις Σλότιες με 23 πόντους και την Μπούις με 20 στη νίκη με 3-1 επί της Πολωνίας.
Στον άλλο μεγάλο αγώνα των προημιτελικών, η Ρωσία νίκησε την Ιταλία με 3-1. Πολλά κρίθηκαν στο 3ο σετ και στο 23-23. Ένα μπλοκ της Ιρίνα Ζαριάζκο έβαλε μπροστά την Ρωσία και ο άσσος της Ξένια Ιλτσένκο έκανε το 25-23 και έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη.
Στα ημιτελικά η Ρωσία θα παίξει με τη Σερβία, η οποία απέκλεισε την μία συνδιοργανώτρια ομάδα του Βελγίου. Η νίκη με 3-1 ήρθε με ανατροπή και αφού κέρδισε το δεύτερο σετ με 29-27 για να καταρρεύσει στη συνέχεια το Βέλγιο.
Προημιτελικά (Αμβέρσα)
Τουρκία - Γερμανία 3-2 (25-20, 21-25, 20-25, 25-23, 15-12)
Σερβία - Βέλγιο 3-1 (19-25, 29-27, 25-11, 25-18)
Προημιτελικά (Ρότερνταμ)
Ολλανδία - Πολωνία 3-1 (25-16, 23-25, 25-16, 25-16)
Ρωσία - Ιταλία 3-1 (30-28, 20-25, 25-23, 25-20)
Play Off (Αμβέρσα)
Βέλγιο - Τσεχία 3-1 (25-12, 23-25, 25-21, 25-9)
Γερμανία - Ουγγαρία 3-0 (25-18, 25-17, 25-14)
Play Off (Ρότερνταμ)
Ιταλία - Κροατία 3-0 (25-22, 25-21, 25-20)
Λευκορωσία - Πολωνία 2-3 (17-25, 13-25, 25-22, 25-20, 12-15)
Α όμιλος (Άπελντορν)
1η αγωνιστική (26/9)
Σλοβενία-Ολλανδία 0-3 (12-25, 14-25, 22-25)
Ιταλία - Πολωνία 3-1 (25-20, 21-25, 25-17, 25-16)
2η αγωνιστική (27/9)
Ολλανδία - Πολωνία 3-1 (25-15, 25-11, 19-25, 25-18)
Σλοβενία - Ιταλία 1-3 (9-25, 12-25, 26-24, 11-25)
3η αγωνιστική (28/9)
Πολωνία - Σλοβενία 3-0 (25-18, 25-19, 25-21
Ολλανδία - Ιταλία 3-0 (25-15, 25-18, 25-22)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Α ΟΜΙΛΟΣ | |||||
Θέση | Χώρα | Αγ. | Βαθ. | Σετ | Νίκες-Ήττες |
1. | Ολλανδία | 3 | 9 | 9-1 | 3-0 |
2. | Ιταλία | 3 | 6 | 6-5 | 2-1 |
3. | Πολωνία | 3 | 3 | 5-6 | 1-2 |
4. | Σλοβενία | 3 | 0 | 1-9 | 1-2 |
Β όμιλος (Αμβέρσα)
1η αγωνιστική (26/9)
Ουγγαρία - Βέλγιο 0-3 (15-25, 08-25, 18-25)
Τουρκία - Αζερμπαϊτζάν 3-0 (25-21, 28-26, 25-13)
2η αγωνιστική (27/9)
Βέλγιο - Αζερμπαϊτζάν 3-0 (25-17, 25-20, 27-25)
Ουγγαρία - Τουρκία 0-3 (20-25, 20-25, 14-25)
3η αγωνιστιή (28/9)
Αζερμπαϊτζάν - Ουγγαρία 1-3 (16-25, 28-26, 22-25, 16-25)
Βέλγιο - Τουρκία 0-3 (18-25, 17-25, 16-25)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Β ΟΜΙΛΟΣ | |||||
Θέση | Χώρα | Αγ. | Βαθ. | Σετ | Νίκες-Ήττες |
1. | Τουρκία | 3 | 9 | 9-0 | 3-0 |
2. | Βέλγιο | 3 | 6 | 6-3 | 2-0 |
3. | Ουγγαρία | 3 | 0 | 3-7 | 1-2 |
4. | Αζερμπαϊτζάν | 3 | 0 | 1-9 | 0-3 |
Γ ΄όμιλος (Ρότερντάμ)
1η αγωνιστική (26/9)
Βουλγαρία - Ρωσία 0-3 (06-25, 14-25, 25-27))
Κροατία - Λευκορωσία 0-3 (19-25, 18-25, 24-26)
2η αγωνιστική (27/9)
Ρωσία - Λευκορωσία 3-0 (25-18, 25-16, 25-21)
Βουλγαρία - Κροατία 2-3 (23-25, 25-22, 25-14, 22-25, 13-15)
3η αγωνιστική (28/9)
Λευκορωσία - Βουλγαρία 3-2 (25-21, 25-23, 14-25, 20-25, 15-11)
Ρωσία - Κροατία 0-3 (21-25, 24-26, 24-26)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Γ ΟΜΙΛΟΣ | |||||
Θέση | Χώρα | Αγ. | Βαθ. | Σετ | Νίκες-Ήττες |
1. | Ρωσία | 3 | 6 | 6-3 | 2-1 |
2. | Λευκορωσία | 3 | 5 | 6-5 | 2-1 |
3. | Κροατία | 3 | 5 | 6-5 | 2-1 |
4. | Βουλγαρία | 2 | 2 | 4-9 | 0-3 |
Δ όμιλος (Αϊντχόφεν)
1η αγωνιστική (26/9)
Τσεχία - Ρουμανία 3-0 (25-13, 25-18, 25-15)
Σερβία - Γερμανία 3-0 (25-18, 25-22, 25-19)
2η αγωνιστική (27/9)
Ρουμανία - Γερμανία 1-3 (14-25, 26-24, 15-25, 19-25)
Τσεχία - Σερβία 0-3 (20-25, 23-25, 18-25)
3η αγωνιστική (28/9)
Γερμανία - Τσεχία 3-0 (25-17, 25-23, 25-17)
Ρουμανία - Σερβία 0-3 (20-25, 14-25, 15-25)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||||
Δ ΟΜΙΛΟΣ | |||||
Θέση | Χώρα | Αγ. | Βαθ. | Σετ | Νίκες-Ήττες |
1. | Σερβία | 3 | 9 | 9-0 | 3-0 |
2. | Γερμανία | 3 | 6 | 6-4 | 2-1 |
3. | Τσεχία | 3 | 3 | 3-6 | 1-2 |
4. | Ρουμανία | 3 | 0 | 1-9 | 0-3 |