10/07/2014 - Σκόπια: ΠΓΔΜ - Μαυροβούνιο 3-1 (25-23, 25-22, 21-25, 25-20)
12/07/2014 - Εύοσμος: Ελλάδα - Σλοβενία 2-3 (25-19, 26-28, 22-25, 25-23, 11-15)
16/07/2014 - Μπούντβα: Μαυροβούνιο - ΠΓΔΜ 3-1 (25-21, 13-25, 25-22, 25-23). Χρυσό σετ: 15-10
16/07/2014 - Μάριμπορ: Σλοβενία - Ελλάδα 1-3 (21-25, 18-25, 25-22, 22-25)
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΛΙΓΚ ΑΝΔΡΩΝ |
|||||
ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ-1 |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2014 (Εύοσμος - Μπούντβα) | Μαυροβούνιο |
Ελλάδα | ΠΓΔΜ - Σλοβενία | 2η |
|
2013 (Μαρμαράς) | Βέλγιο | Κροατία | Τσεχία | Τουρκία | - |
2012 (Άγκυρα): | Ολλανδία | Τουρκία | Ισπανία | Σλοβακία | 10η |
2011 (Κόζιτσε): | Σλοβακία | Ισπανία | Σλοβενία | Ρουμανία | 9η |
2010 (Γουανταλαχάρα): | Πορτογαλία | Ισπανία | Τουρκία | Ρουμανία | 5η |
2009 (Πορτιμάο): | Γερμανία | Ισπανία | Πορτογαλία | Σλοβακία | 6η |
2008 (Μπούρσα): | Σλοβακία | Ολλανδία | Τουρκία | Γερμανία | 6η |
2007 (Πορτομάο): | Ισπανία | Πορτογαλία | Σλοβακία | Σλοβενία | 8η |
2006 (Σμύρνη): | Ολλανδία | Κροατία | Ελλάδα | Τουρκία | 3η |
2005 (Καζάν): | Ρωσία | Φινλανδία | Ισπανία | Τουρκία | - |
2004 (Οπάβα): | Τσεχία | Ρωσία | Ολλανδία | Γερμανία | - |
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΛΙΓΚ ΑΝΔΡΩΝ |
|||
ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ-2 | |||
Ομάδες |
Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο |
Ολλαδία | 2 | 1 | 1 |
Σλοβακία | 2 | 1 | |
Ισπανία | 1 | 3 | 2 |
Πορτογαλία | 1 | 1 | 1 |
Ρωσία |
1 |
1 | |
Τσεχία |
1 |
1 | |
Γερμανία | 1 | ||
Βέλγιο | 1 | ||
Μαυροβούνιο |
1 |
||
Κροατία | 2 | ||
Τουρκία | 1 | 2 | |
Φινλανδία | 1 | ||
Ελλάδα | 1 | 1 | |
Σλοβενία | 2 | ||
Μαυροβούνιο |
|||
ΠΓΔΜ |
1 |
ΠΑΝΟΡΑΜΑ 2014
ΤΕΛΙΚΟΙ26/07/2014: Μπούντβα: Μαυροβούνιο - Ελλάδα 3-1 (22-25, 25-18, 25-18, 25-21)
23/07/2014: Θεσσαλονίκη: Ελλάδα - Μαυροβούνιο 2-3 (18-25, 25-22, 25-19, 23-25, 06-15)
ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
10/07/2014: ΠΓΔΜ - Μαυροβούνιο 3-1 (25-23, 25-22, 21-25, 25-20)
12/07/2014: Ελλάδα - Σλοβενία 2-3 (25-19, 26-28, 22-25, 25-23, 11-15)
16/07/2014: Μαυροβούνιο - ΠΓΔΜ 3-1 (25-21, 13-25, 25-22, 25-23). Χρυσό σετ: 15-10
16/07/2014: Σλοβενία - Ελλάδα 1-3 (21-25, 18-25, 25-22, 22-25)
Α΄ΦΑΣΗ
-Την πρόκριση στην τελική φάση παίρνουν οι δύο πρώτες ομάδες της βαθμολογίας κάθε ομίλου.
-Οι ημιτελικοί θα διεξαχθούν στις 12/13 Ιουλίου και 16 Ιουλίου, ενώ οι ημερομηνίες των τελικών είναι 23 Ιουλίου και27 Ιουλίου.
-Η ομάδα που θα κατακτήσει το Ευρωπαϊκό Λιγκ κερδίζει το δικαίωμα συμμετοχής στο επόμενη World League (2015), αντικαθιστώντας την Ευρωπαϊκή ομάδα που θα έχει την χαμηλότερη θέση στην τελική κατάταξη του 2014.
Α όμιλος: Ελλάδα, Πολωνία, Μαυροβούνιο, Ρουμανία, Αζερμπαϊτζάν
Β όμιλος: Δανία, Σλοβενία, Σκόπια, Αυστρία, Τουρκία
Α’ όμιλος
1η αγωνιστική
6/6, 18.30: Πολωνία – Μαυροβούνιο 2-3 (12-25, 25-21, 17-25, 26-24, 10-15)
6/6, 20.00: Ρουμανία – Ελλάδα 0-3 (20-25, 23-25, 20-25)
7/6, 20.00: Ρουμανία – Ελλάδα 3-2 (25-18, 22-25, 23-25, 25-16, 16-14)
8/6, 18.30: Πολωνία – Μαυροβούνιο 1-3 (25-27, 25-23, 14-25, 20-25)
Ρεπό το Αζερμπαϊτζάν
2η αγωνιστική
13/6, 20.30: Ελλάδα – Πολωνία 3-1 (25-22, 25-22, 20-25, 25-22)
14/6, 14.00: Αζερμπαϊτζάν - Ρουμανία 1-3 (16-25, 18-25, 27-25, 18-25)
15/6, 14.00: Αζερμπαϊτζάν - Ρουμανία 1-3 (23-25, 24-26, 25-23, 20-25)
15/6, 20.30: Ελλάδα - Πολωνία 1-3 (20-25, 25-21, 17-25, 21-25)
Ρεπό το Μαυροβούνιο
3η αγωνιστική
20/6 20.00: Ελλάδα – Αζερμπαϊτζάν 3-2 (25-15, 26-28, 22-25, 25-17, 15-10)
20/6 21.00: Ρουμανία - Μαυροβούνιο 3-1 (20-25, 25-20, 25-22, 25-18)
21/6 20.00: Ελλάδα – Αζερμπαϊτζάν 3-1 (25-17, 23-25, 25-20, 25-16)
21/6 21.30: Ρουμανία - Μαυροβούνιο 1-3 (25-23, 23-25, 19-25, 21-25)
Ρεπό η Πολωνία
4η αγωνιστική
28/6 18.00: Πολωνία - Ρουμανία 2-3 (22-25, 32-30, 20-25, 27-25, 12-15)
28/6 21.00: Μαυροβούνιο – Αζερμπαϊτζάν 3-0 (25-17, 25-23, 25-18)
29/6 16.00: Πολωνία – Ρουμανία 3-1 (22-25, 25-21, 25-16, 25-22)
29/6 21.00: Μαυροβούνιο – Αζερμπαϊτζάν 3-0 (25-17, 25-21, 25-19)
Ρεπό η Ελλάδα
5η αγωνιστική
4/7 15.00: Αζερμπαϊτζάν - Πολωνία 2-3 (21-25, 20-25, 25-20, 29-27, 12-15)
5/7 15.00: Αζερμπαϊτζάν - Πολωνία 0-3 (16-25, 14-25, 21-25)
5/7 21.00: Μαυροβούνιο - Ελλάδα 3-0 (25-20, 25-18, 29-27)
6/7 21.00: Μαυροβούνιο - Ελλάδα 1-3 (25-19, 19-25, 24-26, 23-25)
Ρεπό η Ρουμανία
Α΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. |
Mαυροβούνιο |
8 |
17 |
(20-10) |
2. |
Ελλάδα |
8 |
15 |
(18-14) |
3. | Ρουμανία | 8 | 15 | (17-16) |
4. | Πολωνία | 8 | 13 | (18-16) |
5. | Αζερμπαϊτζάν | 8 | 2 | (7-24) |
Β’ όμιλος
1η αγωνιστική
5/6, 21.15, Αυστρία – ΠΓΔΜ 1-3 (18-25, 25-21, 14-25, 20-25)
6/6, 21.15, Αυστρία – ΠΓΔΜ 1-3 (26-24, 23-25, 19-25, 23-25)
10/6, 20.00, Δανία - Σλοβενία 0-3 (13-25, 15-25, 18-25)
11/6, 20.00, Δανία - Σλοβενία 0-3 (20-25, 17-25, 11-25)
Ρεπό η Τουρκία
2η αγωνιστική
13/6 16.00, ΠΓΔΜ - Δανία 3-2 (25-17, 21-25, 25-21, 21-25, 15-8)
14/6 16.00, ΠΓΔΜ - Δανία 3-0 (25-15, 25-20, 25-22)
14/6 18.00, Τουρκία – Αυστρία 3-1 (22-25, 25-23, 25-19, 25-17)
15/6 18.00, Τουρκία - Αυστρία 0-3 (25-27, 22-25, 21-25)
Ρεπό η Σλοβενία
3η αγωνιστική
19/6 21.15: Αυστρία - Σλοβενία 0-3 (23-25, 15-25, 16-25)
20/6 21.15: Αυστρία - Σλοβενία 0-3 (21-25, 22-25, 21-25)
21/6 16.00: ΠΓΔΜ - Τουρκία 3-1 (25-21, 25-18, 21-25, 25-20)
22/6 16.00: ΠΓΔΜ - Τουρκία 3-0 (25-18, 25-19, 25-20)
Ρεπό η Δανία
4η αγωνιστική
27/6 19.00, Σλοβενία – Τουρκία 3-0 (25-22, 25-23, 25-17)
28/6 18.00, Σλοβενία – Τουρκία 3-0 (25-18, 26-24, 25-20)
28/6 20.00, Δανία - Αυστρία 1-3 (20-25, 22-25, 27-25, 14-25)
29/6 20.00, Δανία - Αυστρία 0-3 (21-25, 16-25, 23-25)
Ρεπό τα Σκόπια
5η αγωνιστική
5/7 17.00: Τουρκία - Δανία 3-0 (25-21, 25-14, 25-15)
5/7 21.30: Σλοβενία – ΠΓΔΜ 3-1 (25-19, 25-17, 23-25, 25-22)
6/7 17.00: Τουρκία – Δανία 3-0 (25-17, 25-14, 25-22)
6/7 21.30: Σλοβενία – ΠΓΔΜ 1-3 (21-25, 28-26, 26-28, 20-25)
Ρεπό η Αυστρία
Β΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. |
Σλοβενία |
8 |
21 | (22-4) |
2. | ΠΓΔΜ | 8 | 20 | (22-9) |
3. | Αυστρία | 8 | 9 | (12-16) |
3. | Τουρκία | 8 | 9 | (10-16) |
5. | Δανία | 8 | 1 | (3-24) |