1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
07-04-2013 17:11

Η Εθνική Κορασίδων 5η στο Euro στην καλύτερη θέση όλων των εποχών (video)

Η Εθνική Κορασίδων ολοκλήρωσε την πορεία της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μπαρ του Μαυροβουνίου κατακτώντας την 5η θέση που είναι η καλύτερη όλων των εποχών εξασφαλίζοντας παράλληλα τη συμμετοχής της στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ταϊλάνδης. Στον τελευταίο της αγώνα για τις θέσεις 5-6 η ελληνική ομάδα νίκησε την Σλοβενία με 3-2 (25-21, 25-17, 24-26, 17-25, 15-10) όπως έγινε και στη φάση των ομίλων. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ. Ίδιο σενάριο και στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 7-8. Η Γερμανία παρότι προηγήθηκε 2-0 σετ χρειάστηκε το 5ο σετ για να νικήσει την Ρωσία 3-2 στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 7-8 του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κορασίδων που γίνεται στο Μπαρ του Μαυροβουνίου.

 

Το πρόγραμμα του 9ου Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κορασίδων:

 

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1.Πολωνία
2.Ιταλία
3.Τουρκία
4.Σερβία
5.Ελλάδα
6.Σλοβενία
7.Γερμανία
8.Ρωσία
9.Ολλανδία
10.Τσεχία
11.Γαλλία
12.Μαυροβούνιο
 
 
Οι υπόλοιπες κορυφαίες διακρίσεις
Πρώτη σκόρερ: Ανθή Βασιλαντωνάκη (Ελλάδα)
MVP: Αναστασία Γκουέρα (Ιταλία)
Κορυφαία Λίμπερο: Μαριάνα Ματζιπίντο (Ιταλία)
Κορυφαία υποδοχέας: Πόλα Νοβακόφσκι (Πολωνία)
Κορυφαία πασαδόρος: Έβα Μόρι (Σλοβενία)
Κορυφαία σέρβερ: Μάγια Άλεξιτς (Σερβία)
Κορυφαία μπλοκέρ: Χαντέ Μπαλντίν (Τουρκία)
Κορυφαία επιθετικός: Πέλιν Αρογκούζ (Τουρκία)
 
 
Τελικοί, αγώνες κατάταξης - Κυριακή 7 Απριλίου
Τελικός - Θέσεις 1-2
19.00: Ιταλία - Πολωνία 2-3 (25-21, 25-17, 19-25, 25-27, 16-18) περιγραφή - video - απονομή
Μικρός τελικός - Θέσεις 3-4
16.30: Σερβία - Tουρκία 0-3 (22-25, 23-25, 15-25) - video
Θέσεις 5-6
14.00: Ελλάδα - Σλοβενία 3-2 (25-21, 25-17, 24-26, 17-25, 15-10) περιγραφή - video
Θέσεις 7-8
11.30: Ρωσία - Γερμανία 2-3 (24-26, 23-25, 25-22, 25-22, 09-15) - video
 
Ημιτελικοί- Σάββατο 6 Απριλίου
16.30: Ιταλία - Σερβία 3-1 (25-21, 18-25, 25-20, 25-13)
19.00: Τουρκία - Πολωνία 2-3 (23-25, 17-25, 25-19, 25-21, 11-15)
Θέσεις 5-8 - Σάββατο 6 Απριλίου
11.30: Ελλάδα - Ρωσία 3-0 (25-21, 25-21, 25-21) περιγραφή - video
14.00: Σλοβενία - Γερμανία 3-1 (25-19, 16-25, 25-18, 25-15)

 

ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ


Α΄ΟΜΙΛΟΣ (Μπαρ – Μαυροβούνιο)
1η ημέρα – Σάββατο 30 Μαρτίου
16.00: Πολωνία – Σλοβενία 3-2 (25-19, 12-25, 22-25, 25-20, 15-12)
18.30: Ιταλία – Ελλάδα 3-0 (25-21, 25-19, 25-22) περιραφή & video
21.00: Μαυροβούνιο – Τσεχία 1-3 (17-25, 25-15, 13-25, 25-27)
2η ημέρα – Κυριακή 31 Μαρτίου
16.00: Πολωνία – Ιταλία 2-3 (27-25, 25-16, 16-25, 23-25, 06-15)
18.30: Σλοβενία – Τσεχία 3-1 (19-25, 25-13, 25-13, 26-24)
21.00: Ελλάδα – Μαυροβούνιο 3-1 (25-23, 14-25, 25-20, 25-10) περιγραφή & video
3η ημέρα – Δευτέρα 1 Απριλίου
16.00: Ιταλία – Σλοβενία 3-0 (25-11, 25-14, 25-20)
18.30: Τσεχία – Ελλάδα 3-1 (25-21, 20-25, 29-27, 26-24) περιγραφή & video
21.00: Μαυροβούνιο – Πολωνία 1-3 (20-25, 14-25, 25-22, 13-25)
Ρεπό - Τρίτη 2 Απριλίου
4η ημέρα – Τετάρτη 3 Απριλίου
16.00: Σλοβενία – Ελλάδα 2-3 (25-20, 25-14, 15-25, 18-25, 10-15) περιγραφή & video
18.30: Πολωνία – Τσεχία 3-1 (23-25, 25-13, 25-18, 27-25)
21.00: Ιταλία – Μαυροβούνιο 3-0 (25-10, 25-15, 25-09)
5η ημέρα – Πέμπτη 4 Απριλίου
16.00: Ελλάδα – Πολωνία 3-1 (27-25, 28-26, 09-25, 25-21) περιγραφή & video
18.30: Τσεχία – Ιταλία 0-3 (16-25, 19-25, 17-25)
21.00: Μαυροβούνιο – Σλοβενία 0-3 (07-25, 09-25, 09-25)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΒΑΘ. ΣΕΤ
1. Ιταλία 5 14 (15-2)
2. Πολωνία 5 9 (12-10)
3. Eλλάδα 5 8 (10-10)
4. Σλοβενία 5 8 (10-10)
5. Τσεχία 5 6 (8-11)
6. Μαυροβούνιο 5 0 (3-15)

 

 

 

Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Κλάντοβο – Σερβία)
1η ημέρα – Παρασκευή 29 Μαρτίου
16.00: Ρωσία – Γερμανία 2-3 (23-25, 23-25, 28-26, 25-20, 10-15)
18.30: Τουρκία – Γαλλία 3-1 (25-22, 18-25, 25-21, 25-22)
21.00: Σερβία – Ολλανδία 3-1 (18-25, 25-12, 25-22, 25-11)
2η ημέρα – Σάββατο 30 Μαρτίου
16.00: Ρωσία – Τουρκία 1-3 (13-25, 25-21, 18-25, 20-25)
18.30: Γερμανία – Ολλανδία 1-3 (20-25, 21-25, 25-19, 23-25)
21.00: Γαλλία – Σερβία 0-3 (15-25, 22-25, 22-25)
3η ημέρα – Κυριακή 31 Μαρτίου
16.00: Τουρκία – Γερμανία 3-1 (23-25, 25-23, 25-15, 25-21)
18.30: Ολλανδία – Γαλλία 3-1 (25-18, 23-25, 25-21, 25-20)
21.00: Σερβία – Ρωσία 3-1 (22-25, 25-19, 25-14, 25-22)
Ρεπό Δευτέρα 1 Απριλίου
4η ημέρα – Τρίτη 2 Απριλίου
16.00: Γερμανία – Γαλλία 3-1 (28-26, 25-19, 22-25, 25-13)
18.30: Ρωσία – Ολλανδία 3-1 (18-25, 25-19, 25-18, 25-14)
21.00: Τουρκία – Σερβία 3-0 (25-18, 25-19, 25-23)
5η ημέρα – Τετάρτη 3 Απριλίου
16.00: Γαλλία – Ρωσία 1-3 (25-20, 17-25, 15-25, 19-25)
18.30: Ολλανδία – Τουρκία 0-3 (17-25, 23-25, 15-25)
21.00: Σερβία – Γερμανία 2-3 (18-25, 12-25, 26-24, 27-25, 07-15)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΒΑΘ. ΣΕΤ
1. Τουρκία 5 15 (15-3)
2. Σερβία 5 10 (11-8)
3. Γερμανία 5 7 (11-11)
4. Ρωσία 5 7 (10-11)
5. Ολλανδία 5 6 (8-11)
6. Γαλλία 5 0 (4-15)

 

ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ
2013: Πολωνία - 5η Ελλάδα
2009: Τουρκία - 12η Ελλάδα
2007: Βέλγιο
2005: Γερμανία
2003: Κροατία
2001: Ιταλία
1999: Πολωνία
1997: Ρωσία

Find us on Facebook