1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
22-02-2019 16:26

Στον τελικό νεανίδων ΕΣΠΕΔΑ Ηλιούπολη και Ολυμπιακός

Ηλιούπολη-Ολυμπιακός είναι το ζευγάρι του τελικού του final-4 νεανίδων ΕΣΠΕΔΑ, το οποίο την Δευτέρα (25/2) στις 21.30 θα διεκδικήσει στο κλειστό του Αιγάλεω, τον τίτλο του πρωταθλητή της Δυτικής Αττικής.

Στον μικρό τελικό που θα γίνει δύο ώρες νωρίτερα, (19.30) θα κοντραριστεί η διοργανώτρια ομάδα του Αιγάλεω με τον Απολλώνιο Κερατσινίου με έπαθλο το τρίτο εισιτήριο συμμετοχής στο αντίστοιχο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Στον πρωτο ημιτελικό μετά από μάχη τεσσάρων σετ, ο Ολυμπιακός με όπλο το σερβίς και με κορυφαίες τις Λαναρά, Λυχναρά, Λιόλιου, λυγισε με 3-1 τον Απολλώνιο από τον οποίο ξεχώρισε η Στέλλα Γκιούρδα. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης για δεύτερη σερί σεζόν ενώ θα παλέψουν για την κατάκτηση του τροπαίου μετά από 7 χρόνια (2012 το τελευταίο πρωτάθλημα).

Διαιτητές: Παπαχατζής, Καντλή.

Τα σετ: 1-3 (17-25, 15-25, 25-21, 21-25)

ΟΦΑ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Δεναξάς): Αποστόλου, Γούνου, Γκιούρδα Στ., Γκιούρδα Ελ., Βελλίνη, Σαρρή / Ηλιοπούλου (λ), Λέσι (λ), Παπαγεωργίου, Σερέτη, Καλιντέρακη, Τσουράκη, Παρασκευαϊδη, Τζώρτζη.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Σαραντίτης): Λαναρά, Λυχναρά, Δελλή, Ζίγκιρη, Λιόλιου, Μερακλή / Πετροπούλου (λ) Μπακιρτζόγλου (λ), Πετρίδη, Γκέγκοβιτς, Ανδρέου.

Από την άλλη στον δεύτερο ημιτελικό, η Ηλιούπολη με εξαιρετικές Γρατσία-Κοντούδη, έκανε την έκπληξη καθώς εκμεταλλεύτηκε το μεγάλο άγχος και τα πολλά λάθη του Αιγάλεω και με 1-3 προκρίθηκε σε τελικό μετά από τέσσερα χρόνια (2015).

Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Δρόσος.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-19, 19-25, 16-25)

ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδη): Κοντούδη, Σωτηροπούλου, Κράνη, Κοκμοτού, Αρμάου, Αρχιμανδρίτη / Κουλοπούλου Ελ. (λ), Διαμαντοπούλου (λ), Ανδρεόλα, Καμπά, Μάλτιου, Δήμα.
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Φαρμάκη): Μαρκάκη, Παγανέλη, Μπατη, Κοντούδη, Αντωνιουδάκη, Κουτσιούκου / Κανέλλου (λ), Ζάννου, Γρατσία, Λουράκη, Αρώνη.

ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

1992-93 1.ΓΣ Ηλιούπολη, 2. ΓΝΟΝ Αρης, 3. Απολλώνιος ΦΠΟ
1993-94 1.ΑΟ Φιλία Ηλιούπολης, 2. ΓΝΟΝ Αρης, 3. ΓΣ Ηλιούπολης
1994-95 1. Ολυμπιακός ΣΦΠ, 2. ΓΝΟΝ Αρης, 3. ΓΣ Ηλιούπολης
1995-96 1. ΓΝΟΝ Αρης, 2. ΓΣ Πανιώνιος, 3. ΓΣ Ηλιούπολης
1996-97 1. ΓΣ Πανιώνιος, 2. Παντζιτζιφιακός ΑΟ, 3. ΓΝΟΝ Αρης
1997-98 1. ΓΣ Πετρούπολη, 2. ΑΠΣΑΒ Φιλία, 3. ΟΦΑ Απολλώνιος
1998-99 1. ΓΝΟΝ Αρης, 2. ΓΣ Πετρούπολη, 3. ΟΦΑ Απολλώνιος
1999-00 1. ΓΝΟΝ Αρης, 2. ΟΦΑ Απολλώνιος, 3. Ολυμπιακός ΣΦΠ
2000-01 1. ΓΝΟΝ Αρης, 2. ΟΦΑ Απολλώνιος, 3. Ολυμπιακός ΣΦΠ
2001-02 1. ΟΦΑ Απολλώνιος, 2. ΓΝΟΝ Αρης, 3. ΑΟΝΣ Μίλων
2002-03 1. ΑΠΣΑΒ Φιλία, 2. ΑΕ Νίκαια, 3. ΑΟ Τράχωνες
2003-04 1. ΑΕ Νίκαια, 2. ΑΟ Ενωση Ιλίου, 3.ΓΣ Πετρούπολη
2004-05 1. ΓΣ Πετρούπολη, 2. ΑΕ Νίκαια, 3. ΑΟ Αιγάλεω
2005-06 1. ΓΣ Πετρούπολη, 2. ΑΟ Αιγάλεω, 3. ΑΟ Προοδευτική
2006-07 1. ΓΣ Πετρούπολη, 2. ΑΟ Αιγάλεω, 3. ΑΟ Προοδευτική
2007-08 1. ΑΟ Τράχωνες, 2. ΑΟΝ Αργυρούπολη, 3. ΓΣ Πετρούπολη
2008-09 1. ΑΟ Αιγάλεω, 2. Ολυμπιακός ΣΦΠ, 3. ΑΟΝ Αργυρούπολη
2009-10 1. ΑΓΣ Αρτεμις, 2. Ολυμπιακός ΣΦΠ, 3. ΑΟ Αιγάλεω
2010-11 1. Ολυμπιακός ΣΦΠ, 2. ΑΓΣ Αρτεμις, 3. ΑΟΝ Αργυρούπολη
2011-12 1. Ολυμπιακός ΣΦΠ, 2. ΑΟΝ Αργυρούπολη, 3. ΑΟ Ενωση Ιλίου
2012-13 1. ΓΣ Πανιώνιος, 2. ΑΟ Ενωση Ιλίου, 3. ΑΟΝ Αργυρούπολη
2013-14 1. ΓΣ Ηλιούπολη, 2. ΑΓΣ Αρτεμις, 3. ΑΟ Τράχωνες
2014-15 1. ΓΣ Ηλιούπολη, 2. ΑΟΝ Αργυρούπολη, 3. ΓΣ Πανιώνιος
2015-16 1.ΑΟ Αιγάλεω, 2. ΑΟΝ Αργυρούπολη, 3. ΑΠΣ Αλίμου
2016-17 1.ΓΣ Πανιώνιος, 2. ΑΟ Αιγάλεω, 3. ΓΣ Ηλιούπολη
2017-18 1.ΑΟ Αιγάλεω, 2. Ολυμπιακός ΣΦΠ, 3. ΓΣ Πανιώνιος
2018-19

 

Φωτογραφία: Δημήτρης Αντωνάκης.

Find us on Facebook

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ