06-05-2018 20:53

Παράσταση πρωταθλητή στο «Παλατάκι» με σούπερ Οϊβάνεν, Αλεξίεφ

Ο Ολυμπιακός έκανε το μπρέικ στον δεύτερο τελικό της Volley League "Πάμε Στοίχημα" και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Οι "ερυθρόλευκοι" έσπασαν την έδρα του ΠΑΟΚ με 3-0 σετ με κορυφαίους του Οϊβάνεν, Αλεξίεφ και απέχουν μία νίκη από τον τίτλο, την οποία θα διεκδικήσουν στο "Μελίνα Μερκούρη" την Τετάρτη 9/5 (19.00).

Ο δικέφαλος με εξαίρεση το δεύτερο σετ, δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα και πλέον χρειάζεται να πάρει τη νίκη στο Ρέντη για να επιστρέψει η σειρά πάλι στη Θεσσαλονίκη.

Ο ΠΑΟΚ υστέρησε στην υποδοχή και δε μπόρεσε να οργανώσει το παιχνίδι του. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να οικοδομεί μεγάλες διαφορές μέσα στα σετ, ο ΠΑΟΚ έκλεινε τις διαφορές και ο Ολυμπιακός με μπροστάρη τον Αλεξίεφ στα δύο πρώτα σετ και τον Οϊβάνε στο 3ο σετ κατάφερε να πάρει δίκαια τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά με προβάδισμα 7-5 με επίθεση του Ουτσίκοφ και μπλοκ του Τακουρίδη στον Αλεξίεφ αλλά ο φορμαρισμένος Βούλγαρος ακραίος του Ολυμπιακού είχε διαφορετική άποψη. Οταν ο Πελεκούδας έχασε το σερβίς (7-6), ο Αλεξίεφ άρχισε να «πυροβολεί» από τα εννιά μέτρα και με άσσο ισοφάρισε (7-7), ενώ ακολούθησαν οι πόντοι του Ράουβερνινκ και του Πετρέα με μπλοκ στον Ουτσίκοφ. Ο Ολυμπιακός με συνολικό σερί 4-0 προσπέρασε 9-7 και κράτησε το +2 μέχρι τα μέσα του σετ. Με το μπλοκ στον Κουμεντάκη έγινε το 16-13, ενώ με δύο μπλοκ του Μπέμε στον Ουτσίκοφ έγινε το 21-16.Μέχρι το τέλος ο ΠΑΟΚ δε μπόρεσε να βρει λύσεις και ο Ολυμπιακός απέφυγε το παραμικρό λάθος. Με τον Αλεξίεφ έγινε το 25-19 και το 1-0 σετ.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον ΠΑΟΚ να ξεκινάει και πάλι με προβάδισμα 8-6 χάρις την επίθεση του Ουτσίκοφ. Ο Ράουβερντινκ μείωσε 8-7 και ο Αλεξίεφ πήγε πάλι στο σερβίς διαλύοντας την υποδοχή του δικεφάλου. Με έναν άσσο του Αλεξίεφ, ένα μπλοκ του Ντριζγκα στον Σαφράνοβιτς, επίθεση του Οϊβάνεν και διπλή μπαλιά του Βάλκιερς ο Ολυμπιακός έκανε συνολικό σερί 5-0 και προσπέρασε 11-8. Ο ΠΑΟΚ μείωσε 9-11 με τον Ουτσίκοφ αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός με νέο σερί 4-0 ξέφυγε +6 (15-9). Με ηγέτη τον Σαφράνοβιτς ο ΠΑΟΚ άρχισε την αντεπίθεση. Ο Ισραηλινός με επίθεση μείωσε σε 15-10, ακολούθησε φοβερό μπλοκ του Κουμεντάκη στο Μπέμε και άσσος του Σαφράνοβιτς και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 15-14. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοροπήσει και να αντέξει στην πίεση του ΠΑΟΚ διατηρώντας το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 22-20. Ο Σακόγλου με επίθεση και ο Κουμεντάκης με κόντρα επίθεση ισοφάρισαν 22-22, αλλά ο Ολυμπιακός και πάλι βγήκε από τα σχοινιά. Με επίθεση του Οϊβάνεν και επίθεση του Αλεξίεφ στον Σακόγλου ξέφυγε 24-22. Ο Κουμεντάκης μείωσε 24-23 αλλά ο Ολυμπιακός με δύσκολη επίθεση του Αλεξίεφ έγινε το 25-23 και το 2-0 σετ.

Με όπλο το σερβίς ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε και στο 3ο σετ. Αν και ο ΠΑΟΚ πήρε οριακό προβάδισμα 2-1, ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Οϊβάνεν έκανε σερί 6-0 και προηγήθηκε 7-2. Ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να κάνει την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή. Με δικό του σερί 4-0 μείωσε σε 7-6 και με την είσοδο του Τερζή και την επίθεση του Ουτσίκοφ έκανε νέο μίνι σερί 3-0 και προσπέρασε 9-8. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 14-14. Η έμπνεύσεις του Ντρίζγκα και τα σερβίς του Οϊβάνεν έφεραν σερί 6-0 και προβάδισμα για τον Ολυμπιακό με 20-14. Αν και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στο -3 (21-24) ο Ανδρεάδης με επίθεση κόντρα στην παλιά του ομάδα και στο γήπεδο που το 2017 πανηγύρισε μαζί της τον τίλτλο κατάφερε να κάνει το 25-21 και να κλείσει το ματς με 3-0.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης.

1ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 19-25
2ο σετ: 8-6, 14-16, 19-21, 23-25
3ο σετ: 6-8, 14-16, 15-21, 21-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 23-25, 21-25) σε 88'

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 14 (11/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 29% άριστες_, Ουτσίκοφ 12 (9/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (1/1 επ.), Σαφράνοβιτς 7 (5/6 επ., 2 άσσοι, 33% υπ. - 27% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 47% υπ. - 22% άριστες), Παπαδημητρίου (λ), Τερζής 1 (1/2 επ.), Σακόγλου 1 (1/2 επ.), Σωτηρίου 1 (1/1 επ.), Στίγγας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 13 (11/20 επ., 2 άσσοι), Πετρέας 9 (3/7 επ., 6 μπλοκ), Μπέμε 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (2 μπλοκ), Αλεξίεφ 12 (9/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 17% άριστες), Ραούβερντινκ 14 (14/21 επ., 50% υπ. - 21% άριστες) / Στεφάνου (λ, 53% υπ. - 47% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (100% υπ. - 67% άριστες), Ζουπάνι 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3 (3/4 επ.).