18-11-2013 22:01

Ο Α.Ο.Θήρας 3-2 τον Αστέρα που είχε πασαδόρο την Μήτση!

Ο Α.Ο.Θήρας νίκησε τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου 3-2 σετ σε εξ αναβολής αγώνα του Α΄ομίλου Α2 γυναικών που έγινε πριν από λίγο στο γυμναστήριο του Μπραχαμίου. Το εντυπωσιακό είναι πως με τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου αγωνίστηκε πασαδόρος η Λία Μήτση η οποία στα 50 της χρόνια έβγαλε δελτίο και αγωνίστηκε!

Ήταν, όμως, άτυχη καθώς στο τέλος του 1ου σετ έπαθε ελαφριά θλάση στη γάμπα και αποχώρησε. «Δεν χρειάστηκε να το σκεφτώ πολύ για να αποδεχτώ την πρόταση του Αστέρα. Ζήτησα με χαρά να μου βγάλουν δελτίο. Δεν το βάζω κάτω. Θα κάνω την αποθεραπεία μου και θα συνεχίσω στο πρωτάθλημα. Το βόλεϊ και η καλή διάθεση δεν κοιτούν τα χρόνια...», είπε στο volleynews.gr η Λία Μήτση η οποία μετά από μακρά θητεία και ως προπονήτρια αποφάσισε να γυρίσει στην ενεργό δράση μετά από περίπου μια δεκαετία!

Στον αγώνα η Μήτση δεν ήταν η μόνη παλιά δόξα που αγωνίστηκε. Είχε συμπαίκτρια τη Μαρία Χέλιου, ενώ αντίπαλος τους - στον πάγκο της ομάδας της Σαντορίνης - ήταν η Ελένη Μεμετζή που στο παρελθόν υπήρξε συμπαίκτρια με την Χέλιου στα Βριλήσσια.

Στο πρώτο σετ, οι φιλοξενούμενες κράτησαν ένα μικρό προβάδισμα αφού το 6-5 το έκαναν 8-11. Ο Αστέρας δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι είχαμε το 0-1. Η γηπεδούχος πήρε από νωρίς τα ηνία ου δεύτερου σετ με 6-2, 12-6, 16-12 για να ισοφαρίσει.

Φοβερή ανατροπή είχαμε στο 3ο σετ με τον ΑΟ Θήρας να προηγείται με 20-23 και τον Αστέρα να παίρνει 3 άσους για το 23-23 για να πάρει το σετ με 25-23. Στο τέταρτο σετ ο Αστέρας πήρε το προβάδισμα με 18-16 που όμως έγινε 21-23 και το 2-2 ήταν γεγονός. Τα τάι μπρέικ ήταν παράσταση για έναν ρόλο με την ομάδα της Μεμετζή να παίρνει το δίποντο

Τα σετ: 2-3 (21-25, 25-19, 25-23, 22-25, 9-15)