1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
10-02-2020 05:30

Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α.: Ο Μίλωνας πήρε ρεβάνς από τον Ολυμπιακό και στέφθηκε πρωταθλητής εφήβων

Τον τίτλο που του στέρησε πέρυσι κατέκτησε στο κλειστό του Ρέντη ο Μίλωνας. Οι έφηβοι της ομάδα της Νέας Σμύρνης αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, καθώς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 σετ, έκαναν την μεγάλη ανατροπή και κατέκτησαν τον πέμπτο τίτλο τους στη διοργάνωση.
Οι έφηβοι του Ολυμπιακού παρά το προβάδισμά τους δεν κατάφεραν να κρατήσουν τον τίτλο που κατέκτησαν πέρυσι και πήραν το ασημένιο μετάλλιο.

MVP της διοργάνωσης και καλύτερος επιθετικός αναδείχθηκε ο Σπύρος Χανδρινός του Μίλωνα, καλύτερος πασαδόρος ο Ηλιακόπουλος του Μίλωνα, κορυφαίος υποδοχέας ο Γεωργακόπουλος της Αργυρούπολης και καλύτερος μπλοκέρ ο Δορδοκίδης του Ολυμπιακού.

Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-2 (18-25, 17-25, 25-19, 25-18, 15-11)

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (-): Αναγνωστόπουλος, Ηλιακόπουλος Ν., Ηλιακόπουλος Χρ., Κανάσαρος, Καραμπάγιας, Καφούρος, Κωνσταντακόπουλος, Λούβρος, Παπαδάκης, Σεμιτεκολός, Σταμπέλος, Φελέκης, Χανδρινός, Χρήστου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Βουρδέρης): Ζωγραφάκης, Σγουρός, Μαγγανάς, Λέτσιος, Γεωργόπουλος, Κανελλής, Μάρτος, Δορδοκίδης, Μαζωνάκης, Αθανασίου, Μπαρμπάτης, Στράτος, Σαπουτζής, Μπεζάνι.

Χάλκινο η Αργυρούπολη

Το δεύτερο συνεχόμενο και τρίτο συνολικά χάλκινο μετάλλιο σε επίπεφο εφήβων Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α. κατέκτησε η Αργυρούπολη, σε έναν επεισοδιακό και γεμάτο ανατροπές μικρό τελικό.

Α.Ε. Αρμενίων - Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης (23-25, 25-15, 25-19, 14-25, 12-15)

Α.Ε. ΑΡΜΕΝΙΩΝ (Τσιόκας): Βλάχος, Σαχινίδης Λ., Μαζωνάκης, Σαχινίδης Αθ., Μαγκογιάν, Ραφελέτος, Σκορδίλης, Τσιόκας, Βαβούλας, Παυλόπουλος.

Α.Ο.Ν. ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Βρεττός): Γεωργακόπουλος Ιωαν., Καλομπράτσος, Καπατζής, Ζακουδής, Αλυμαράς, Γεωργακόπουλος Στ., Διαμαντόπουλος, Βλάχος, Τζώρτζης, Μπουρίτης, Παντελής, Καλαμπόκης.


ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΕΦΗΒΩΝ Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α.

1992-93 1.ΑΟ ΦΙΛΙΑ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ, 2.ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ, 3.ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
1993-94 1.ΑΟ ΦΙΛΙΑ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ, 2. ΓΝΟΝ ΑΡΗΣ, 3. ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ
1994-95 1.ΑΟ ΦΙΛΙΑ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ, 2. ΓΝΟΝ ΑΡΗΣ, 3. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
1995-96 1.ΑΓΣ Ν.ΠΕΡΑΜΟΥ, 2. ΑΟ ΦΙΛΙΑ ΗΛ., 3. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
1996-97 1.ΓΝΟΝ ΑΡΗΣ, 2. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 3. ΑΟ ΦΙΛΙΑ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
1997-98 1.ΓΝΟΝ ΑΡΗΣ, 2. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 3. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
1998-99 1.ΓΝΟΝ ΑΡΗΣ, 2. ΑΟ ΜΙΛΩΝ, 3. ΓΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
1999-00 1.ΓΝΟΝ ΑΡΗΣ, 2. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 3. ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ
2000-01 1.ΓΝΟΝ ΑΡΗΣ, 2. ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, 3. ΑΟ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ
2001-02 1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 2. ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ, 3. ΑΕ ΝΙΚΑΙΑ
2002-03 1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 2. ΑΕ ΝΙΚΑΙΑ, 3. ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ
2003-04 1.ΑΕ ΝΙΚΑΙΑ, 2. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 3. ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ
2004-05 1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 2. ΑΕ ΝΙΚΑΙΑ, 3. ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ
2005-06 1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 2. ΑΕ ΝΙΚΑΙΑ, 3. ΑΟ Γ. ΖΩΗ
2006-07 1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 2.ΑΕ ΝΙΚΑΙΑ, 3. ΑΟ Γ.ΖΩΗ
2007-08 1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 2. ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, 3. ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ
2008-09 1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 2. ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, 3. ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ
2009-10 1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 2. ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ,3. ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ
2010-11 1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 2. ΑΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ, 3. ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
2011-12 1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 2. ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ, 3. ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
2012-13 1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 2. ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ, 3. ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
2013-14 1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 2. ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ, 3. ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
2014-15 1.ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ, 2. ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ, 3. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
2015-16 1.ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ, 2.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 3.ΑΕ ΑΡΜΕΝΙΚΗ
2016-17 1.ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ, 2.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 3.ΑΕ ΑΡΜΕΝΙΚΗ
2017-18 1.ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ, 2.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 3.ΑΓΟΓ ΕΥΡΥΑΛΗ
2018-19 1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 2.ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ, 3.ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
2019-20 1.ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ, 2.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, 3.ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

Σχετικά άρθρα

  • Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α Στον τελικό του Final-4 K20 κοριτσιών προκρίθηκαν Μίλωνας και Ολυμπιακός
    Ο γηπεδούχος Μίλωνας και ο Ολυμπιακός είναι το ζευγάρι του τελικού του Final-4 Κ20 κοριτσιών της ΕΣΠΕΔΑ, το οποίο θα αναμετρηθεί το βράδυ του Σαββάτου 22/2 (20.30) στο κλειστο του Μίλωνα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου. Αντίθετα στον μικρό τελικό, θα παίξουν οι δύο ηττημένοι των χθεσινών ημιτελικών, Πανιώνιος και Αιγάλεω.
  • Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α.: Δηλώσεις προπονητών για το Final-4 K20 κοριτσιών (vd)
     Δείτε το βίντεο με τις δηλώσεις των τεσσάρων προπονητών στο NSTV που εκπροσωπουν τις αντίστοιχες ομάδες νεανίδων στους σημερινούς ημιτελικούς της ΕΣΠΕΔΑ, στο κλειστό του Μίλωνα. Μιλούν: Γιωργος Δεναξάς (Μίλωνας), Εβίτα Αθανασοπούλου (Πανιώνιος), Αγγελική Αντωνιάδη (Αιγάλεω), Σπύρος Σαραντίτης (Ολυμπιακός)
  • Έπεσαν «κορμιά» στη Γλυφάδα, η Ίριδα πήρε το ντέρμπι τετράδας με την Ηλιούπολη
    Το θρίλερ της Γλυφάδας και οι νίκες της Ίριδας και του Μοσχάτου είναι τα αποτελέσματα που ξεχώρισαν από την 18η αγωνιστική της Β΄εθνικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ.
  • Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α.: Μόνος πρώτος ο Ιωνικός στην τοπική 2 γυναικών
    Αλλαγή κορυφής έχουμε στην τοπική 2 γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, καθώς η νίκη του Ιωνικού στην αγωνιστική και η επικράτηση του σε εξ΄αναβολής αγώνα με τον Φλοίσβο 3-0, και το ρεπό του μέχρι τώρα πρωτοπόρου Εθνικού, εδωσαν την ευκαιρία στο σύλλογο της Νίκαιας να περάσει μόνος πρώτος στην βαθμολογία.
  • Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α: Με νίκες συνέχισε η πρώτη τετράδα της Β' εθνικής ανδρών
    Διατήρησε το αήττητο σερί της η Πετρούπολη στην Β΄εθνική ανδρών της ΕΣΠΕΔΑ. Η πρωτοπόρος και αήττητη της βαθμολογίας, έφτασε τους 44 βαθμούς με 15 νίκες καθώς στην αντίστοιχη αγωνιστική, επικράτησε εκτός έδρας του Πολις Καλλιθέας με 3-0.

    Διατήρησε το +5 από τον δεύτερο Αστέρα Νίκαιας που επικράτησε του Κρόνου Αγ.Αναργύρων με 1-3, η Αργυρούπολη επικράτησε εύκολα της ουραγού Ηλιούπολης με 3-0 ενώ ο Ίάσωνας συνέχισε να είναι στην τέταρτη θέση, καθώς επιβλήθηκε δύσκολα της Ευρυάλης με 3-2.

Αφήστε το σχόλιό σας

Βεβαιωθείτε ότι έχετε συμπληρώσει τα απαραίτητα πεδία (*). Σχόλια με κώδικα HTML, greeklish, κεφαλαία και υβριστικά σχόλια θα διαγράφονται.

Find us on Facebook

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ