10-05-2023 23:11

Α2 Γυναικών - Α' Ζώνη: Η Αργυρούπολη έμεινε ζωντανή στην μάχη του πρωταθλήματος και της ανόδου, 3-2 τον Μίλωνα

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε με 18-16 στο τάι μπρέικ, η Αργυρούπολη έμεινε ζωντανή στη μάχη απέναντι στον Μίλωνα για το πρωτάθλημα στην Α' Ζώνη της Α2 Γυναικών και την άνοδο στην Pre League.

Η ομάδα του Νίκου Κωστακόπουλου αν και βρέθηκε πίσω με 0-1 σετ, πέρασε μπροστά στο σκορ με 2-1 και παρότι ισοφαρίστηκε, στο τάι μπρέικ έκανε μεγάλη ανατροπή από 9-13 για να πάρει στο φινάλε τη νίκη.

Το τρίτο παιχνίδι των τελικών των πλέι οφ θα διεξαχθεί το Σάββατο 13 Μαΐου στις 20.00 στο «Κροίσος Πέρσης» στην Νέα Σμύρνη και ο νικητής θα πάρει τον τίτλο και την άνοδο.

Στο πέμπτο σετ, με το σκορ στο 9-13 η Αργυρούπολη με την Κάβουρα στο σερβίς προηγήθηκε με 14-13, χάρη σε μία επίθεση της Περδικάκη και τρία συνεχόμενα λάθη της Σάντος. Ο Μίλωνας ισοφάρισε, είχε δύο ματς μπολ (14-15, 15-16), αλλά στην επόμενη φάση έκανε παράβαση στο φιλέ για το 16-16 και στην συνέχεια δύο επιθέσεις της Περδικάκη διαμόρφωσαν το 18-16 για το 3-2 σετ.

Eκτός απο την εκπληκτική Περδικάκη απο την απίθανη Αργυρούπολή ξεχώρισαν ακόμη Αποστόλου και Μαθιουδάκη.

Τα σετ: 3-2 (18-25, 31-29, 25-23, 13-25, 18-16)

Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών - Α' Ζώνη

Πρώτος τελικός ανόδου - Κυριακή 7 Μαΐου 2023

Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης 3-1 (25-22, 17-25, 25-19, 25-11)

Δεύτερος τελικός ανόδου - Τετάρτη 10 Μαΐου 2023

Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων (1-1 νίκες) 3-2 (18-25, 31-29, 25-23, 13-25, 18-16)